Úterý 18. února 2020, svátek má Gizela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. února 2020 Gizela

Nečas: Ať reformě říkají ošklivé káčátko

  9:01aktualizováno  9:01
Michaela Jílková zpovídala vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. Jaké dopady bude mít chystaná daňová a sociální reforma na rodiny s dětmi, důchodce a dlouhodobě nezaměstnané? A jak ji chce vláda prosadit v parlamentu?

Jsem přesvědčen, že drtivou většinu věcí splníme, slibuje ministr. | foto: David Neff

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane ministře, před dvěma lety jste hlásal: "Lidem se nesmí ve volbách lhát, dávat jim nesplnitelné sliby nebo před nimi něco zatajovat." Necítíte se teď vůči svým voličům tak trochu trapně?
Necítím, necítím. Stav veřejných rozpočtů je výrazně horší, než jsme předpokládali.

Aha, takže jste slibovali nesplnitelné z nevědomosti.
Jsem přesvědčen, že drtivou většinu věcí splníme. Samozřejmě v realitě koaličního vládnutí. Jenomže se ukázalo, že to skokové snížení daní nemůžeme udělat z roku na rok, ale musíme ho rozfázovat do více let.

A nebylo by lepší propříště slibovat to, co si ověříte, že je reálné?
Ale ty informace nebyly vůbec známé. Možná nebyly známé ani exministrovi financí Sobotkovi. Při jeho nekompetentnosti by to pro mě nebylo zase takové překvapení. Ale vezměte si, že jenom za poslední dva roky narostly mandatorní výdaje o sto miliard.

Ale vy jste se na tom, jak říkáte, "rozhazování" také podíleli. Vezměte si zvýšený rodičovský přídavek, o kterém teď tvrdíte, že byl krokem zcela mimo realitu. Vždyť vy sám jste pro něj hlasoval!
Ano, hlasoval. A dodnes si myslím, že zvýšení rodičovského příspěvku byl a je správný krok.

A proč ho tedy budete snižovat?
Nebudeme ho snižovat. Některým ho dokonce budeme zvyšovat. Zavádíme třírychlostní rodičovskou, takže dokonce rodiče, kteří budou doma do dvou let dítěte, dostanou 11 400 korun. A celkový objem placeného rodičovského příspěvku pro všechny rodiče bude v příštím roce dokonce výrazně vyšší než v loňském roce. Co však bylo mimo skutečné potřeby rodin, bylo obrovské navýšení porodného na 17 tisíc.

Ovšem na tom se podíleli lidovci, kteří vám teď vedou finance, že?
Samozřejmě, že lidovci byli součástí minulé vládní koalice, a bezesporu nesou svou odpovědnost za současný stav veřejných rozpočtů.

Není to takové schizofrenní? Strana ministra financí Kalouska udělala tu podle vás strašnou věc - zvýšila porodné, a dokonce to měla jako nosné téma před volbami, jak má ráda budoucí i současné maminky...
... to my všichni máme rádi maminky...

... no a teď jim porodné snižujete. V tom se volič jaksi nevyzná. Jestli vůbec politici vědí, co dělají?
My to víme. Jak je tomu u KDU-ČSL a ČSSD, to se musíte dotázat jejich představitelů. Ale musím říci, že i tak bude porodné výrazně vyšší, než bylo před tím zvýšením.

Kolegové z ODS se mýlí

A co říkáte tomu, že vaši poslanci Tlustý, Klas či Doktor upozorňují, že ta reforma je podrazem na střední třídu. Že jestli ji někdo odnese, tak jsou to právě vaši voliči.
Kolegové se mýlí. Není to tak, že my máme třídně definované voliče. A mýlí se i proto, že si neudělali konkrétní propočty. Já je mám. A není pravda, že by na to doplácela střední třída. Ano, vydělá nejméně, ale vydělá i ona.

Tak mi vysvětlete, jak na tom vydělá rodina dejme tomu s příjmem 35 tisíc. K tomu započtěme nárůst DPH, seškrtání přídavků na děti, snížení nemocenské, zrušení společného zdanění manželů...
Dobře. (dívá se do tabulek) Tak to máme třeba - jeden z nich vydělává 1,4násobek průměrné mzdy, druhý 0,7násobek, jejich čistá mzda je 35 tisíc měsíčně. A i po odečtení zvýšeného DPH jim zůstává navíc 1620 korun.

A to zrušené společné zdanění manželů?
To ztrácí smysl. Protože když bude u všech daňových pásem jenom 15 procent, tak díky vysokým odpočitatelným položkám, které zvyšujeme u daňového poplatníka na 24 tisíc ročně plus dalších 24 tisíc, pokud je žena v domácnosti a stará se o děti, a ještě zvyšujeme roční odpočet na děti na 10 440, je tento systém pro rodiny s dětmi ještě výhodnější než ten dosavadní se společným zdaněním manželů. Čili z něj dostanou lidé více peněz než ze společného zdanění manželů.

Jak si vysvětlujete, že jedině vy, ministr Kalousek a premiér Topolánek opakujete, že na tom všichni vydělají? Jste v tomto názoru dost osamoceni. Třeba lidovecký poslanec Kasal, cituji: "Neumím si představit, že by na té reformě vydělali všichni, jak říká Kalousek."
Ty tabulky, které zde mám, jsou poměrně nově spočítané, budeme je muset zveřejnit. Opravdu je ten systém nastavený tak, aby na změnách přímých daní i daně z přidané hodnoty jednoznačně vydělaly rodiny s dětmi. Vydělají na tom všichni, kdo pracují.

Ale nějak jste v tom výčtu, kdo na tom vydělá, zapomněl na důchodce, kterým jste ve volbách slibovali tisíc korun k důchodu, ne?
Ale to bylo v případě, že by DPH byla sjednocena na patnáct procent, a k tomu nedošlo. Přesto je od letošního roku vůbec nejvyšší navýšení penzí. A samozřejmě, že budeme v září rozhodovat o dalším navýšení penzí, a to nejen o nárůst inflace, ale i o nárůst části mezd.

Ale to zvýšení DPH na devět procent může být pro důchodce rána. Vždyť se to bude týkat potravin, léků, topení, vodného, stočného...
(opět se dívá do tabulek) Například u osaměle žijícího důchodce s průměrnou penzí činí dopad zvýšeného DPH 74 korun. Nebo v případě, že jeden z manželů má jedenapůlnásobek průměrného důchodu a druhý má průměrný důchod, tak je to 174 korun měsíčně. A o tyto částky chceme důchody valorizovat.

Takže důchodci se podle vás mají také radovat, jak se budou mít lépe.
To by bylo laciné říkat, že se mají radovat. Jsou to změny, které se určitě dotknou každého z nás, ale je naší maximální snahou dělat je co nejvíce sociálně citlivě. A především vůči důchodcům.

Kdo nepracuje, bude se denně vzdělávat

Chcete odstranit "černé pasažéry" sociálního systému, tedy ty, kteří dávky zneužívají. A to existenčními naturálními dávkami a kupony. Déle než rok žije na dávkách 53,6 procenta nezaměstnaných. Koho z nich ty kupony potkají?
Chceme, aby to bylo striktně tak, že kdo odmítne zúčastnit se programu rekvalifikace, veřejně prospěšných prací, jednorázových registrovaných prací, automaticky dostane jen poukázky či jiné věci jen do výše existenčního minima. Velmi vstřícní budeme vůči lidem, kteří jsou bez práce dejme tomu do tří měsíců. U těch do šesti měsíců budeme již vyžadovat určité povinnosti. A pak už přitvrdíme výrazně.

A jak ověříte, že si opravdu hledají práci? Třeba v automobilce v Nošovicích byli šokováni, kolik lidí se k nim hrne ne pro práci, ale pro razítko, že tam byli a že je nechtějí.
Právě proto nezaměstnané v tom dobrém slova smyslu nenecháme na pokoji. Dnes jim stačí jednou, maximálně dvakrát do měsíce navštívit úřad práce, dostanou sociální dávky, mnozí z nich si načerno něco přivydělají a řada z nich vegetuje docela spokojeně. My budeme uplatňovat jednoduché heslo - kdo nepracuje, vzdělává se, a to pokud možno denně. Dostane naordinovány vzdělávací aktivity v podobě rekvalifikace nebo například veřejně prospěšných prací.

Poslyšte, pane ministře - má vůbec smysl bavit se, o čem se bavíme? Projde vám ta reforma ve Sněmovně?
To je vždycky otázka.

Poslanec Tlustý je proti a mohou se k němu přidat i další poslanci ODS. U lidovců na jejich konferenci nezvedl pro reformu ruku poslanec Hovorka a poslanec Kasal se zdržel.
Jsem přesvědčen, že řada jejich postojů je motivována tím, že nemají přesné propočty. My jim je dodáme, budeme s nimi jednat, a jsem přesvědčen, že se všichni zachováme odpovědně. Klidně ať někdo reformu nazve ošklivým káčátkem nebo nedokonalou podobou první etapy reformy veřejných financí, já to klidně přijmu. Ale jedinou alternativou nepřijetí reformy je obrovská politická nestabilita, narušení důvěry mezi koaličními partnery. Včetně dopadů na situaci v ODS i KDU-ČSL.

Jste připraveni jednat s poslancem Tlustým o jeho variantách?
S panem poslancem Tlustým jsem nikdy nepřestal komunikovat. Problém je, že kromě jeho mediálních výroků jsem zatím od něho žádný konkrétní návrh neviděl. Jsme připraveni jednat o rozumných návrzích - za podmínky, že veřejné rozpočty v příštím roce nepřekročí tříprocentní deficit veřejných financí.

Slyšel jste už něco rozumného od poslanců Pohanky a Melčáka?
Já jsem s panem Pohankou ani s panem Melčákem nejednal, ale předpokládám, že i oni jsou si vědomi toho, že je nutné provést reformu veřejných financí. Jinak se chováme jako člověk, který usedá do auta, přetáhne si čepici přes hlavu a plnou rychlostí se rozjede proti zdi.

A nehřešíte jenom na to, že Pohanka a Melčák nechtějí předčasné volby, o kterých mluvíte, když nebude přijata reforma?
Ano. Když nebude reforma, tato vláda končí a vyvolá předčasné volby, které se nemusí líbit řadě poslanců napříč politickým spektrem.

Na čem by podle vás projednávání reformy mohlo ztroskotat?
Určitě na koaliční nejednotě. A určitě na vnitřních střetech v ODS. To jsou nejriskantnější faktory celé reformy veřejných financí. A já chci zdůraznit, že jsme teprve u první etapy, že budou následovat další.

Je zajímavé, že jste jako rizikový faktor neoznačil poslance Pohanku a Melčáka.
Již jsem řekl, že získání jednoty uvnitř ODS a koalice je předpoklad, abychom získali většinu v Poslanecké sněmovně. Bez toho jsou hlasy kohokoliv jiného bezcenné.

A vidíte to jak? Ustojíte to? Projde reforma tak, jak ji navrhujete?
Jsem přesvědčen, že si všichni poslanci uvědomí, že jedinou alternativou těchto - byť nedokonalých - reforem jsou žádné reformy, výrazná politická nestabilita, ohrožená volba prezidenta republiky a případně předčasné volby.

Není to takové vydírání?
Není. To je realistický popis situace.


  • Nejčtenější

Vichřice prošla Českem. Ochromila dopravu, bez proudu je sto tisíc míst

Vichřice spojená s tlakovou níží Sabine v Česku v pondělí odřízla téměř 300 tisíc odběratelů od elektřiny, večer se...

VIDEO: Vlk zakousl na kolejích srnče blízko zastávky, strojvedoucí nezastavil

Slovenská organizace Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAPu) zveřejnila na Facebooku video z útoku vlka na...

Hlavní hygienička bude možná muset kvůli vzdělání skončit ve funkci

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová možná bude muset do roka opustit svou funkci. Důvodem je to, že nemá vzdělání, které...

Čína ohlásila nejvyšší nárůst obětí koronaviru, změnila způsob vyšetření

Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Srbsko řeší populační katastrofu. Na to už je pozdě, míní experti

Sedmimilionové Srbsko by do poloviny století mělo přijít o více než milion obyvatel. Na vině je vysoká míra emigrace a...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

  • Další z rubriky

Po dvou týdnech izolace zase doma. V Rozstřelu bude student z Wu-chanu

Pětice Čechů v pondělí opustila karanténu, v níž se ocitla po příletu z čínského Wu-chanu kvůli možné nákaze...

Premium

Nečekaně úspěšný podvod. Napálené Češky posílají statisíce „americkým vojákům“

„Dobrý den, jsem americký generál a chci odejít z armády. Potřebuji však peníze na léčbu svých zranění.“ Podobné zprávy...

ANO dominuje, ODS předstihla Piráty. Pod 5 procent spadla TOP 09

Vládní hnutí ANO by podle volebního modelu agentury Median volilo 30 procent voličů a udržuje si tak velký náskok před...

Příliš drahá modernizace vrtulníků a tanků. Ministerstvo prověřuje zakázky

Ministerstvo obrany objevilo cenové nesrovnalosti v dalších svých zakázkách, odpovídající hodnota nebyla uvedena ve...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.

Najdete na iDNES.cz