Strany přicházejí o členy, nejvíce uteklo Věcem veřejným a ODS

  11:04aktualizováno  11:04
Parlamentním stranám v posledních měsících uteklo na osm a půl tisíce členů. Ukazují to údaje o placení členských příspěvků. Úbytek se nevyhnul žádné partaji, nejvíce ale zasáhl Věci veřejné a ODS. Strany své členy postupně ztrácejí už několik let.
Poslanci ve Sněmovně (ilustrační snímek)

Poslanci ve Sněmovně (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Strana Věci veřejné má 813 členů, kteří zaplatili členský příspěvek, a dále členy, kteří na své členství čekají. Jedná se řádově o desítky lidí," vyjmenovala mluvčí VV Šárka Janouchová.

Všichni členové VV musí do konce března uhradit roční příspěvek, který stejně jako loni činí maximálně jeden tisíc korun. Kdo peníze neuhradí, o členství ve straně automaticky přichází. Takovou proceduru dobrovolně podstoupil například exministr školství Josef Dobeš. "Zůstal bych posledním členem VV ve Slaném a byl bych takový kůl v plotě, což bych nerad," komentoval odchod na začátku dubna Dobeš.

Věci veřejné tak oproti loňskému roku přišly o osminu členů. Ze všech parlamentních stran to je sice vůbec nejvyšší úbytek, přesto mohou VV hovořit vlastně o úspěchu, protože loni jim prchla téměř polovina členů (o úprku z VV čtěte zde).

Samotná strana úbytky komentuje tak, jako by vlastně ani nebyly. "Členská základna je poměrně stabilní po celou dobu fungování strany. Drží si stále stejný průměr, který se mění v řádech jednotek," míní Janouchová. A nic na tom prý nemění ani odchod někdejší první místopředsedkyně a spoluzakladatelky strany Karolíny Peake, dalších dvou ministrů a sedmi poslanců. "Ptáte-li se konkrétně na situaci po odchodu Karolíny Peake, zrušit své členství se rozhodlo maximálně deset členů. Žádný odliv nenastal," dodala mluvčí.

V souvislosti s odchody skalních členů se v poslední době mluvilo také o ODS. Stranu opustil poslanec Michal Doktor, senátor Petr Pakosta či někteří starostové a hejtmani (více o odchodech z ODS čtěte zde). 

Místopředsedkyně občanských demokratů Miroslava Němcová iDNES.cz na začátku dubna řekla, že právě placení členských příspěvků ukáže, zda jde o celostranický trend. Nyní je jasné, že úbytek lidí, který ODS doprovází od roku 2009, se nezastavil.

"K 31. březnu má ODS 25 892 členů, což zhruba odpovídá stavu členské základny v letech 2005 a 2006. Tedy předtím, než v některých regionech začaly metody masivních náborů členů," informoval mluvčí strany Tomáš Bartovský.

Mezi rokem 2009 a 2010 odešlo z ODS 1 278 jejích členů, o rok později 1 930 členů a letos je oproti loňsku ODS štíhlejší o 2 456 členů.

Strana, za jejíž členství se platí zhruba pětistovka za rok, si to vysvětluje změnou pravidel. "V roce 2009 byla přijata změna systému nominace delegátů na stranické kongresy, právě jako reakce na masivní nábory členů," popisuje Bartovský.

Co do absolutních čísel nemají VV ani ODS na komunisty. Těm prchlo za poslední měsíce nejméně pět tisíc lidí. Mluvčí strany sice nebyla schopná poslat aktuální čísla, natož ty, se kterými by šel údaj z konce loňského roku porovnat, je ale jasné, že řady straníků prořídly. Loni v květnu, když iDNES.cz upozornil na masivní odliv z VV, mluvčí KSČM uvedla, že strana má zhruba 62 tisíc členů. Nyní uvádí jiné číslo. "Aktuální počet členů KSČM k 31. prosinci loňského roku je 56 763," informovala Věra Žežulková.

I když tisíce odcházejících členů vypadají hrozivě, z pohledu členské základny (KSČM je vůbec nejlidnatější českou politickou stranou) není největší. V přepočtu ze strany odešlo 8,5 procent lidí, což je méně než u VV či ODS.

Komunisty ostatně odchody netrápí, protože poslední roky ukazují, že strana sice ztrácí početně, ale získává mladé lidi. "Ve věkově starší kategoriích členů dochází každoročně k určitému početnímu úbytku, ale zároveň se postupně zvyšuje počet přijímaných nových členů. Vloni jich bylo 600 a šlo většinou o mladé lidi," pochvaluje si Žežulková.

Členové na příspěvku KSČM každý měsíc odvádí půl procenta ze svého příjmu. Stanovy říkají, že to musí být nejméně 20 korun měsíčně. Poplatek strana snižuje těm, kteří jsou v sociální nouzi.

