Odvolejte ředitelku, volají rodiče dětí, které přišly o hodiny tělocviku

  8:58aktualizováno  8:58
Boj o tři hodiny tělocviku přerostl do vlny odporu, která může smést novou ředitelku liberecké základní školy Ještědská. Andrea Gardoňová ji vede od září a po necelých dvou měsících proti ní stojí školská rada a většina rodičů i pedagogů. Školní inspekce navíc uvedla, že ředitelka porušila zákon.
Rodiče proti rušení tělocviku ve sportovní třídě sepsali petici. (ilustrační snímek)

Rodiče proti rušení tělocviku ve sportovní třídě sepsali petici. (ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Školská rada navrhla odvolat paní ředitelku z funkce," řekla Jolana Půbalová, členka rady rodičů na Ještědské, kam chodí zhruba šest set dětí.

Ve školské radě je za pedagogy Vladimír Nevrkla, za rodiče Petr Kollert a za Liberec městská zastupitelka Jana Kašparová (ČSSD).

"Je na nás, jestli se rozhodneme odvolat ředitelku teď, nebo jí necháme ještě do ledna čas na to, aby velmi těžkou situaci zvládla," prohlásil náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda (Liberec občanům).

"Problémy se během uplynulých sedmi týdnů vyhrotily tak, že se s paní ředitelkou pravděpodobně už nedohodneme," upozornila Půbalová. "Čas na to byl na začátku září, ale propásla ho, když autoritativně trvala na svém."

Ředitelka připustila, že udělala chybu

Co vlastně vyvolalo eskalaci napětí mezi ředitelkou, pedagogy a rodiči? Gardoňová zrušila žákům z 6. B od nového školního roku tři hodiny tělocviku a rodičům nedala nic vědět. Dětem, které šly na Ještědskou proto, že se tam víc sportuje, zůstaly jenom dvě hodiny tělocviku. Spadly tak na úroveň spolužáků z "nesportovní" 6. A.

Ředitelka připustila, že udělala chybu, když rodiče informovala až na začátku září, a ne v srpnu. "Omluvila jsem se jim," dodala. Tři hodiny tělocviku nahradila v rozvrhu fyzikou, přírodovědou, českým jazykem a sportovními kroužky.

A co říká Gardoňová na současnou výzvu školské rady, aby ji radnice odvolala? "Nechci řešit v novinách, co se kolem mě děje. Je věcí městské rady, jak o mně rozhodne," konstatovala.

Poté, co ředitelka zrušila tři hodiny tělocviku, sáhli rodiče k protestní petici. K dnešku posbírali skoro 700 podpisů.

Inspekce: Ředitelka třikrát porušila školský zákon

"Na jaře jsme děti přihlašovali na Ještědskou do sportovní třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy," připomněla Silvie Pálková. "Kdybychom tehdy věděli, že tři hodiny tělocviku odpadnou, určitě bychom si dobře rozmysleli, jakou školu si vybereme. Rodiče dvou žáků z 6. B už dali své děti na jinou školu."

Podle inspekce Gardoňová třikrát nedodržela školský zákon. První chybu udělala, když pozdě oznámila rodičům dětí ze 6. B, že jim z rozvrhu škrtla tři hodiny tělocviku. Krom toho neposkytla školské radě možnost vyjádřit se k nastoleným změnám a neprojednala je ani na pedagogické radě.

Exploze protestů Gardoňovou zviklala a na začátku října uvedla, že ke dvěma hodinám tělocviku přidá od listopadu další dvě - místo přírodovědy a češtiny. "A během školního roku se domluvíme, co bude dál," poznamenala. Netušila však, že hodiny tělocviku smí do rozvrhu vrátit až od druhého pololetí - tedy od února.

"Paní ředitelka obešla rodiče, školskou i pedagogickou radu," shrnula Půbalová. "Teď si sype popel na hlavu, ale podle nás bude nejlepší, když ze školy odejde."

Stejný názor zastává liberecká opoziční zastupitelka Zuzana Kocumová. "Nemám ráda silová řešení, ale atmosféra na škole je hrozná. Není tam dobře ani dětem, ani učitelům," vysvětlila.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Nejsou lidi. Třem čtvrtinám kojeneckých ústavů chybí lékaři a fyzioterapeuti

Téměř tři čtvrtiny dětských domovů a center pro děti do tří let nemají potřebný personál tak, jak jim ukládají...

Výdaje na vědu v Česku vzrostly o 12 miliard, blížíme se průměru EU

Výdaje na výzkum a vývoj v České republice loni vzrostly meziročně o 12,3 miliardy na rekordních 102,8 miliardy korun....

Najdete na iDNES.cz