Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Exvelvyslanec Kolář: Rusko rozumí jen síle. Už dlouho testuje slabost Západu

  15:30
Česko by mělo snížit počet diplomatů v zemi na stejný počet, jako to nyní udělalo Rusko nám, myslí si bývalý velvyslanec v Moskvě i USA Petr Kolář. Vyhoštění 20 českých diplomatů podle něj paralyzuje naši diplomacii. V rozhovoru pro iDNES.cz také mluví o tom, že by se čeští spojenci měli jasně vymezit vůči Rusku. „Západ ještě stále nechápe, že jsme konfrontováni někým, kdo rozumí pouze síle,“ říká.

Byznysmen a bývalý diplomat Petr Kolář | foto:  Dan Materna, MAFRA

Rusko v reakci na české kroky vyhostilo 20 diplomatů (16 českých diplomatů a 4 pracovníky ambasády v Moskvě bez diplomatického statusu, pozn. red.). Vicepremiér Hamáček vyjádřil překvapení nad takto vysokým počtem. Co na to říkáte vy, je to opravdu vysoké číslo? 
Je to číslo, které paralyzuje naši diplomacii v Rusku. Je to totální decimace. My tam snad ani tolik diplomatů nemáme. Osobně nevím, zda nemuseli sáhnout i do našich generální konzulátů v Petrohradě či Jekatěrinburgu. Když jsem byl velvyslancem, za mě tam kolik diplomatů nebylo. Možná se to týká nejenom diplomatů, ale i pracovníků ambasády, takže i administrativně-technických sil.

Podle dostupných informací by nyní na ambasádě v Moskvě mělo zůstat jen pět českých diplomatů. Vy jste mluvil o paralýze, znamená to, že ambasáda nebude fungovat efektivně?
Každý má přidělený nějaký úsek, agendu. Lidé, kteří odjedou, svou práci nemají na koho přenést. Paralýza je zřejmá. Pravděpodobně jde o to, abychom dokázali minimálně udržet chod ambasády a nějakou diplomatickou komunikaci s Ruskem, pokud o ní bude zájem.

Když se k tomu Rusko postavilo tak, že nám vypovědělo dokonce více diplomatů, tak nyní je balón na naší straně a měli bychom ho vrátit poměrně razantně. Pokud říkáte, že na naší ambasádě zůstalo pět diplomatů, tak by měl být stejný počet i na ruské ambasádě v Praze. Zbytek ať odjede.

Vyhoštění diplomatů z Česka je nepřátelský akt, tvrdí Rusko

Je ještě nějaký jiný krok, jak by Česko mohlo vůči Rusku reagovat? Nebo ponechání pouze pěti ruských diplomatů u nás je tou nejlepší možnou reakcí?
V bilaterální rovině bych udělal tento krok okamžitě, aby stejný počet lidí, které máme my v Moskvě, byl tady v Praze na ruské ambasádě, nebo vůbec na jejich diplomatických zastoupeních. Mají také generální konzuláty, například v Karlových Varech nebo v Brně. Postupoval bych tak, aby opravdu bylo minimalizováno jejich fungování v naší zemi. 

Kromě toho vypovězených 18 diplomatů jsou pouze agenti SVR (Služba vnější rozvědky, pozn. red.) a GRU. Ruští „diplomaté“ z FSB (Federální služba bezpečnosti, pozn. red.) zde zůstávají, takže tak se zbavíme i jich. Myslím si, že to může jedině prospět našim bezpečnostním zájmům. Když Velká Británie v roce 1971 vypověděla 105 sovětských diplomatů, tak to na dlouhou dobu paralyzovalo jejich výzvědnou činnost ve Spojeném království. Já bych udělal v podstatě to samé.

A co další kroky, například na mezinárodní úrovni?
Na úrovni Evropské unie a NATO bych jako zástupce České republiky inicioval společnou politiku vůči Rusku. Nepovedlo by se asi vše, protože v EU a NATO máme země, jako je Maďarsko a některé země jižního křídla, které to často nevidí tak dramaticky, ale přesto bych se pokusil o co největší shodu a koordinaci. To znamená posílení sankčního režimu zaměřeného na konkrétní lidi, konkrétní firmy, které jsou v tom nejvíce namočené a mají blízko k Putinovi.

Článek 5

Ustanovení Severoatlantické smlouvy, podle kterého se útok proti jednomu členu NATO považuje za útok proti všem. Dává právo zemím na individuální i kolektivní obranu včetně použití ozbrojené síly s cílem obnovit a udržet bezpečnost v severoatlantické oblasti. 

V rámci Severoatlantické aliance by se mi velmi líbilo, kdyby se povedlo aktivovat článek 5. Předpokládám, že náš velvyslanec u NATO Jakub Landovský nějakou sondáž na toto téma již provádí, nebo minimální vede konzultace se spojenci, kam bychom mohli až očekávat jejich solidaritu. GRU je vojenská rozvědka, takže na našem území zaútočila ruská armáda a mně by se líbilo, kdyby se to naši spojenci v Alianci rozhodli vnímat i jako útok na ně. O tom článek pět je - jeden za všechny, všichni za jednoho. Útok na jednoho znamená útok na všechny ostatní.

V rozhovoru pro Blesk jste uvedl, že byste čekal vyjádření podpory našich spojenců, tak jak tomu bylo v případě Skripala v Británii. Česko tehdy v reakci vyhostilo tři ruské diplomaty. Jaký signál by do světa vyslala skutečnost, kdyby nyní k takovému kroku naši spojenci nepřistoupili? 
Byl by to další špatný signál minimálně do Ruska, že nejsme dostatečně sebevědomí a silní na to, abychom se dokázali spojit a ohradit razantním způsobem. Rusko dlouhodobě považuje naši západní civilizaci za zkorodovanou, paralyzovanou, opovrhují liberální demokracií jako nefunkčním systémem.

Bohužel jsou často našimi kroky utvrzování v tom, že jsme opravdu neakceschopní. Když se podíváte, jak nás dlouhou dobu testují, kam až je pustíme, tak to začalo po summitu Aliance v Bukurešti v roce 2008, kdy Gruzie a Ukrajina odjely s prázdnou, přestože tam přijely s tím, že dostanou status kandidátské země na členství v NATO. Nedostaly nic, protože právě německá a francouzská diplomacie se tehdy obávaly, že tím vyprovokují Moskvu, že ji tím rozzlobí. 

No tak Rusko si to vysvětlilo tak, že se za Gruzii a Ukrajinu nepostavíme a proto ještě v tom samém roce proběhla invaze Ruska do Gruzie. A místo toho, abychom Rusům dali konkrétními kroky najevo, že překročili červenou čáru, tak nový prezident USA v roce 2009 Barack Obama přišel s resetem vztahů s Ruskem. 

Možné je i celkové snížení kapacity ruské ambasády, připustil Hamáček

Opět si to nemohli vysvětlit jinak než jako politiku appeasementu, že nemáme dost síly a odvahy na to bránit své zájmy a své spojence a důsledkem toho je případ Ukrajina. Až teprve tam jsme se dokázali semknout do té míry, že jsme přijali sankce, ale stále to je dost slabé. Západ ještě stále nechápe, že jsme konfrontováni někým, kdo rozumí pouze síle.

Jak moc se na základě těchto události zhorší česko-ruské vztahy?
Myslím si, že už není moc co zhoršovat. Řekněme, že naše vztahy nyní budou pod bodem mrazu.

Summit Putin-Biden v Praze? Ten tu nebude

Ministerstvo zahraničních věcí v posledních dnech zažívá velké změny. Byl odvolán ministr Petříček, který o zapojení ruských agentů věděl, nyní je vedením ministerstva pověřen Jan Hamáček, který vede i vnitro. Toho má následně vystřídat Jakub Kulhánek. Česko se nyní nachází v diplomatické roztržce s Ruskem. Je správné, aby se v této turbulentní době měnil tak často šéf diplomacie?
Podle mě vůbec není správné, že došlo k odvolání ministra Petříčka, zvláště pakliže pan Hamáček věděl o tom, co nám tady Rusko provedlo a věděl, že bude muset dojít k nějaké reakci. Místo toho se nám pan Hamáček snaží prodat svou verzi, že celá jeho chystaná cesta do Moskvy byla pouze kamufláž. Když už věděl a musel tedy vědět, co se děje a k čemu to směřuje, tak odvolal ministra zahraniční, pak se pokusil na ministra zahraničí dostat ministra kultury, který nechtěl.

Teď nám tvrdí, že to celé s Moskvou byla kamufláž a přitom říká, že počítal s tím, že místo odletu do Moskvy by si povolal ruského velvyslance, kterému by oznámil vypovězení diplomatů. Nevím, co tím chtěl vlastně udělat, komu a co tím chtěl vzkázat. On přece nemohl vědět, že 19. dubna bude ministrem zahraničí. Je tam spousta podivností a mám z toho velmi trapný pocit, co se odehrává s českou diplomacií. 

Myslíte si, že za současné situace by se v Praze mohl uskutečnit summit mezi Putinem a Bidenem, o které Hamáček minulý týden taky mluvil? Nebylo by to poprvé, kdy by se v Praze uskutečnila taková akce.
Za dané situace rozhodně ne. Nicméně při situaci, kdy máme na Hradě takového prezidenta a kdy se tady odehrály tanečky kolem Rosatomu a Sputniku, tak bych se velmi divil, kdyby americká strana vybrala Česko jako zemi, kde by chtěla, aby se její hlava státu potkala s hlavou Ruska.

Jak jste sama řekla, nebylo by to poprvé, kdy by se v Praze odehrál summit na úrovni hlav států Ruska a Spojených států. Já sám jsem připravoval setkání Obamy s Medveděvem na téma jaderného odzbrojení. Když jsem summit připravoval, upozorňoval jsem na to, že my jsme členská země NATO a EU a nejsme neutrální zemí. Takže když Rusko přijme, že bude jednat na našem území, tak vlastně akceptuje to, že to nebude na neutrální půdě a že tahá za kratší konec provazu.

Jak vnímáte chování prezidenta Miloše Zemana, který si dává s odpovědí na všechny události kolem Ruska na čas?
Pro mě je velkým překvapením, že prezident vůbec akceptoval akci vlády tak, jak probíhá, že ji podpořit a přijal. To znamená, že důkazy, které mu byly předloženy, jsou pravděpodobně natolik závažné, že je nemůže a nedokáže zpochybnit. Takže alespoň to. 

Nicméně v kontrastu s reakcemi hlav států našich spojenců a jak třeba reagovala prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová, tak mi přijde líto, že náš prezident nedokáže vystoupit se silným projevem k veřejnosti a jasně se vymezit vůči bezprecedentnímu útoku na naši zemi. Očekával bych od hlavy státu, od vrchního velitele našich ozbrojených sil, že vystoupí s projevem k národu a mobilizuje nás jako občany, abychom se semkli a byli jednotní.

19. dubna 2021

  • Nejčtenější

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Do boje o Hrad se hlásí další osobnosti. Eben ani Hašek kandidovat nebudou

Premium Již za necelé dva roky bude mít Česko nového prezidenta. Kandidaturu více či méně oznámili čtyři uchazeči, další svou...

Lidé mohou od 10. 5. venku odložit roušku. Otevřou obchody i další služby

Rozvolňování protikoronavirových opatření pokračuje. Lidé budou moci od 10. května venku odložit roušku a kromě obchodů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Anonym pohrozil útokem na školku. Policie má poplach, neví na kterou

Policie se zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu. O kterou přesně jde, zatím úřady nevědí....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Pohyb po městě se liší dle pohlaví. Muži častěji jezdí autem, ženy MHD

Muži a ženy se po městě pohybují odlišnými způsoby. Zatímco největší část žen většinou využívá MHD při cestách na nákup...

Rozhozený cyklus, bolesti i silné krvácení. Covid může ovlivnit ženské dny

Premium Zpoždění, silné krvácení, bolestivá menstruace či úplné rozhození menstruačního cyklu. To všechno popisují některé...

Generálka Šmerdová: Ženy do armády patří, sbor nás uznává pro to, co umíme

Seriál Lenka Šmerdová se stala nejprve první plukovnicí, poté první generálkou v historii Armády České republiky. Aby do ní...

Odměny nedostanou všichni zdravotníci. Problém mají ti mimo nemocnice

Na odměny za druhou vlnu epidemie covidu-19 podle České lékařské komory někteří zdravotníci nedosáhnou. Problémy jsou s...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Mohlo by vás zajímat