Tomio Okamura na začátku kariéry podnikal s lidmi napojenými na mafii

  18:13aktualizováno  18:13
Nový senátor a prezidentský kandidát Tomio Okamura se jako mladý podnikatel zapletl s lidmi napojenými na špičky mafie. Začal podnikat s Janem Hájkem, který se znal s Andrejem Korpljakovem, domnělou hlavou ruskojazyčné mafie v Česku. On sám tvrdí, že o tom tehdy nevěděl.

Tomio Okamura se jako mladý podnikatel poučil, že je důležité si společníky pečlivě vybírat... | foto: Dalibor Glück, MAFRA

V září 1999 se mladý Tomio Okamura vrhl do projektu, na který by nejradši zapomněl. Ocitl se v blízkosti špiček podsvětí. Přišel za ním podnikatel Jan Hájek, zda by s ním nechtěl vlastnit síť restaurací. Okamurovi se projekt zalíbil, investoval do něj devět milionů. Mimo jiné zrekonstruovali a otevřeli známou hospodu U Vejvodů.

Potíž byla v tom, že Hájek byl člověk, kterého dodnes mnozí označují za profesionálního podvodníka. V současnosti sedí ve vazbě kvůli podezření z podvodu za 170 milionů korun z roku 2009.

Hájek se navíc pohyboval v prazvláštní společnosti. Přátelil se s dnes už zastřeleným Václavem Kočkou, členem rodinného klanu Kočkových. V Hájkově a Okamurově restauraci Kočkovi často pobývali a organizovali tu různé oslavy.

Přes ně se Hájek seznámil i s vládci podsvětí. Konkrétně Andrejem Korpljakovem, kterého policie i tajné služby označují za někdejší hlavu ruskojazyčné mafie v Česku. V současnosti čelí Korpljakov obžalobě z vydírání. V ní se o Korpljakovovi mluví jako o "takzvané autoritě, tedy vysoce postavené osobě v hierarchii mafie".

Nevěděl jsem o tom. Když jsem prozřel, rychle jsem vycouval

O Hájkových kontaktech však Okamura v té době podle svých slov nevěděl. O restaurace se nestaral, měl plnou hlavu cestovního ruchu. Vše nechal na společníkovi.

Podle policejního spisu, který má MF DNES k dispozici, si Hájek půjčil od Kočkových pět milionů výměnou za to, že z nich udělá společníky v restauracích. Když se to Okamura dozvěděl, odmítl to. Společníci proto odvezli Okamuru do rekreačního areálu Vystrkov na Příbramsku, kde se tehdy scházela esa podsvětí. Staly se tu i vraždy. Senátor se tu setkal mimo jiné právě s Korpljakovem.

"Asi mě tam měli přesvědčit, že mám souhlasit se vstupem bratrů Kočkových do firmy. Uvařili mi šašlik. Vůbec jsem nevěděl, kdo Korpljakov je," říká Okamura a dodává: "Na kriminálce mi říkali: Tomio, ty ses zbláznil, ty nevíš, s kým jsi seděl. My neznáme jeho podobu."

Podnikatel se navíc dozvěděl, že restaurace je zadlužená, Hájek neplatil téměř nikomu. Zřejmě se mu nechtělo vracet Kočkům pět milionů, a tak oznámil na policii, že jej vydírají. Žalobce však uzavřel vyšetřování s tím, že to nebyla pravda.

Okamura z firmy okamžitě odešel. Nechal v ní investici a podílu se vzdal. "Spálil jsem se. Chtěl jsem být spolumajitelem restaurací a naběhl jsem. Holt mi bylo šestadvacet. Stálo mě to nejvíc peněz v životě. Čistý štít pro mě byl ale důležitější," přemítá Okamura.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz