Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Na Chrudimsku přetekl rybník, hasiči odvezli seniory. Srážky mají slábnout

  6:00aktualizováno  23:04
Voda z přívalových dešťů v neděli ohrožovala obyvatele několika obcí v Pardubickém kraji a na Vysočině. Pardubičtí hasiči evakuovali část domova pro seniory v Heřmanově Městci, kde přetekla hráz rybníka. Odvezli také obyvatele z několika dalších obcí. Silné bouřky mají zřejmě oběť, na Kolínsku byl nalezen mrtvý muž. V noci by už srážky měly slábnout a ustoupit směrem k jihozápadu.

Nejhůře zasažené regiony, tedy Vysočina a Pardubický kraj, by už podle meteorologů měly mít to nejhorší za sebou. Bouřky a přívalové srážky budou během noci slábnout a ustoupí směrem i jihozápadu. 

Po osmé hodině večer ale na některých místech zůstávaly úhrny srážek poměrně vysoké. „Praze teď (krátce po půl deváté večer, pozn.) máme konkrétně 90 milimetrů za hodinu. Taková intenzita je ale nejvyšší v republice,“ upřesnili večer meteorologové na dotaz iDNES.cz.

Jinde už intenzivní přeháňky či bouřky večer slábly. „Druhý stupeň povodňové aktivity zůstává na rozhraní Vysočiny a východních Čech. Počítáme s tím, že by srážky měly během noci slábnout a ustoupí směrem k jihozápadu. Zůstanou pak hlavně na Šumavě a v jižních Čechách,“ dodali meteorologové.

Nejvíc během dne napršelo v Konárovicích na Kolínsku, kde podle meteorologů spadlo přes 115 litrů vody na metr čtvereční. V Pardubickém kraji pak na některých místech spadlo až 90 litrů na metr čtvereční. Výstraha před bouřkami s extrémním stupněm nebezpečí platila do 22. hodiny. 

Mrtvého muže v neděli odpoledne nalezli v obci Kojice na Kolínsku. „Je to otázkou, zda to bylo přímo v souvislosti s počasím, muž se nalezl ve vodě, která stékala intenzivně z polí. Případem se zabývají policisté Pardubického kraje,“ řekl iDNES.cz mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. 

Na místě zasahovali středočeští záchranáři, kteří se šestapadesátiletého muže snažili oživovat. Kriminalisté nyní vyšetřují příčinu smrti. „Při předběžném ohledání nebylo shledáno, že by tam bylo cizí zavinění. Byla nařízena zdravotní pitva, ta nám prozradí více,“ řekl mluvčí policie Ondřej Zeman. 

Dle mluvčí hasičů Pardubického kraje Venduly Horákové hráz rybníka v Heřmanově Městci vydržela a voda pouze přetekla. Původní informace přitom hovořily o protržení hráze. Z domova pro seniory bylo třeba evakuovat deset lidí. Hasiči na místě odčerpávali vodu.

„Nejsem na místě, snažím se tam dojet. Je tam tým zaměstnanců a hasičů. Situace je pod kontrolou, to vím. Celý domov zatím neevakuujeme,“ řekla iDNES.cz ředitelka Domova pro seniory Heřmanův Městec Klára Husáková. V domově, který sídlí v zámku, žije 138 klientů. 

Podle reportérky MF DNES v domově nefunguje elektřina a zvažuje se, zda bude třeba další evakuace. Obec chce dle starosty Josefa Kozla elektřinu v patře obnovit pomocí agregátů. Pokud by to nestačilo, klienty by převezli do jiného zařízení či improvizovaně umístili do tělocvičny. Obec není zřizovatelem domova, tím je hlavní město Praha.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

„Aktuální situace opět potvrdila to, o co se nyní v rámci hlavního města snažíme - seniorské domovy a další zařízeni soc. služeb by Praha neměla zřizovat stovky kilometru za svými hranicemi, kde můžeme v případe krizových situaci jen těžko rychle zasáhnout. O Pražany, kteří péči potřebují, se chceme starat v blízkosti jejich domovu,“ řekla Milena Johnová, pražská radní pro sociální věci, zástupce zřizovatele domova v Heřmanově Městci.

Na místě už voda klesá. Někteří příbuzní se snažili dostat za seniory, ale vody bylo nad koleny. Postupně k domovu přicházejí dobrovolníci. Na místo také přijel hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), který přislíbil postiženým pomoc. Na svém facebookovém profilu uvedl, že v přízemí domova je metr vody.

Štěstí v neštěstí. Voda vyplavila dům pro seniory, spodní patro bylo prázdné

Pardubičtí hasiči během půl hodiny měli šedesát výjezdů, jejich počet stále stoupá. „Evakuujeme Vápenný Podol a Hrbokov, voda se tam valí z polí, teče do domů,“ řekla po třinácté hodině iDNES.cz krajská mluvčí hasičů Vendula Horáková. Za celý den to bylo více než 200 událostí v souvislosti s přívalovými dešti a bouřkami, upřesnili večer pardubičtí hasiči na Twitteru.

Podle hejtmana Pardubického kraje byla preventivně evakuována obec Licomělice, kde hrozí protržení hráze rybníka.

Obcí Míčov se prohnala velká voda, která uvěznila v domě dva seniory. „Probíhala jejich evakuace. Už by měli být v pořádku,“ řekl iDNES.cz mluvčí policie Ondřej Zeman. Celkem v obci hasiči evakuovali deset domů.

Velká voda hrozila i v dalších částech regionu. Novohradka v Luži na Chrudimsku před patnáctou hodinou dosáhla třetího stupně povodňové aktivity, k večeru klesla na druhý stupeň. Na Loučné na Svitavsku v Litomyšli a v Cerekvici nad Loučnou platil první povodňový stupeň.

Přívalový déšť, jenž se v neděli odpoledne prohnal Chrudimskem, zároveň zaplavil i velkou část údolí, kde kdysi stávala vesnice Ležáky, kterou v červnu 1942 vypálili nacisté. Památník skončil pod vodou, informoval na Facebooku vojenský historik Eduard Stehlík.

I Litomyšl zasáhl přívalový déšť, vylila se řeka Loučná, která by už měla klesat. Centrem města se ale valily proudy vody. Podle místostarosty Radomila Kašpara netrval déšť ani moc dlouho, ale byl intenzivní. „Odhadem pršelo zhruba půl hodiny a ta vlna byla poměrně silná. Brala s sebou kamení a teď budeme muset odklízet, naštěstí máme dost lidí,“ řekl pro Českou televizi. 

Kvůli silným bouřím a záplavám se v Pardubickém kraji ocitlo bez dodávky elektřiny asi 800 domácností. Energetici v kraji k 16:00 evidovali pět poruch na vedeních vysokého napětí a stovky poruch na vedeních nízkého napětí. „Na odstraňování poruch intenzivně pracujeme,“ řekla mluvčí skupiny ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. 

Voda se dostala i do několika domů v obci Počítky na Žďársku v kraji Vysočina. Dle místostarosty Františka Šustra se voda valila z polí, přes louky a les. „Byla to velká průtrž, během chviličky tady byla voda,“ řekl. 

V Počítkách byla situace v kraji nejvážnější, nicméně dle hasičů z místa, tam už přestalo pršet kolem 13. hodiny a situace se stabilizuje. „Přijali jsme tísňovou výzvu, že voda přetéká hráz rybníka. Jel tam bagr, zatím nemám potvrzené, jak to na místě dopadlo,“ řekla iDNES.cz mluvčí hasičů z Vysočiny Petra Musilová.

Přívaly vody zasáhly i pražskou zoo. Bazén lachtanů se musí vypustit

Voda zasáhla i pozemek rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, která v Počítkách bydlí asi dva roky. I když má kolem pozemku zhruba metrový val, velká voda se přes něj převalila a poničila jí zahradu.

„K tomu není co říct,“ rozhazovala Sáblíková rukama. Hned ocenila také pomoc místních. „Moc děkuji, je vidět, že obec funguje, kdo mohl, přišel s lopatou pomoci,“ reagovala. „Doma jsem moc vody neměla, ale odnesla to zahrada,“ dodala rychlobruslařka.

Řeka Sázava ve Žďáru nad Sázavou se odpoledne dostala na druhý povodňový stupeň, platí tedy povodňová pohotovost. Podle starosty města Martina Mrkose (Ždár-živé město) zatím povodňová komise jednat nemusí. Před šestnáctou hodinou se dostala Sázava na první povodňový stupeň (bdělost) i v obci Sázava.

Od deseti hodin hasiči na Vysočině vyjížděli v souvislosti s počasím k padesáti událostem. Nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, odstraňovali spadané stromy.

Bouřky by měly v pondělí postupně ustat, teplota vzroste nad dvacítku

V Novém Městě na Moravě voda podle Musilové ohrožovala několik domů ve Žďárské ulici kvůli ucpané kanalizaci. Kvůli čerpání vody ze zatopených sklepů zasahovali hasiči dnes dopoledne také v Polničce nebo Radešínské Svratce.

Na Vysočině se kvůli dešti zvedly hladiny řek už v sobotu. V Borovnici na Žďársku se řeka Svratka dostala na třetí povodňový stupeň a vylila se ze svého koryta. V Dalečíně se její hladina v noci na dnešek dostala na druhý povodňový stupeň. Nyní je Svratka na svém normálním stavu. 

V Libereckém kraji bouřka postihla hlavně část Semilska, lokální záplavu a nánosy bahna řešili hasiči v obcích Příkrý a Slaná. „V Troskovicích stále probíhá čerpání zaplaveného rodinného domu několika čerpadly,“ uvedli hasiči na Twitteru.

Jihomoravští hasiči měli podle slov svého mluvčího Jaroslava Mikošky za více než čtyři hodiny skoro 40 výjezdů. V Brně-Žebětíně zaplavila voda po dešti místní školu. „Máme tady ale jednotky hasičů, které už vodu čerpají. Ještě děláme přístavbu a nástavbu školy, máme rozdělanou střechu, takže tam něco nateklo, ale není to nic katastrofálního. Prostory, kde se děti učí, jsou v pohodě,“ uvedl žebětínský starosta Vít Beran.

Hasiči v kraji řešili různé situace. „Voda se dostala na jiných místech především do sklepů. Někde jsou zatopené podjezdy nebo ulice,“ uvedl Mikoška. Podle něj hasiči kolem půl čtvrté začali řešit i hrozící zatopení tří rodinných domů kvůli přeteklému rybníku v Lelekovicích na Brněnsku. Více informací ale zatím Mikoška neměl.

Úhrny srážek na poslední tři hodiny podle údajů ČHMÚ k 15:00. (14. června 2020)

Úhrny srážek na poslední tři hodiny podle údajů ČHMÚ k 15:00. (14. června 2020) | foto: ČHMÚ

Přívalové deště způsobily problémy i na dálnicích. „Měli jsme vodu a nános bahna na 172. kilometru dálnice D1. Máme tam techniku, je to v modernizovaném úseku, takže je tam technika i zhotovitele. Bylo to celou dobu průjezdné minimálně jedním jízdním pruhem,“ řekl iDNES.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Na dálnici D11 na 50. kilometru byl také nános bahna a vody a ŘSD část dálnice muselo na dobu nezbytnou uzavřít. „Uzavírka nebyla na dlouho,“ dodal Rýdl.

Bouřky zasáhly Česko už během včerejšího dne. Pražští hasiči od soboty do nedělní 13. hodiny zasahovali u 77 případů v souvislosti s bouřkou a deštěm. Nejvíce výjezdů bylo v Praze 4. 

Thomayerova nemocnice na dětském oddělení a oddělení RTG zatopena v suterénu. Vodu odčerpávaly postupně tři profesionální a jedna dobrovolná jednotka. Ve Vídeňské ulici hasiči pomocí navijáku vyprostili dvě uvázlá vozidla.

Voda se prohnala také pražskou zoologickou zahradou. „Ještě ani neskončila omezující opatření kvůli koronaviru a už nám kus zoo propláchl příval vody od Bohnic,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. Dodal, že návštěvníci v pondělí neuvidí lachtany, jejich bazén se bude vypouštět a čistit.

V Braníku spadl podmáčený strom na fasádu domu. V noci pak hasiči zasahovali pouze u pěti popadaných stromů, během nedělního odpoledne u další desítky událostí. Středočeští hasiči mají kvůli varování meteorologů posíleno operační středisko.

Autoři: , , ,

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Platy zaměstnanců státu vzrostou o 1400 korun, ČSSD nepodpořila rozpočet

Vláda schválila zvýšení platů zaměstnanců státu o 1 400 korun měsíčně a návrh státního rozpočtu na příští rok. Nebyla...

Babiš dal Zemanovi k narozeninám koňak. Radil se s ním, jak krotit inflaci

Koňak jako dárek k úterním 77. narozeninám přivezl do Lán prezidentovi Miloši Zemanovi premiér a šéf ANO Andrej Babiš....

Testy odhalily 672 nakažených, nejvíc za den od května. Přibyli hospitalizovaní

V pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním srovnání je to asi o 200...

Kvůli zanedbaným komínům více hořelo. Hasiči a pojišťovny varují

Hasiči varují před špatně udržovanými komíny, v loňské topné sezoně přibylo kvůli nim požárů. Hasiči od 1. září 2020 do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...