V plastových boxech na letišti je víc bakterií než na toaletě, tvrdí studie

  16:00aktualizováno  16:00
Projít na letišti bezpečnostní kontrolou znamená odložit veškeré své věci do plastových boxů, ve kterých poté projedou rentgenovou kontrolou. Studie výzkumníků z Finska a Velké Británie nyní ukázala, že se v těchto přepravkách nachází mnohem větší množství bakterií než na záchodě.
Bezpečnostní kontrola na letišti (ilustrační foto)

Bezpečnostní kontrola na letišti (ilustrační foto) | foto: AP

Mobilní telefony, počítače, kosmetika i různá příruční zavazadla. To vše má během bezpečnostní kontroly na letišti místo v plastových boxech. Dostanou se tak do kontaktu s tisícovkami lidí každý den. Málokoho však napadne, že by mohly obsahovat nebezpečné viry. 

Výzkumníci z britské univerzity v Nottinghamu a z finského Národního institutu pro zdraví zkoumali vzorky na helsinském letišti během největšího provozu. Na povrchu boxů našli stopy virů, které způsobují rýmu nebo i chřipku. Výzkumníci ve studii uvádí, že tyto viry našli na polovině z testovaných nádob, zatímco například na letištních záchodech je neobjevili.

Studie by mohla pomoci vylepšit strategii proti šíření infekčních chorob po světě a také podpořit prevenci. Podle jejích autorů dosud nikdo přítomnost mikrobů a bakterií v letištním prostředí nezkoumal.

Tankovací pistole, TV ovladač v hotelu: kde číhá nejvíc bakterií

Studie byla součástí projektu EU nazvaného Pandhub, který má za cíl prevenci šíření rizikových patogenů právě v hromadné dopravě. Výsledky studie také přinášejí nové podněty pro vylepšení technologií používaných na letištích. 

Podle výzkumníků ze závěrů studie nevyplývá, že by viry, které nalezli na povrchu letištních nádob, mohly přímo způsobovat onemocnění, nicméně dřívější výzkumy ukázaly, že mikroby mohou přežívat na různém povrchu i několik dní, píše list The New York Times.

Profesor Jonathan Van-Tam z univerzity v Nottinghamu, která se výzkumu účastnila, uvedl, že základní prevencí proti šíření infekčních chorob je řádné mytí rukou a kýchání do kapesníků, obzvlášť právě v prostorech, jako jsou letiště, kterými prochází velké množství lidí z celého světa.

VIDEO: Většina lidí si špatně myje ruce, zapomínají na palce

Nebezpečné bakterie lze nalézt i na dětských hračkách

Již dříve proběhly studie, které se zabývaly přítomností nebezpečných bakterií na povrchu různých běžně používaných předmětů. Američtí a švýcarští vědci zkoumali například povrch gumových kachniček, se kterými si děti běžně hrají při koupání ve vaně. Našli zde několik infekčních bakterií, které se běžně vyskytují u infekcí vzniklých v nemocnicích.

Na povrchu gumových kachniček našli 75 milionů bakteriálních buněk na čtvereční centimetr povrchu. Podle vědců je to způsobeno materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. Ten pro bakterie slouží jako výživa a v kombinaci se špinavou vodou z koupání se vytváří ideální prostředí pro růst bakterií.

V houbičkách na nádobí jsou bakterie, které ohrožují zdraví, tvrdí studie

Podobně našli v Německu v roce 2017 výzkumníci více než 350 různých druhů bakterií na houbičkách na nádobí v běžných domácnostech. To je stejné množství bakterií, jako lze nalézt v lidských výkalech, upozornili výzkumníci.

Dalším běžně užívaným předmětem, kde lze nalézt velké množství bakterií, je mobilní telefon. V roce 2012 mikrobiolog Charles Gerba z univerzity v Arizoně objevil, že na mobilních telefonech lze nalézt až desetinásobné množství bakterií než se nachází na záchodových prkénkách. Upozornil také na to, že problémem není množství bakterií na mobilních telefonech, ale to, že lidé si je navzájem půjčují. Tím mezi sebou bakterie šíří a zvyšují riziko onemocnění. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Najdete na iDNES.cz