Zařídila se tak například základní škola v Ostravě-Michálkovicích, která kvůli pamlskové vyhlášce zavřela svůj bufet. Jeho úlohu převzaly kuchařky ze školní jídelny, které přibližně třiceti dětem z prvního stupně připravují svačiny v podobě sladkého pečiva nebo chleba či rohlíku s pomazánkou a trochou zeleniny.
„Tak aby to děti měly do ruky. Ale nějak moc to neřeším, protože to, co používáme, není nic proti ničemu, takže tam nemusíme přemýšlet nad pamlskovou vyhláškou nebo čímkoli,“ řekla deníku vedoucí školní jídelny Karin Fajkusová.
Podle ministerstva školství se školní jídelny pamlskovou vyhláškou řídit nemusí. „Musí však být dodrženy výživové normy,“ uvedla pro MF DNES mluvčí ministerstva Jarmila Balážová.
V některých školách, které zrušily bufety i automaty, je situace se stravováním horší než před vyhláškou. Děti totiž začaly nakupovat jídlo a nápoje v okolních obchodech.
„Od Nového roku děti chodí víc. Kupují si hlavně bonbony a sladkosti,“ potvrzuje prodavač z potravin z blízkosti Základní školy Bezulucká v Teplicích, kde bufet pravděpodobně zavřou do několika dní. Provoz se jim totiž nevyplácí.
Vyhláška platí od září 2016, základní školy a první stupně víceletých gymnázií ji musí dodržovat od ledna 2017. Do konce loňského roku mohly doprodávat zboží, které nesplňuje přísné normy. Cílem je zajistit dětem během povinné školní docházky zdravou stravu.
Vyhláška vymezuje požadavky na potraviny včetně nápojů, které lze prodávat ve školách. Podle některých je seznam požadavků příliš přísný (více čtěte zde) a bufety raději ruší, část škol v jejich provozu pokračuje za nových podmínek (podrobnosti najdete zde).
Podívejte se na svačiny podle vyhlášky: