Úterý 11. srpna 2020, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. srpna 2020 Zuzana

Na Chrudimsku přetekl rybník, hasiči odvezli seniory. Srážky mají slábnout

  6:00aktualizováno  23:04
Voda z přívalových dešťů v neděli ohrožovala obyvatele několika obcí v Pardubickém kraji a na Vysočině. Pardubičtí hasiči evakuovali část domova pro seniory v Heřmanově Městci, kde přetekla hráz rybníka. Odvezli také obyvatele z několika dalších obcí. Silné bouřky mají zřejmě oběť, na Kolínsku byl nalezen mrtvý muž. V noci by už srážky měly slábnout a ustoupit směrem k jihozápadu.

Nejhůře zasažené regiony, tedy Vysočina a Pardubický kraj, by už podle meteorologů měly mít to nejhorší za sebou. Bouřky a přívalové srážky budou během noci slábnout a ustoupí směrem i jihozápadu. 

Po osmé hodině večer ale na některých místech zůstávaly úhrny srážek poměrně vysoké. „Praze teď (krátce po půl deváté večer, pozn.) máme konkrétně 90 milimetrů za hodinu. Taková intenzita je ale nejvyšší v republice,“ upřesnili večer meteorologové na dotaz iDNES.cz.

Jinde už intenzivní přeháňky či bouřky večer slábly. „Druhý stupeň povodňové aktivity zůstává na rozhraní Vysočiny a východních Čech. Počítáme s tím, že by srážky měly během noci slábnout a ustoupí směrem k jihozápadu. Zůstanou pak hlavně na Šumavě a v jižních Čechách,“ dodali meteorologové.

Nejvíc během dne napršelo v Konárovicích na Kolínsku, kde podle meteorologů spadlo přes 115 litrů vody na metr čtvereční. V Pardubickém kraji pak na některých místech spadlo až 90 litrů na metr čtvereční. Výstraha před bouřkami s extrémním stupněm nebezpečí platila do 22. hodiny. 

Mrtvého muže v neděli odpoledne nalezli v obci Kojice na Kolínsku. „Je to otázkou, zda to bylo přímo v souvislosti s počasím, muž se nalezl ve vodě, která stékala intenzivně z polí. Případem se zabývají policisté Pardubického kraje,“ řekl iDNES.cz mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. 

Na místě zasahovali středočeští záchranáři, kteří se šestapadesátiletého muže snažili oživovat. Kriminalisté nyní vyšetřují příčinu smrti. „Při předběžném ohledání nebylo shledáno, že by tam bylo cizí zavinění. Byla nařízena zdravotní pitva, ta nám prozradí více,“ řekl mluvčí policie Ondřej Zeman. 

Dle mluvčí hasičů Pardubického kraje Venduly Horákové hráz rybníka v Heřmanově Městci vydržela a voda pouze přetekla. Původní informace přitom hovořily o protržení hráze. Z domova pro seniory bylo třeba evakuovat deset lidí. Hasiči na místě odčerpávali vodu.

„Nejsem na místě, snažím se tam dojet. Je tam tým zaměstnanců a hasičů. Situace je pod kontrolou, to vím. Celý domov zatím neevakuujeme,“ řekla iDNES.cz ředitelka Domova pro seniory Heřmanův Městec Klára Husáková. V domově, který sídlí v zámku, žije 138 klientů. 

Podle reportérky MF DNES v domově nefunguje elektřina a zvažuje se, zda bude třeba další evakuace. Obec chce dle starosty Josefa Kozla elektřinu v patře obnovit pomocí agregátů. Pokud by to nestačilo, klienty by převezli do jiného zařízení či improvizovaně umístili do tělocvičny. Obec není zřizovatelem domova, tím je hlavní město Praha.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

„Aktuální situace opět potvrdila to, o co se nyní v rámci hlavního města snažíme - seniorské domovy a další zařízeni soc. služeb by Praha neměla zřizovat stovky kilometru za svými hranicemi, kde můžeme v případe krizových situaci jen těžko rychle zasáhnout. O Pražany, kteří péči potřebují, se chceme starat v blízkosti jejich domovu,“ řekla Milena Johnová, pražská radní pro sociální věci, zástupce zřizovatele domova v Heřmanově Městci.

Na místě už voda klesá. Někteří příbuzní se snažili dostat za seniory, ale vody bylo nad koleny. Postupně k domovu přicházejí dobrovolníci. Na místo také přijel hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), který přislíbil postiženým pomoc. Na svém facebookovém profilu uvedl, že v přízemí domova je metr vody.

Štěstí v neštěstí. Voda vyplavila dům pro seniory, spodní patro bylo prázdné

Pardubičtí hasiči během půl hodiny měli šedesát výjezdů, jejich počet stále stoupá. „Evakuujeme Vápenný Podol a Hrbokov, voda se tam valí z polí, teče do domů,“ řekla po třinácté hodině iDNES.cz krajská mluvčí hasičů Vendula Horáková. Za celý den to bylo více než 200 událostí v souvislosti s přívalovými dešti a bouřkami, upřesnili večer pardubičtí hasiči na Twitteru.

Podle hejtmana Pardubického kraje byla preventivně evakuována obec Licomělice, kde hrozí protržení hráze rybníka.

Obcí Míčov se prohnala velká voda, která uvěznila v domě dva seniory. „Probíhala jejich evakuace. Už by měli být v pořádku,“ řekl iDNES.cz mluvčí policie Ondřej Zeman. Celkem v obci hasiči evakuovali deset domů.

Velká voda hrozila i v dalších částech regionu. Novohradka v Luži na Chrudimsku před patnáctou hodinou dosáhla třetího stupně povodňové aktivity, k večeru klesla na druhý stupeň. Na Loučné na Svitavsku v Litomyšli a v Cerekvici nad Loučnou platil první povodňový stupeň.

Přívalový déšť, jenž se v neděli odpoledne prohnal Chrudimskem, zároveň zaplavil i velkou část údolí, kde kdysi stávala vesnice Ležáky, kterou v červnu 1942 vypálili nacisté. Památník skončil pod vodou, informoval na Facebooku vojenský historik Eduard Stehlík.

I Litomyšl zasáhl přívalový déšť, vylila se řeka Loučná, která by už měla klesat. Centrem města se ale valily proudy vody. Podle místostarosty Radomila Kašpara netrval déšť ani moc dlouho, ale byl intenzivní. „Odhadem pršelo zhruba půl hodiny a ta vlna byla poměrně silná. Brala s sebou kamení a teď budeme muset odklízet, naštěstí máme dost lidí,“ řekl pro Českou televizi. 

Kvůli silným bouřím a záplavám se v Pardubickém kraji ocitlo bez dodávky elektřiny asi 800 domácností. Energetici v kraji k 16:00 evidovali pět poruch na vedeních vysokého napětí a stovky poruch na vedeních nízkého napětí. „Na odstraňování poruch intenzivně pracujeme,“ řekla mluvčí skupiny ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. 

Voda se dostala i do několika domů v obci Počítky na Žďársku v kraji Vysočina. Dle místostarosty Františka Šustra se voda valila z polí, přes louky a les. „Byla to velká průtrž, během chviličky tady byla voda,“ řekl. 

V Počítkách byla situace v kraji nejvážnější, nicméně dle hasičů z místa, tam už přestalo pršet kolem 13. hodiny a situace se stabilizuje. „Přijali jsme tísňovou výzvu, že voda přetéká hráz rybníka. Jel tam bagr, zatím nemám potvrzené, jak to na místě dopadlo,“ řekla iDNES.cz mluvčí hasičů z Vysočiny Petra Musilová.

Přívaly vody zasáhly i pražskou zoo. Bazén lachtanů se musí vypustit

Voda zasáhla i pozemek rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, která v Počítkách bydlí asi dva roky. I když má kolem pozemku zhruba metrový val, velká voda se přes něj převalila a poničila jí zahradu.

„K tomu není co říct,“ rozhazovala Sáblíková rukama. Hned ocenila také pomoc místních. „Moc děkuji, je vidět, že obec funguje, kdo mohl, přišel s lopatou pomoci,“ reagovala. „Doma jsem moc vody neměla, ale odnesla to zahrada,“ dodala rychlobruslařka.

Řeka Sázava ve Žďáru nad Sázavou se odpoledne dostala na druhý povodňový stupeň, platí tedy povodňová pohotovost. Podle starosty města Martina Mrkose (Ždár-živé město) zatím povodňová komise jednat nemusí. Před šestnáctou hodinou se dostala Sázava na první povodňový stupeň (bdělost) i v obci Sázava.

Od deseti hodin hasiči na Vysočině vyjížděli v souvislosti s počasím k padesáti událostem. Nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, odstraňovali spadané stromy.

Bouřky by měly v pondělí postupně ustat, teplota vzroste nad dvacítku

V Novém Městě na Moravě voda podle Musilové ohrožovala několik domů ve Žďárské ulici kvůli ucpané kanalizaci. Kvůli čerpání vody ze zatopených sklepů zasahovali hasiči dnes dopoledne také v Polničce nebo Radešínské Svratce.

Na Vysočině se kvůli dešti zvedly hladiny řek už v sobotu. V Borovnici na Žďársku se řeka Svratka dostala na třetí povodňový stupeň a vylila se ze svého koryta. V Dalečíně se její hladina v noci na dnešek dostala na druhý povodňový stupeň. Nyní je Svratka na svém normálním stavu. 

V Libereckém kraji bouřka postihla hlavně část Semilska, lokální záplavu a nánosy bahna řešili hasiči v obcích Příkrý a Slaná. „V Troskovicích stále probíhá čerpání zaplaveného rodinného domu několika čerpadly,“ uvedli hasiči na Twitteru.

Jihomoravští hasiči měli podle slov svého mluvčího Jaroslava Mikošky za více než čtyři hodiny skoro 40 výjezdů. V Brně-Žebětíně zaplavila voda po dešti místní školu. „Máme tady ale jednotky hasičů, které už vodu čerpají. Ještě děláme přístavbu a nástavbu školy, máme rozdělanou střechu, takže tam něco nateklo, ale není to nic katastrofálního. Prostory, kde se děti učí, jsou v pohodě,“ uvedl žebětínský starosta Vít Beran.

Hasiči v kraji řešili různé situace. „Voda se dostala na jiných místech především do sklepů. Někde jsou zatopené podjezdy nebo ulice,“ uvedl Mikoška. Podle něj hasiči kolem půl čtvrté začali řešit i hrozící zatopení tří rodinných domů kvůli přeteklému rybníku v Lelekovicích na Brněnsku. Více informací ale zatím Mikoška neměl.

Úhrny srážek na poslední tři hodiny podle údajů ČHMÚ k 15:00. (14. června 2020)

Úhrny srážek na poslední tři hodiny podle údajů ČHMÚ k 15:00. (14. června 2020) | foto: ČHMÚ

Přívalové deště způsobily problémy i na dálnicích. „Měli jsme vodu a nános bahna na 172. kilometru dálnice D1. Máme tam techniku, je to v modernizovaném úseku, takže je tam technika i zhotovitele. Bylo to celou dobu průjezdné minimálně jedním jízdním pruhem,“ řekl iDNES.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Na dálnici D11 na 50. kilometru byl také nános bahna a vody a ŘSD část dálnice muselo na dobu nezbytnou uzavřít. „Uzavírka nebyla na dlouho,“ dodal Rýdl.

Bouřky zasáhly Česko už během včerejšího dne. Pražští hasiči od soboty do nedělní 13. hodiny zasahovali u 77 případů v souvislosti s bouřkou a deštěm. Nejvíce výjezdů bylo v Praze 4. 

Thomayerova nemocnice na dětském oddělení a oddělení RTG zatopena v suterénu. Vodu odčerpávaly postupně tři profesionální a jedna dobrovolná jednotka. Ve Vídeňské ulici hasiči pomocí navijáku vyprostili dvě uvázlá vozidla.

Voda se prohnala také pražskou zoologickou zahradou. „Ještě ani neskončila omezující opatření kvůli koronaviru a už nám kus zoo propláchl příval vody od Bohnic,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. Dodal, že návštěvníci v pondělí neuvidí lachtany, jejich bazén se bude vypouštět a čistit.

V Braníku spadl podmáčený strom na fasádu domu. V noci pak hasiči zasahovali pouze u pěti popadaných stromů, během nedělního odpoledne u další desítky událostí. Středočeští hasiči mají kvůli varování meteorologů posíleno operační středisko.

Autoři: , , ,

Koronavirus oslabuje, nakažlivost ale neklesá, řekl epidemiolog

  • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Anální výplachy, Takešiho hrad. Lidé si v mapách utahují z Okamurova domu

Předseda SPD Tomio Okamura si staví na pražském Břevnově netradiční dům. Tvoří ho válcové tubusy a na povolení od úřadů...

Něco uhořelo i vyskákalo. Policie šetří rasistický text o tragédii v Bohumíně

Policie prošetřuje nedělní rasistický článek serveru VlasteneckéNoviny.cz o požáru v panelovém domě v Bohumíně....

Divoká koronapárty na chorvatském Pagu. Nakažení Češi pili z jednoho kýblu

Premium Jel do Chorvatska, užil si párty na ostrově Pag a nakazil se koronavirem. Tak dopadla dovolená Kamila Zvoníčka. „Byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výbuch v Bejrútu: 135 obětí, Trump mluvil o útoku. Česko posílá záchranáře

Úterní exploze v bejrútském přístavu, která si podle posledních informací vyžádala už nejméně 135 životů a okolo 5 000...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Byty po H-Systemu by obyvatelé mohli odkoupit levněji, ceny určí posudek

Byty z konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích u Prahy si jejich současní obyvatelé budou moci...

Jako na Mečiara. Musí vzniknout národní fronta Antibabiš, míní Bělobrádek

To, že KDU-ČSL vládla s hnutím ANO, nebyla chyba, řekl v rozhovoru pro CNN Prima News bývalý lidovecký předseda Pavel...

Komáří kalamita po dalším dešti hrozí i v místech, kterým se nedávno vyhnula

Deštivé počasí z minulého týdne na Břeclavsku zvýšilo riziko komáří kalamity, tentokrát i na místech, kterým se potíže...

Česká radarová republika. Kamery hlídají i pruh pro autobusy, obce plní kasy

Premium Evropská třída v Praze. Nový telematický systém kontroluje řidiče, kteří vjedou do vyhrazeného pruhu pro autobusy....

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...

VIDEO: Polský kamion nezpomalí ani úzký levý pruh na rozkopané D1

Dálniční pruh musí být široký minimálně 2,5 metru, což je pro mnoho aut na hranici bezpečnosti. Vždyť mrazírenský...