Bez změn škola propadne do nicoty, říká odvolaná ředitelka z Ještědské

  9:43aktualizováno  9:43
Ředitelku školy v Liberci smetl spor o zrušené hodiny tělocviku. Podle ní však šlo o nutné změny, které škola potřebuje. I díky jejich návrhům vyhrála podle svých slov výběrové řízení na místo ředitelky. Na konci října ale rezignovala.
Ředitelku potopily zrušené hodiny tělocviku. (Ilustrační snímek)

Ředitelku potopily zrušené hodiny tělocviku. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Porušování zákona, svévolné zkracování a prodlužování hodin, příliš dlouhé pracovní úvazky, přeplněný plavecký bazén. Liberecká základní škola Ještědská, kam chodí 600 dětí, byla podle nyní už bývalé ředitelky Andrey Gardoňové plná chyb.

"Přeji všem žákům, pedagogům a rodičům, aby nový ředitel našel dostatek sil k provedení nutných změn. Bez nich se Základní škola Ještědská propadne do nicotnosti," řekla Gardoňová.

Liberecká radnice, pod kterou Ještědská patří, požádala českou školní inspekci, aby na škole udělala hloubkovou kontrolu. "Výběrové řízení na místo ředitelky jsem vyhrála i proto, že jsem navrhovala změny," upozornila Gardoňová. "Bohužel jsem ve škole narazila na nechuť k jakýmkoli změnám a na jejich odmítání."

Gardoňová si pod sebou uřízla větev ve chvíli, kdy zrušila žákům z 6.B od nového školního roku tři hodiny tělocviku a rodičům nedala nic vědět. Dětem, které šly na Ještědskou proto, že se tam víc sportuje, zůstaly jenom dvě hodiny tělocviku. Spadly tak na úroveň spolužáků z "nesportovní" 6.A.

Boj o tři hodiny tělocviku přerostl do vlny odporu, která novou ředitelku smetla. Stály proti ní školská rada a většina rodičů i pedagogů. Česká školní inspekce navíc uvedla, že porušila zákon.

Ředitelka rezignovala kvůli manipulativnosti davu

První chybu udělala se zmíněným tělocvikem, v druhém a třetím případě neposkytla školské radě možnost vyjádřit se k nastoleným změnám a neprojednala je ani na pedagogické radě.

Rodiče i učitelé vyčítali ředitelce aroganci a autoritativní chování. "Proti postupu inspekce jsem se odvolala," uvedla Gardoňová. "A proč jsem vlastně rezignovala? Podcenila jsem sílu davu a to, kam až jsou lidé schopni zajít, pokud jsou dobře manipulováni."

Na petici proti Gardoňové se podepsalo přes 700 lidí. Ředitelka tvrdí, že rezignovala především kvůli masivnímu mediálnímu a politickému nátlaku. Školu zatím vede zástupkyně ředitelky Eva Bambuchová.

Původní spor o likvidaci tří hodin tělocviku přerostl do politické roviny. "Není asi žádným tajemstvím, že hlavním předpokladem pro výkon funkce ředitelky byla stranická příslušnost paní Gardoňové hnutí Liberec občanům," uvedl zastupitel Libereckého kraje za ODS Vladimír Šámal.

V komunálních volbách kandidovala na 11. místě

Hnutí Liberec občanům vládne na liberecké radnice společně s ČSSD, Unií pro sport a zdraví a nezávislými. "Asi by si páni radní měli uvědomit, že dobrá pověst školy se buduje roky, možná desetiletí, ale ztrácí se velice rychle," dodal Šámal.

Gardoňová figurovala v komunálních volbách na 11. místě kandidátky hnutí Liberec občanům. Náměstek primátorky pro školství Kamil Jan Svoboda (Liberec občanům) vyloučil jakoukoliv spojitost mezi výběrem ředitelky a politikou.

"Výběrová komise se skládala ze šesti členů. Uchazeči o místo ředitele dostávali známky jako ve škole a nejlepší a nejhorší známka se škrtala," vysvětlil Svoboda. V komisi byl také on. "Gardoňovou jsem si ale vůbec nespojil s hnutím Liberec občanům. Ani jsem si neuvědomil, že za nás kandidovala. Kdybych na to přišel, tak bych ji samozřejmě nehodnotil."

Zuzana Tachovská z opoziční Změny pro Liberec vytkla náměstkovi primátorky Jiřímu Rutkovskému (Unie pro sport a zdraví), že na školském výboru ředitelku obhajoval i poté, co zrušila na Ještědské žákům v 6.B tři hodiny tělocviku.

"Líbilo se mu, jak koncepčně se ředitelka chová," prozradila Tachovská. "Unie pro sport a zdraví má přitom ve svém volebním programu podporu sportu - s důrazem na děti, mládež a handicapované."

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Další z rubriky

Ceny pro britské hudebníky stvořili v Lasvitu, podobu jim vtiskla brambora

Soška pro britské umělce

Brambora vtiskla jedinečnost soškám, které si za své výkony převezmou britští umělci. Trofeje pro letošní udílení cen...

Firmy kvůli nedostatku sil berou i narkomany, potvrzují experti i odbory

Pervitin

Přibývá lidí, kteří jsou v zaměstnání pod vlivem návykových látek. Shodují se na tom odborníci na drogovou...

Až statisícové pokuty. Proti technoparty chce Liberec zakročit vyhláškou

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (23. dubna 2018)

Velké pozdvižení vzbudila v uplynulých dnech informace kolující na sociálních sítích, že by se měla na okraji Liberce...

Najdete na iDNES.cz