Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Psychiatr Höschl: Slušňák Nečas doplatil na to, že ho ovládla konkubína

  20:03
Petr Nečas doplatil na to, že byl ve vztahu s Janou Nagyovou příliš "hodný a slušný", myslí si uznávaný psychiatr Cyril Höschl. "Profesionálnímu děvkaři by se nemohlo stát, aby ho žena takto ovládala," řekl v rozhovoru pro MF DNES. Nečase přesto považuje Höschl za nejlepšího premiéra, kterého Česko mělo.
Jana Nagyová, bývalá pravá ruka expremiéra Petra Nečase

Jana Nagyová, bývalá pravá ruka expremiéra Petra Nečase | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pane profesore, nezdá se vám, že se v mužském světě politiky něco mění?
Ono to tak vypadá, ale velmi bych se bránil přikládat těm genderovým rozdílům takový význam. Jestli je v politice někdo muž, nebo žena, je sice důležité, ale až v druhé řadě. Myslím, že tady jde spíš o povahové vlastnosti a konstelaci mezilidských vztahů.

Co tím přesně myslíte?
Co v tomto případu hrálo roli z hlediska vztahu obou pohlaví, to je důvod, proč tato vláda padla. V mých očích se tohle může stát jenom slušňákovi, moravskému chlapci, poctivému katolíkovi, otci čtyř dětí, když si nabrnkne konkubínu. To by se žádnému profesionálnímu děvkaři nemohlo stát.

Ti jsou vůči intrikaření konkubín imunní?
Umějí v tom chodit. A je to absurdita, která je stejně nespravedlivá jako to, že Petr Nečas nakonec odchází s ódiem nepoctivosti. Jsem stále přesvědčen, že to byl nejlepší premiér, jakého jsme měli, a že to je z gruntu poctivý člověk.

Fotogalerie

Ředitelka Nečasova kabinetu Nagyová podle policie zneužívala špionáž a nechala sledovat premiérovu manželku, zapojovala se do vyjednávání o trafikách pro rebely z ODS... Zapadá to do vzorců chování určitého typu lidí?
Zapadá mi to do vzorce chování rozvedené ženy, která si ze získání svého idolu udělá byznysplán, do kterého patří péče o něj v dobrém i zlém: počínaje hradbou, kterou kolem něj vytvoří, filtrací lidí, kteří k němu mají a nemají přístup, a postupným ovlivňováním celého jeho okolí. A když je to shodou okolností premiér, tak to její ovlivňování de facto znamená řízení státu. To je vzorec chování, který se objevuje, co svět světem stojí: vždycky na pozadí je nějaká Madame de Pompadour, jež tahá za nitky, vždycky jde o nějaký trojúhelník.

Jakou roli u Jany Nagyové podle vás hrálo to, že je původem účetní z menšího města? Otevřel se před ní velký svět...
Nepochybně to hrálo roli, protože tím byly její ambice umocněny, respektive měla daleko vyšší potřebu toho výtahu k jakémusi společenskému uznání. Když si kladete cíle, které přesahují horizont, před nímž se normálně pohybujete, tak čím víc je přesahují, tím důmyslnější taktiky je třeba k jejich dosažení. K tomu intrikaření je nutná i určitá dávka talentu a sociální inteligence. A tady to dopadlo špatně.

Cyril Höschl

Psychiatr, popularizátor vědy, vysokoškolský učitel. Narodil se před 63 lety v Praze. Je ženatý, má dvě dcery a dva syny. Po listopadu 1989 první svobodně zvolený děkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Ředitelem Psychiatrického centra Praha je od r. 1990. Podílí se na evropském projektu Centra pro klinický výzkum v Česku. Pravicový volič, nikdy nebyl členem žádné strany. Jednou neúspěšně kandidoval do Senátu.

Mohl Petr Nečas z nějakých signálů poznat, že se vlivem svého okolí řítí do problému?
Myslím, že to nepochybně poznat mohl, ale nejsem si jist, jestli jsme to od něj mohli chtít. Protože jakmile chlap začne myslet něčím jiným než mozkem, tak - komu není rady, tomu není pomoci. To, co všichni okolo vidí, on nevidí. A kdyby mu to někdo chtěl naservírovat, tak by to bylo vnímáno jako nepřátelský skutek: Ty mlč, ty do toho nevidíš! To je bohužel problém všech, kdo ve vztahu manželka - milenka ztratí rozum. Profesionální záletník takové problémy nemá, protože si vztahy umí ošklivě řečeno ošéfovat. Kdežto ten, kdo ztratí hlavu, tak v tom lítá. Myslím, že i v okolí Petra Nečase byli lidi, kterým bylo už několik let jasné, že to špatně dopadne, ale nedovedu si představit, jak by mu bývali mohli svou dobrou radu sdělit tak, aby byla vyslyšena.

Možná z toho plyne poučení, že když se z podřízené stane milenka, musí skončit služební poměr.
Ano, je to krásná ukázka konfliktu zájmů. Může nám připadat nespravedlivé, že ve státních podnicích nesmíme zaměstnávat příbuzné v roli přímých podřízených, když přece živnostník, který má pekárnu, tam může mít celou rodinu. Ale tady je hlavní rozdíl v tom, že z cizího krev neteče. Své blízké by neměl člověk zaměstnávat tam, kde rozhoduje o rozdělování cizích prostředků, tedy ve státní správě. Ať se to komu líbí, nebo ne. Může to vést k upřednostňování při odměnách i při nefinančních výhodách.

Premiérova spolupracovnice Jana Nagyová v doprovodu policejní eskorty odchází od ostravského soudu, který ji poslal do vazby. (15. června 2013)

Petr Nečas počínání Jany Nagyové omlouval: k využití špionů na sledování manželky řekl, že to byla jen jakási zbrklost, domlouvání trafik pro rebelující poslance ODS označil za běžný politický obchod. Promlouvá z něj spíš člověk, jenž brání "osobu blízkou", nebo praktik, který ví, že politika má svoje "nevoňavá" pravidla?
Nepochybně obojí. Na začátku to na mě dělalo dojem, že on jí opravdu stoprocentně věří, což bylo s podivem, protože každý, kdo má otevřené oči, tak by se měl na pozoru. Na druhou stranu s ním musím souhlasit - postupně jak ten případ sleduju.

V čem přesně?
Prošel jsem několika fázemi: od počátečního ocenění, že už se konečně prolomily ledy, že už je možné spravedlnost uplatňovat i proti mocipánům, přes určité očekávání toho, kdy se konečně ukáže ten pravý důvod, až po jisté zklamání, že on už se možná žádný další neukáže a že to byl nemístný tyátr.

Tak to asi ještě uvidíme...
Uvidíme. Ale pokud jde o obvinění kvůli nabízeným funkcím pro ony poslance, tak sdílím názor Petra Nečase a mnoha dalších, že politika, jak je v demokracii nastavena, je neustálou burzou směny sociálního kapitálu. A jestliže tuto burzu nazveme nefinanční korupcí, tak pak si pojďme sednout a udělejme si nějakou demarkační čáru: co je a co není možné. A řekněme si, jestli pak politika vůbec může fungovat, protože ona vlastně není o ničem jiném. Demokracie funguje jako souboj různých hráčů, kteří hájí své zájmy sdružováním do různých koalic a děláním všelijakých kompromisů a výměn. Můžeme je chápat jako do určité míry nemravné, ale pak jdeme proti samotné podstatě fungování politiky.

Souhlasím, že to je naprosto zásadní otázka, ale odpověď nám na ni teď může dát už jen soud. I z vašich slov vyplývá, že na to existuje dvojí pohled: "je to běžné" versus "můžeme to chápat jako nemravné".
Je to legitimní důvod k diskusi, do které by se měla zatáhnout nejširší veřejnost, která tady funguje jako jakýsi pozorovatel nebo soudce. Pojďme si tedy všichni říct, co tou zejména nefinanční korupcí myslíme, kde končí politická směna, politický handl a kde začíná korupce. A to se netýká jen nás, to je problém politiky v celé Evropě i na světě. Krásně se to dá pozorovat v americké politice: jak jsou tam jmenováni velvyslanci prezidentem? To jsou prostě trafiky za zásluhy v předvolební kampani.

Zpět k Petru Nečasovi. Označil jste ho za slušňáka, moravského chlapce. Myslíte si, že se tento introvertní typ politika dokáže se svým pádem vyrovnat hůř, nebo lépe než extrovertní Mirek Topolánek, přetopený kotel emocí?
Dominantní extroverti trpí viditelněji, introverti neviditelněji, takže se zdá, že to snášejí lépe. Ale často mají mnohem hlubší vnitřní problémy, které však nedostatečně komunikují. Takže pokud nedosáhnou hranice patologie, tak se o tom de facto nikdo nedozví, anebo ty konflikty mohou potom praskat někudy úplně jinudy, třeba v podobě některých tělesných onemocnění. Ale nemalujme čerta na zeď. Čili to, jestli to bude Petr Nečas snášet lépe, nebo hůře, je velice sporné. Ale kdybych měl někomu radit, tak vždycky spíš ten přístup extrovertní. Je to zdravější.

Dá se to tak jednoduše naordinovat? "Teď si zvolím extrovertní způsob řešení..."
V podobě takovéhoto rozhovoru se to paušálně naordinovat nedá, ale je to jedna z psychoterapeutických technik, jak zvládat konflikty, jež skutečně vedou až ke klinickým problémům v psychiatrii, k úzkostným stavům, posttraumatickým poruchám. To, že se to celé přehraje a komunikuje, je jedna z možností, jak konflikt zpracovat.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Česko opět zažilo silnou polární záři, jak astronomové předpověděli

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  10.5 22:42

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce v posledních dnech je v Česku opět možné vidět...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

QR kód vedl k zubaři. Policie v první den MS řeší falešné lístky za 400 tisíc

10. května 2024  17:56,  aktualizováno  22:24

S pátečním začátkem hokejového šampionátu přicházejí i první podvedení fanoušci, kteří si zakoupili...

Pivo za stovku a žádný kravský zvonec! Hokejové fanzóny před stadiony ožily

10. května 2024  19:27,  aktualizováno  21:42

Fanzóny zaplnily stovky fanoušků oblečených do národních dresů, s pomalovanými tvářemi a...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...