Bez změn škola propadne do nicoty, říká odvolaná ředitelka z Ještědské

  9:43aktualizováno  9:43
Ředitelku školy v Liberci smetl spor o zrušené hodiny tělocviku. Podle ní však šlo o nutné změny, které škola potřebuje. I díky jejich návrhům vyhrála podle svých slov výběrové řízení na místo ředitelky. Na konci října ale rezignovala.
Ředitelku potopily zrušené hodiny tělocviku. (Ilustrační snímek)

Ředitelku potopily zrušené hodiny tělocviku. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Porušování zákona, svévolné zkracování a prodlužování hodin, příliš dlouhé pracovní úvazky, přeplněný plavecký bazén. Liberecká základní škola Ještědská, kam chodí 600 dětí, byla podle nyní už bývalé ředitelky Andrey Gardoňové plná chyb.

"Přeji všem žákům, pedagogům a rodičům, aby nový ředitel našel dostatek sil k provedení nutných změn. Bez nich se Základní škola Ještědská propadne do nicotnosti," řekla Gardoňová.

Liberecká radnice, pod kterou Ještědská patří, požádala českou školní inspekci, aby na škole udělala hloubkovou kontrolu. "Výběrové řízení na místo ředitelky jsem vyhrála i proto, že jsem navrhovala změny," upozornila Gardoňová. "Bohužel jsem ve škole narazila na nechuť k jakýmkoli změnám a na jejich odmítání."

Gardoňová si pod sebou uřízla větev ve chvíli, kdy zrušila žákům z 6.B od nového školního roku tři hodiny tělocviku a rodičům nedala nic vědět. Dětem, které šly na Ještědskou proto, že se tam víc sportuje, zůstaly jenom dvě hodiny tělocviku. Spadly tak na úroveň spolužáků z "nesportovní" 6.A.

Boj o tři hodiny tělocviku přerostl do vlny odporu, která novou ředitelku smetla. Stály proti ní školská rada a většina rodičů i pedagogů. Česká školní inspekce navíc uvedla, že porušila zákon.

Ředitelka rezignovala kvůli manipulativnosti davu

První chybu udělala se zmíněným tělocvikem, v druhém a třetím případě neposkytla školské radě možnost vyjádřit se k nastoleným změnám a neprojednala je ani na pedagogické radě.

Rodiče i učitelé vyčítali ředitelce aroganci a autoritativní chování. "Proti postupu inspekce jsem se odvolala," uvedla Gardoňová. "A proč jsem vlastně rezignovala? Podcenila jsem sílu davu a to, kam až jsou lidé schopni zajít, pokud jsou dobře manipulováni."

Na petici proti Gardoňové se podepsalo přes 700 lidí. Ředitelka tvrdí, že rezignovala především kvůli masivnímu mediálnímu a politickému nátlaku. Školu zatím vede zástupkyně ředitelky Eva Bambuchová.

Původní spor o likvidaci tří hodin tělocviku přerostl do politické roviny. "Není asi žádným tajemstvím, že hlavním předpokladem pro výkon funkce ředitelky byla stranická příslušnost paní Gardoňové hnutí Liberec občanům," uvedl zastupitel Libereckého kraje za ODS Vladimír Šámal.

V komunálních volbách kandidovala na 11. místě

Hnutí Liberec občanům vládne na liberecké radnice společně s ČSSD, Unií pro sport a zdraví a nezávislými. "Asi by si páni radní měli uvědomit, že dobrá pověst školy se buduje roky, možná desetiletí, ale ztrácí se velice rychle," dodal Šámal.

Gardoňová figurovala v komunálních volbách na 11. místě kandidátky hnutí Liberec občanům. Náměstek primátorky pro školství Kamil Jan Svoboda (Liberec občanům) vyloučil jakoukoliv spojitost mezi výběrem ředitelky a politikou.

"Výběrová komise se skládala ze šesti členů. Uchazeči o místo ředitele dostávali známky jako ve škole a nejlepší a nejhorší známka se škrtala," vysvětlil Svoboda. V komisi byl také on. "Gardoňovou jsem si ale vůbec nespojil s hnutím Liberec občanům. Ani jsem si neuvědomil, že za nás kandidovala. Kdybych na to přišel, tak bych ji samozřejmě nehodnotil."

Zuzana Tachovská z opoziční Změny pro Liberec vytkla náměstkovi primátorky Jiřímu Rutkovskému (Unie pro sport a zdraví), že na školském výboru ředitelku obhajoval i poté, co zrušila na Ještědské žákům v 6.B tři hodiny tělocviku.

"Líbilo se mu, jak koncepčně se ředitelka chová," prozradila Tachovská. "Unie pro sport a zdraví má přitom ve svém volebním programu podporu sportu - s důrazem na děti, mládež a handicapované."

  • Nejčtenější

Autobus RegioJetu vjel do zákazu vjezdu. Nebezpečně couval a otáčel se

Přes zákaz vjezdu si chtěl v pátek odpoledne zkrátit cestu řidič plně naloženého žlutého autobusu společnosti RegioJet,...

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Zachránil jedoucí autobus plný lidí, teď si hrdina vyzkouší i kurz řízení

Ivo Raisr, který před měsícem odvážně převzal řízení autobusu plného lidí za kolabujícího řidiče, si bude moci splnit...

Stát chce po obžalovaných 340 milionů za podvod kolem lázní i hotelu

Korupce podle státního zástupce provázela všechny čtyři projekty placené z Evropské unie spojené s podnikatelem Janem...

Dvacet nemocných za deset dní. Turnovsko se potýká s epidemií žloutenky

Na Turnovsku řádí epidemie žloutenky typu A. Od začátku roku již Krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Děti v Libereckém kraji mají druhé nejnižší kapesné, utrácí ho za sladkosti

Limonády, sladkosti, jídlo ve fastfoodech. Nejčastější věci, za které děti v Libereckém kraji utrácejí své kapesné....

Továrny padly, ve věžích budou stovky bytů, hřiště a lékaři

Před sto lety to byla průmyslová část Liberce. V okolí dnešních ulic U Nisy a Tatranská pracovala jedna fabrika za...

Bílí tygři trpí spoustou genetických vad, ti od Berouska v Liberci šilhají

Dvě tygřice zabavené Ludvíku Berouskovi jsou už měsíc a půl v dočasném azylu liberecké zoologické zahrady. Podle...

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz