ODS ztratila tři tisíce členů, Babiš láká více než Peake

  20:01aktualizováno  20:01
S největším meziročním úbytkem členů se potýkají komunisté a občanští demokraté. Naopak nejvíce lidí k sobě za rok přitáhlo hnutí podnikatele Andreje Babiše. Ukázaly to letošní úhrady členských poplatků. U většiny stran je členové musí zaplatit do konce března.

Šéf Agrofertu Andrej Babiš (27. září 2012, Praha) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktuální čísla potvrzují trend posledních let. Totiž, že největší politické strany nemají stabilní členské základny. Přicházejí každým rokem o stovky lidí.

V absolutních číslech vůbec nejvíce členů za rok pozbyla komunistická strana. Oproti loňsku ukončilo členství 3 263 lidí. Poměrem k členské základně ale nejde o nejvyšší procento. Z tohoto pohledu pozbyla nejvíce ODS. Odešlo z ní 12 procent lidí a strana má nyní 21 578 členů.

"Meziroční vývoj počtu členů je zhruba stejný již od roku 2010, kdy o rok dříve strana přijala v reakci na vysoké nábory členů v některých oblastech nový klíč nominace delegátů na stranické kongresy," uvedl mluvčí strany Jiří Sochor.

Řady občanských demokratů byly nejširší v roce 2009, kdy strana čítala 31 624 členů. Naopak nejslabší základnu měla v roce 1998, kdy občanských demokratů bylo 16 189. "Je pravidlem, že největší nárůst počtu členů ODS zaznamenávala v letech, kdy se konaly parlamentní volby, a těsně po nich," objasnil Sochor.

Z výčtu stran s vlastním poslaneckým klubem mají kladnou bilanci jen Věci veřejné. Jejich mluvčí Petra Slavíková iDNES.cz uvedla, že oproti loňsku mají o 30 lidí více. Aktuální počet členů je 843. V době své "největší slávy" přitom VV měly zhruba dva tisíce členů. Jenže před dvěma lety z VV odešla bezmála polovina z nich (více o strmém propadu čtěte zde).

Počty členů politických stran

ČSSD

 • loni na konci března měla 23 802 členů
 • letos na konci března měla 22 881 členů
 • rozdíl činí 921, tedy 4 procenta

KSČM

 • v prosinci 2011 měla 56 763 členů
 • prosinci 2012 měla 53 500 členů
 • rozdíl činí 3 263, tedy 6 procent

KDU-ČSL

 • loni na začátku května měli necelých 32 000 členů
 • letos na začátku května má 29 976 členů
 • rozdíl činí zhruba 2 000 členů, tedy 6 procent

LEV 21

 • loni na konci dubna měla 874 členů
 • letos na konci dubna měla 1 500 členů
 • rozdíl činí 626 lidí, tedy 72 procent

LIDEM

 • strana byla zaregistrována loni 29. 5.
 • na začátku letošního května má 205 členů

ODS

 • loni na začátku května měla 24 507 členů
 • letos na začátku května má 21 578 členů
 • rozdíl činí 2 929, tedy 12 procent

TOP 09

 • loni na začátku května měla 4 153 členů
 • letos touto dobou má 3 810 členů
 • rozdíl činí 343, tedy 8 procent

VV

 • loni na konci března měly 813 členů
 • letos na konci března měly 843 členů
 • rozdíl činí 30 členů, tedy 4 procenta

Zdroj: Kanceláře jednotlivých politických stran

Ze stran, které mají zastoupení ve Sněmovně, ale nikoliv vlastní poslanecký klub, nárůst členů hlasí Paroubkovi Národní socialisté-LEV 21. Ke konci dubna loňského roku měla strana 874 členů, nyní je to zhruba patnáct set.

"Nepřipadá mi to nijak dramatické u strany, která je nová. Samozřejmě pracujeme dál na tom, aby k nám lidé chodili," komentoval statistiku Jiří Paroubek. I přes narůst se strana i nadále chce opírat o nestraníky. S jejich pomocí by ráda složila vlastní kandidátku do sněmovních voleb. První červnový den Paroubek představí stínovou vládu a tvrdí, že až polovina členů může stát mimo NS-LEV 21. "Důležité je, jaké jsou osobnosti a jakou mají morální integritu," doplnil.

Babišovo ANO získalo za rok víc členů než LIDEM Karolíny Peake

Straně LIDEM se bezmála rok od své registrace podařilo získat 205 lidí a dalších 12 jich na udělení členství čeká. V parlamentu přesto zůstává nejmenším politickým uskupením a slábne i její vliv ve vládě, neboť postupně přišla o křesla ministra dopravy i ministra obrany. Strana dosud nemá poslanecký klub, ačkoliv usiluje o změnu pravidel, a vicepremiérka a předsedkyně LIDEM Karolína Peake nedávno popsala, že nedostala vlastní kancelář na Úřadu vlády (více o pozici LIDEM ve vládě čtěte zde).

"Pokud se nepletu, nejpočetnější stranou je KSČM. Nevím, jestli to nějak vypovídá o kvalitě strany," domnívá se Peake.

"Neděláme žádné nábory, inzeráty, ani žádné velrybaření, přesto se nám hlásí stále noví lidé, které průběžně schvalujeme. Děkuji proto všem, kteří mají stále odvahu jít do politiky v atmosféře všeobecně nenakloněné k politické aktivitě," doplnila vicepremiérka.

Loni v květnu bylo zaregistrováno i hnutí podnikatele Andreje Babiše ANO 2011. Ačkoliv Babiš o něm mluvil delší dobu, registraci získalo až 11. května 2012. Hnutí za rok dokázalo nabobtnat o 720 lidí. Další dvě stovky čekají, až do něj budou moci vstoupit.

"Naším cílem není mít tisíce členů, ale hlavně mít sympatizanty a perspektivní voliče," řekl iDNES.cz Babiš.

Vzrůstající počet členů připisuje systematickému budování hnutí. To má nyní 100 organizací a má ambici postavit kandidátky do sněmovních, evropských i komunálních voleb.

"Velký zájem jsme zaznamenali po dvou výzvách pana Babiše, který prostřednictvím inzerce oslovil českou veřejnost. Na základě těchto výzev se nám v jednom momentu loňského roku sešlo až 20 tisíc sympatizantů. Z nich se vygenerovala první vlna členů," doplnila první místopředsedkyně hnutí Věra Jourová.

Jourová odhaduje, že za půl roku bude mít hnutí dvojnásobek členů, ačkoliv na přijetí se čeká i měsíce. A ne každý se do hnutí dostane. "Kvantita není naší prioritou, máme zájem o lidi, kteří mají zkušenosti a silné profesní téma," popsala Jourová.

"Důvodem nepřijetí je třeba rozsáhlá politická turistika, špatné reference z předešlého politického působení. Samozřejmě existuje i kritérium bezúhonnosti a u starších lidí se díváme také na působení v KSČ. Zásadně nepřijímáme členy, kteří byli ve funkcích této strany," doplnila bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj, které před lety změnilo život zatčení a vazební stíhání pro podezření z korupce. Před pěti lety ji soud očistil a přiznal jí odškodné i nárok na omluvu v médiích (více zde).

Jen zvolením prezidenta to není, říkají Zemanovci

Z menších neparlamentních stran si v uplynulém roce dobře vedla také Strana práv občanů - Zemanovci. Oproti loňsku jí přibylo 450 členů a aktuálně čítá 2 317 lidí včetně současného prezidentova kancléře a bývalého předsedy strany Vratislava Mynáře. Ten sice z čela strany odešel, předem ale avizoval, že členství neukončí (více o jeho rozhodnutí čtěte zde). Čestným předsedou zůstal po inauguraci i prezident Miloš Zeman, letošní vítěz první přímé volby prezidenta.

Neparlamentní strany

ANO 2011

 • strana byla zaregistrována loni 11. května
 • nyní má 720 členů

SPOZ

 • loni měli ke konci března 1 867 členů
 • letos měli ke konci března 2 317 členů
 • rozdíl činí 450 členů, to je 24 procent

Strana zelených

 • ke konci loňského roku měla 1 372 členů
 • na začátku května má 1 396 členů
 • rozdíl činí 24 lidí, to jsou necelá 2 procenta

Zdroj: Kanceláře jednotlivých politických stran

Místopředseda strany Vladimír Kruliš tvrdí, že po Zemanově vítězství o stranu projevilo zájem o pětinu více lidí, než je obvyklé. Předsednictvo proto krajským organizacím doporučilo, aby byly při přijímání nových lidí obezřetné.

"Nárůst je pro nás důležitý, nicméně jej nelze přičítat jen zvolení Miloše Zemana. Je to především dlouhodobá snaha zakládat nové místní organizace tam, kde doposud byla jejich síť méně hustá," doplnil Kruliš.

Zelení jsou jako tekuté písky

A jak si stojí strany, které jsou nyní mimo Sněmovnu? U Strany zelených jsou výkyvy pozvolné a číslo osciluje kolem 1 400. "Jsme takové pohyblivé tekuté písky a počet členů se u nás pořád mění," řekla iDNES.cz Eva Kubátová, jež má na starosti správu členské databáze. Na konci loňského roku měla strana 1 372 členů, nyní má 1 396.

Naopak lidovci, kteří mají své zástupce v Senátu, přicházejí každý rok zhruba o dva tisíce členů. Nyní jich mají 29 976.

"Odcházejí nám zejména ročníky, které přicházely v roce 1968, kdy byl silný příliv za pražského jara a do strany se hlásilo mnoho bývalých i nových lidovců," vysvětluje předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Podle něj strana pravidelně o členy přichází od roku 1990. "Tehdy byla velká vlna nástupu nové generace, především lidí, kteří se chtěli angažovat v komunální politice. To jsme měli 90 tisíc členů," uvedl Podle jeho odhadu před čtyřmi lety lidovcům několik stovek lidí odčerpala tehdy nově založená TOP 09.

Ověřit skutečný počet členů není u většiny stran možné. A to ani v případě odchodů, ani v případě početních "skokanů". Většina stran nemá na internetových stránkách aktuální počet členů či statistiky dostupné. Výjimkou je třeba ODS. Aktuální číslo je zveřejněno na webu mojeods.cz.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Najdete na iDNES.cz