Nagyovou vyslýchali šest hodin, hovořila o kontaktech s šéfem ČEZ i ČD

  14:31aktualizováno  14:31
Policisté podruhé vyslýchali bývalou šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou. Hovořila s nimi téměř šest hodin. Na místě byli i advokáti ostatních obviněných. Obhájce Petra Tluchoře Marek Nespala iDNES.cz řekl, že Nagyová mluvila i o šéfovi ČD Petru Žaludovi a ČEZ Danielovi Benešovi.

Premiérova spolupracovnice Jana Nagyová v doprovodu policejní eskorty odchází od ostravského soudu, který ji poslal do vazby. (15. června 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Mohu potvrdit, že tato jména tam padala, ale komentování výslechu náleží advokátovi paní Nagyové Eduardovi Brunovi," řekl iDNES.cz Marek Nespala.

Bruna po výslechu novinářům řekl, že Nagyová hovořila například o tom, že při schůzkách nevystupovala jako zástupkyně Úřadu vlády ČR, ale schůzky si domlouvala jako známá lidí, kterých se týkaly.

"Nedozvěděl jsem se nic, co by zásadním způsobem měnilo můj názor na obvinění a obhajobu. Prostě je prokazováno, že probíhala určitá jednání, na kterých určití lidé dílem na kongresu ODS a dílem jinde dojednávali situaci ohledně vládního balíčku," doplnil Nespala. "Politicky to možná zajímavé je, ale po právní stránce vůbec," tvrdí.

Ve výslechu Jany Nagyové chtějí policisté pokračovat příští týden. Ve středu se podle původních plánů mělo konat i vyslýchání dalšího z obviněných. Vzhledem k tomu, že by se advokáti nestačili přesunout z Ostravy do Brna tak rychle, vyšetřovatelé jej odložili. Nespala i Bruna už dříve iDNES.cz řekli, že očekávají, že vyslýchán bude i premiér v demisi Petr Nečas. A v celé kauze nemusí vystupovat jen jako svědek. Náměstek vrchního státního zástupce Pavel Komár potvrdil, že Nečas je mezi podezřelými.

Síť vztahů kolem Rittiga a Janouška

Infografika ukazuje, kam sahá vliv lobbistů

Nabízení funkce jako úplatek

Policie obvinila několik lidí, že se podíleli na nabízení a přijímání úplatků tím, že za odchod tří poslanců ze Sněmovny politikům slíbili funkce ve státních či polostátních firmách. Složení mandátu rebelů přitom umožnilo vládě přežít. Kromě Nagyové měl být do jednání zapleten i premiér Petr Nečas, generální ředitel Českých drah Petr Žaluda nebo šéf ČEZ Daniel Beneš (více čtěte zde).

Policejní razii původně odstartovalo vyšetřování zaměřené na vazby mezi politikou a lobbisty Ivo Rittigem a Romanem Janouškem. Právě Janouškovi by mohly patřit zabavené desítky milionů korun a kilogramy zlata. Policisté je objevili v bezpečnostních schránkách v bance v centru Prahy (více čtěte zde).

Středeční výslech byl zaměřen jen na výpověď Jany Nagyové. Byli u něj přítomni advokáti dalších obviněných. Nespala zastupuje exposlance Petra Tluchoře. Mezi vazebně stíhanými je také bývalý ministr Ivan Fuksa, někdejší poslanec Marek Šnajdr a exnáměstek ministrů Roman Boček. Obviněnými jsou také někdejší šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, na svobodě stíhaný Milan Kovanda a vazebně stíhaný bývalý příslušník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek.

Janoušek nechápe

Podnikatel Roman Janoušek odmítá spekulace, že mu patří zlato a peníze, které zabavila policie minulý týden při razii. Kriminalisté při prohlídkách zabavili až 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Podnikatel prý nechápe, co se děje. Janoušek promluvil poprvé od policejní razie z minulého týdne, dosud byl na dovolené v Chorvatsku. Kriminalisté zabavili peníze i zlato v bezpečnostních schránkách v Komerční bance v Praze (o zabavených penězích a zlatě čtěte více zde).

Špehování zůstalo prozatím stranou

Nagyová je obviněna z podplácení a také ze zneužití pravomoci úřední osoby. Prvního trestného činu se údajně dopustila tím, když vyjednávala o pozicích pro rebelujícího Šnajdra, Tluchoře a Fuksu. Druhého se měla dopustit tím, že úkolovala dva někdejší ředitele Vojenského zpravodajství, aby sledovali tři lidi včetně premiérovy manželky Radky.

Na tuto linku se však vyšetřovatelé ve středu nezaměřili. "Nás se to nijak netýkalo," řekl iDNES.cz obhájce Páleníka Tomáš Sokol.

Podle Bruny zatím obsahem výslechu nebyly ani odposlechy, které si kriminalisté několik měsíců pořizovali.

Obhájce Fuksy Tomáš Gřivna řekl, že obsah výslechu nebude komentovat. Na otázku, zda může změnit situaci jeho klienta, pouze odvětil: "Výslechy mohou vždy změnit obhajobu."

Policisté Nagyovou ve středu vyslechli už podruhé. Poprvé ji vyslýchali v pátek. Podle jejího advokáta Eduarda Bruny tehdy mluvila dvě hodiny. Více nebyla schopná. Výslechu totiž předcházela několikahodinová domovní prohlídka jejích kanceláří i bytu v Praze-Modřanech. Skončila v pátek v pět hodin ráno.

Nagyová v sobotu hovořila také před Okresním soudem v Ostravě, který rozhodoval o jejím vzetí do vazby. Soudce žalobci vyhověl.

Bruna už dříve deklaroval, že Nagyová bude vypovídat a chce co nejdříve vše vysvětlit. Podle něj ve věci sledování chtěla zabránit velkému skandálu, protože měla podezření, že Radku Nečasovou ovládá sekta. O vyjednávání funkcí pak představitelé ODS i obhájce nehovoří jako o úplatcích.

Petr Nečas takové chování nazval standardní politickou situací. Kvůli kauze v neděli rezignoval na svoji funkci. Rezignaci prezidentovi Miloši Zemanovi přinesl v pondělí. Kabinet bude úřadovat do doby, než vznikne nová vláda.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Najdete na iDNES.cz