Okamura KSČM popsal jako demokratickou legální parlamentní stranu, která nikdy nestála za "miliardovými zlodějinami jako většina vládních stran" a která se snaží demokratickou cestou dospět k socialismu.
Strana se podle něj dostatečně distancovala od předlistopadového režimu. "Stačí se mrknout na web KSČM, a kdo chce, tak rychle příslušná usnesení najde. Komunisté se v nich nejen omlouvají všem obětem represí KSČ, ale také se od jakéhokoli násilí a diktatury distancují," napsal na svůj blog.
Naopak jsou to podle něj pravicové strany, které se neomluvily za zločiny spáchané jménem jejich ideologií nebo jménem demokracie. "Zločiny USA ve Vietnamu snesou srovnání s jakýmkoli diktátorským režimem," míní prezidentský kandidát.
Strašák komunismuPodívejte se na blog Tomia Okamury |
Komunismus Okamura popsal jako "nejdemokratičtější systém, který svět poznal". "Ve smyslu komun, které například budovali komunardi v revoluční Paříži v 19. století. Komunismus v jejich pojetí spočíval ve svobodném federálním sdružení obecních komun, společenství svobodných a rovnoprávných lidí, kde už tehdy měli hlasovací právo všichni. Komun, v nichž žijí dodnes američtí indiáni, kde společně hospodaří a dělí se skutečně podle potřeb," uvedl Okamura.
Myšlenky komunismu však podle něj byly posléze zneužity k dobytí moci, teroru či obohacení. "KSČ a později KSČM se od těchto lidí mnohokrát veřejně distancovala a omluvila za křivdy a zločiny, které ve jménu strany zločinci páchali. Vzdala se principiálně násilí a přihlásila se k liberální demokracii," uvedl.
Okamura také zopakoval, že v prezidentských volbách stojí o podporu všech slušných lidí. "Požádal jsem v minulosti o podporu také KSČM a jejich voliče a žádat ji budu oficiálně a veřejně znovu. Nechci rozdělovat, chci spojovat," prohlásil s tím, že politici komunismem zbytečně straší, ačkoliv někteří z nich stranou prošli.
Senátor je jedním z jedenácti kandidátů na Pražský hrad. Ministerstvo vnitra do pátku zveřejní, které uchazeče do přímé volby pustí. Podle průběžných informací má všech osm kandidátů, kteří odevzdali minimálně 50 tisíc podpisů občanů, problémy s falešnými či neplatnými jmény (více čtěte zde).