ODS vyloučila „zrádce“ Tlustého z poslaneckého klubu

  19:47aktualizováno  19:47
Občanští demokraté vyloučili Vlastimila Tlustého ze svého klubu. Tlustý hlasoval proti vládě. Další poslanec ODS Jan Schwippel, který hlasoval s opozicí, už v klubu není.

Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř na tiskové konferenci po hlasování o nedůvěře vládě řekl, že navrhnou místním sdružení, kam patří Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel, aby je vyloučili ze strany.

Vlastimil Tlustý v neděli v televizi uvedl, že hodlá k hlasování proti vládě přemluvit oba své "rebelující" kolegy z ODS, kromě Jana Schwippela také Juraje Ranince. Druhý jmenovaný však nakonec hlasoval s vládou.

"Nechci hlasovat pro nedůvěru, protože není jasný plán B, který by zajistil, že bych svým hlasováním zabránil nástupu levice k moci, a to nechci," vysvětlil Juraj Raninec. Čtěte ČSSD shání hlasy na svržení vlády, „rebel“ Raninec kabinet podrží

Podle politologa Jana Kubáčka poslanec Jan Schwippel vyslovení nedůvěry vládě zřejmě konzultoval s Václavem Klausem. "Přinejmenším o jeho krocích musel prezident vědět. A přinejmenším jim nebránil," řekl Kubáček v České televizi.

Vláda padla. Pohřbili ji Tlustý, Schwippel, Jakubková a Zubová

Vlastimila Tlustého však už jednou jeho oblastní rada ODS v Rakovníku podržela. Rozhodovala o jeho setrvání ve straně kvůli kauze Morava. - Čtěte Rakovnická ODS podržela Tlustého, má zůstat ve straně i ve Sněmovně

Domovskou organizaci Jana Schwippela zase podle některých informací řídí jeho matka.

Poslanci, kteří od voleb 2006 opustili svůj poslanecký klub

Michal Pohanka - Z klubu ČSSD a také ze strany vystoupil 25. října 2006, odchod zdůvodnil tím tlakem ze strany šéfa klubu Michala Haška. Odmítl výzvu, aby se vzdal poslaneckého mandátu, a v lednu 2007 podpořil koaliční kabinet Mirka Topolánka (ODS) při hlasování o důvěře i v dalších klíčových hlasováních. Loni v prosinci Pohanka složil mandát.

Miloš Melčák - Klub sociálnědemokratických poslanců opustil 7. prosince 2006. Jako důvod uvedl, že v poslední době čelil silnému nátlaku a zastrašování. Také Melčák opakovaně podpořil Topolánkovu vládu. V únoru 2007 ho pak ústřední výkonný výbor ČSSD vyloučil ze strany, když to krátce předtím odmítla udělat jeho mateřská zlínská organizace.

Evžen Snítilý - Z poslaneckého klubu ČSSD byl vyloučen loni 15. února poté, co se rozhodl hlasovat v prezidentské volbě pro kandidáta ODS Václava Klause. Snítilý byl následně vyloučen ze strany, poslanecký mandát si ponechal.

Petr Wolf - Sociální demokrat opustil poslanecký klub své strany loni 21. června. O den později oznámil, že vystupuje i z ČSSD, své rozhodnutí zdůvodnil problémy v moravskoslezské ČSSD. Krátce předtím Wolf oznámil, že dostává anonymní výhrůžky kvůli svému vstřícnému postoji k americkému radaru. Poslanecký mandát si přes výzvy vedení ČSSD k odchodu ponechal.

Juraj Raninec - Poslanec ODS vystoupil z poslaneckého klubu své strany loni 15. září. Nesouhlasil totiž s tím, jak se vedení klubu spolu s většinou jeho členů postavilo ke kauze jeho stranického kolegy Jana Moravy, který údajně sbíral kompromitující materiály na některé poslance. Ve sněmovně Raninec už dříve patřil ke stranickým rebelům, nehlasoval vždy stejně jako koalice.

Jan Schwippel - Další poslanec ODS, který nesouhlasil s přístupem vedení klubu a vedení ODS k řešení takzvané kauzy Morava, opustil klub ODS loni 17. září. Stejně jako Raninec patří Schwippel k takzvaným stranickým rebelům.

Olga Zubová - Loni 22. listopadu spolu s Věrou Jakubkovou vystoupila z poslaneckého klubu Strany zelených, a to kvůli dlouhodobým sporům s vedením strany. Letos v březnu byly obě poslankyně ze Strany zelených vyloučeny, Zubová následně vstoupila do nově vzniklé Demokratické strany zelených.

Věra Jakubková - Z klubu Strany zelených vystoupila spolu s Olgou Zubovou, letos v březnu byla rovněž vyloučena ze strany.

Vlastimil Tlustý - Dlouhodobě odbojný poslanec ODS byl z poslaneckého klubu své strany vyloučen dnes poté, co hlasoval pro vyslovení nedůvěry koaliční vládě svého stranického šéfa Mirka Topolánka.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Najdete na iDNES.cz