O necelých 600 členů přišla oproti loňsku ČSSD. "Členské příspěvky se vždy platí do konce roku za daný uplynulý rok," informoval mluvčí strany Martin Ayrer s tím, že ČSSD má nyní 23 802 členů.

Několik dlouholetých členů stranu opustilo například na Karlovarsku, kde kartami zamíchalo i sestavování kandidátek do podzimních krajských voleb. Se stranou se rozešel například krajský radní Jaroslav Bradáč. "Zadní místo na kandidátce bylo jen poslední kapkou. Nemohl jsem vydýchat některé způsoby fungování strany," řekl tehdy Bradáč (více o odchodech z ČSSD na Karlovarsku čtěte zde).

ČSSD odliv členů nějak výrazně neřeší. Podle karlovarského vedení strany jsou odchody běžné a každý rok pro neplacení členských příspěvků odejde dvacet až čtyřicet lidí.

U ČSSD se členské příspěvky platí vždy do konce roku. Pracující straně odvedou 300 korun, studenti a důchodci stovku.

Další parlamentní strana, TOP 09 přišla za poslední měsíce o desítky lidí. "V tuto chvíli máme 4 153 členů, loni jich v tuto dobu bylo 4 205," popsala mluvčí strany Alžběta Plívová.

TOP 09 od svých členů vybírá 400 korun, od seniorů a studentu 100 korun ročně. "Splatnost poplatků je do konce dubna, ale protože se posílaly ještě v průběhu května výzvy k zaplacení, změny v počtech členů zjistíme až ke konci června," doplňuje Plívová.

Podle politologa Zdeňka Zbořila má právě TOP 09 nejstabilnější členskou základnu. "Uvnitř této strany, zejména u členů málo viditelných, existuje největší míra loajality k vedení," míní Zbořil. Podle něj ovšem nejde ani tak o loajalitu vůči předsedovi Karlu Schwarzenbergovi jako spíše o oddanost místopředsedovi Miroslavu Kalouskovi. Roli hraje i jiný fakt. "Je to strana lidí, kteří všichni byli už v ODS nebo KDU-ČSL, někteří vyměnili i více dresů a vlastně nemají kam odejít," dodal Zbořil.

Politolog popisuje odliv členů jako dlouhodobý trend. "Na začátku 90. let tu byly strany, které měly i dlouhá léta 120 tisíc členů a třeba lidová strana měla mezi 40 až 60 tisíc členy," popsal.

Podle něj všechny strany sice ztrácejí členy, důvody odchodů jsou u každé z nich odlišné. U Věcí veřejných vidí Zbořil za odlivem členů skandály a zklamání z politiky. "Věci veřejné nedodržely jediný slib ze své předvolební kampaně," domnívá se politolog. Samozřejmě VV to vidí jinak a občas vypočítávají své úspěchy. Mezi ně řadí například zachování dvou sazeb DPH a vyšší daň pro bohaté (více o ní zde). Loni se chlubila i vládou schválenou protikorupční strategií.

"U ODS a ČSSD jsou důvody úbytku přibližně stejné. Strany nepožívají dobré pověsti a lidé se k nim tedy nehrnou a členové jim ubývají," tvrdí politolog.

"U KSČM odchází ti nejstarší, kteří straně sice zůstávají věrní, ale už jí neplatí příspěvky," popisuje Zbořil. "Komunisté se díky tomu omlazují. Pokud jde o vedoucí kádry, jsou dnes mladší než třeba ODS," dodal Zbořil.

Odchody členů stran

Věci veřejné

 • loni v březnu strana měla 929 členů
 • letos v březnu měla 813 členů
 • rozdíl činí 116 členů, tedy 12,5 procenta

ODS

 • loni v březnu strana měla 28 348 členů
 • letos v březnu měla 25 892 členů
 • rozdíl činí 2 456 členů, tedy 8,7 procenta

KSČM

 • loni v květnu strana udávala počet členů 62 000
 • na konci loňského prosince měla 56 763 členů
 • rozdíl činí 5 237 členů, tedy 8,5 procenta

ČSSD

 • loni na konci prosince strana měla 24 396 členů
 • letos na konci března 23 802 členů
 • rozdíl činí 594 členů, tedy 2,4 procenta


TOP 09

 • loni na začátku května strana měla 4 205 členů
 • letos na začátku května má 4 153 členů
 • rozdíl činí 52 členů, to je 1,2 procenta

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Čeští politici mají chybné názory. Čína radí, co si máme myslet o Hongkongu

Prodemokratičtí demonstranti drží v rukou cedule s různými variantami nápisu...

V Hongkongu pokračují protivládní protesty. Demonstrující tento týden podpořili předseda ČMKOS Josef Středula a senátor...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Babiš: Chci, aby koalice s ČSSD pokračovala, a ať se Šmarda vzdá nominace

Andrej Babiš v Jivně. Členové vlády dnes probírali stavbu D3 (18. července...

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že nehledá poslance, kteří by jeho vládu podporovali, kdyby z ní...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz