Vraťte dětem tělocvik, bouří se rodiče proti rozhodnutí ředitelky

  8:09aktualizováno  8:09
Nová ředitelka liberecké základní školy Ještědská ubrala ve sportovní třídě tři z pěti hodin tělocviku. Rodiče žáků se vzbouřili a sepsali proti tomuto rozhodnutí petici. To zřejmě zabralo a vypadá to, že se hodiny tělocviku vrátí.

Rodičům vadí, že děti přišly o tři hodiny tělocviku. (ilustrační foto) | foto: ZŠ Povážská Strakonice

Škola ruší tradici sportovního vyučování, která trvá od roku 1974, píše se v petici proti rozhodnutí ředitelky Andrey Gardoňové, která školu vede jen dva měsíce.

"Podepsalo ji přes tři sta lidí, mezi nimi také bronzový olympionik z Calgary 1988, běžec na lyžích Radim Nyč," řekla Silvie Pálková z petičního výboru. Nejvíc ji mrzí, že Gardoňová nedala rodičům o vyškrtnutí tří hodin tělocviku z rozvrhu vědět ještě před začátkem školního roku.

"Na jaře jsme děti přihlašovali na Ještědskou do sportovní třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy," připomněla Pálková. "Kdybychom tehdy věděli, že tři hodiny tělocviku odpadnou, určitě bychom si dobře rozmysleli, jakou školu si vybereme. Rodiče dvou žáků z 6. B už dali své děti na jinou školu."

Gardoňová připustila, že udělala chybu, když rodiče o zrušení tří hodin tělocviku informovala až na začátku září, a ne v srpnu. "Omluvila jsem se jim," dodala ředitelka. Tři hodiny tělocviku nahradila v rozvrhu fyzikou, přírodovědou a českým jazykem a sportovními kroužky.

Stejné vzdělání pro všechny šesté třídy

"Chci, aby se žákům v 6. B dostalo stejného vzdělání jako v druhé šesté třídě," vysvětlila Gardoňová. "Jsem ale ochotna vyjít rodičům žáků ze 6. B vstříc a ke dvěma hodinám tělocviku přidat od listopadu další dvě - místo přírodovědy a češtiny. A během školního roku se domluvíme, co bude dál."

Podle Gardoňové není Ještědská už řadu let školou se specializací na klasické a sjezdové lyžování jako v minulosti. "A na sportovní třídy nedostáváme z ministerstva školství žádné peníze," poznamenala Gardoňová.

V sedmých až devátých třídách pět hodin tělocviku týdně zůstává. Ředitelka je musí zachovat do doby, dokud žáci školu nedokončí.

V 6. B zmizely z rozvrhu jedna hodina individuálních sportů, jedna hodina plavání a jedna hodina saunování. "Když žáci z lyžařských tříd jezdili na sjezdovkách nebo běžkách v mrazu, mělo saunování smysl," uvedla Gardoňová. "Ale teď je zbytečné. Připadá mi jako vyhazování státních peněz, když platím učitele za čas strávený s dětmi v sauně."

Na škole se zhruba 600 žáky pracují čtyři tělocvikáři. Po zrušení tří hodin tělocviku jim ale neklesly úvazky ani platy.

Pálková pět hodin tělocviku obhajuje: "Dětem určitě pomáhají. Díky nim získaly všeobecnou průpravu pro své sporty, jimž se věnují odpoledne po vyučování."

Fyzika a přírodopis je důležitější než sauna

Gardoňová ovšem považuje fyziku a přírodovědu za důležitější než plavání nebo saunování.

Pálková s ní nesouhlasí. "Děti s rozšířenou výukou tělocviku musely vždy zvládnout ve fyzice, přírodovědě a češtině stejnou látku jako děti v nesportovní třídě," řekla Pálková. "A jejich výsledky byly srovnatelné."

Gardoňová před příchodem do Ještědské dělala čtyři roky ředitelku v Rynolticích u Jablonného v Podještědí. "Má k lidem takový rázný, manažerský přístup, na což nejsme na vesnici příliš zvyklí," připomněla rynoltická starostka Eva Guttmannová. "Její komunikace s některými rodiči drhla. Ale na druhou stranu sehnala pro školu z Evropské unie jeden a půl milionu korun a z Místní akční skupiny Podještědí půl milionu korun."

Náměstek liberecké primátorky pro školství Kamil Jan Svoboda označil situaci na Ještědské za vážnou. "Budeme se snažit o uklidnění emocí," prozradil Svoboda. Stížnost na omezení tělocviku na Ještědské řeší Česká školní inspekce. Ředitelka i rodiče od ní očekávají rozhodnutí, na čí straně je pravda.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

S trestním oznámením na aktéry OKD Zaorálek nesouhlasí. Chce věc přezkoumat

Ministr kultury Lubomír Zaorálek nesouhlasí s podáním trestních oznámení na aktéry sporné privatizace těžební...

Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Najdete na iDNES.cz