VIDEO: Špatně umyté ruce často šíří infekce, lidé zapomínají na palce

  11:13aktualizováno  11:13
Až osmdesát procent všech infekcí se šíří prostřednictvím rukou. Zásady správné hygieny přitom dodržuje jen jeden člověk ze dvaceti, upozorňují odborníci. Ultrafialové záření odhaluje nedostatky nedbalého mytí – lidé zapomínají hlavně na palce a špičky prstů, které obsahují až dvě třetiny bakterií.

Devadesát pět procent lidí si nemyje ruce správně, upozorňuje Státní zdravotní ústav. Polovina mužů nepoužívá mýdlo a až patnáct procent mužů a sedm procent žen si vůbec nemyje ruce po návštěvě toalety. Přítomnost mikrobů se přitom použitím záchodu zdvojnásobí.

Odborníci doporučují, abychom si ruce myli vždy po příchodu domů, před přípravou a konzumací jídla, po smrkání, kašlání nebo před ošetřením rány.

„Většina lidí považuje za nejkontaminovanější záchodové prkénko, ale ve skutečnosti je až několikrát špinavější počítačová myš, kterou zase několikrát předčí klávesnice. A naprostou katastrofou co do bakteriologického výskytu bývají houbičky a hadříky na nádobí a někdy i kuchyňská prkénka,“ říká hlavní hygienička nemocnic Ústeckého kraje Dana Vaculíková.

Na obyčejných a často používaných předmětech se přitom nejčastěji vyskytují viry žloutenky typu A, chřipky nebo různých respiračních onemocnění. Jsou to hlavně mince, bankovky, madla nákupních košíků nebo tlačítka zvonků, popisuje zdravotnická vzdělávací organizace Aesculap Akademie.

Čtěte také

Infekce se šíří také při poskytování zdravotní péče – jde o osm až deset procent všech případů přenosu. „V krizových momentech, jako je návštěva zdravotnických zařízení – ať už jsme v roli pacienta nebo návštěvníka –, je nutné si ruce dezinfikovat. Ideálně při příchodu do zdravotnického zařízení a při odchodu z něj,“ doporučuje zakládající členka Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou doktorka Vilma Benešová.

Zvlášť ošetřující personál nemocnic musí dodržovat správný postup mytí rukou (viz video), aby neohrozil pacienta a nezvyšoval riziko infekce. „Instruktáž hygieny rukou pro zdravotnický personál zařazujeme pravidelně jako pevnou část programu například při školení pro chirurgy. V posledních letech pomáháme i s edukací studentů lékařských fakult,“ dodává Petra Bártová z Aesculap Akademie.

Ta také zdůrazňuje zřejmě nejproblematičtější místo při mytí. „Je to opomenutí palce. Palec nedominantní ruky je nejčastější chybou, a to i u zdravotníků,“ dodává.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Úniky ze spisů ÚOOZ torpédovaly vyšetřování brněnské konkurzní mafie

Ilustrační snímek

Na to, že v Brně může fungovat konkurzní mafie složená ze soudců a advokátů, kteří potápějí miliardové firmy, v...

Náklaďák se na přejezdu střetl s vlakem, zraněný je strojvůdce a cestující

Při srážce osobního vlaku a nákladního auta na okraji Třemošnice utrpěl...

Na železničním přejezdu v Třemošnici na Chrudimsku se ve středu večer střetl vlak s nákladním vozidlem. Při nehodě se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz