„Mělo by to tak být,“ reagovala také, zda už je vakcína od Moderny v Brně, mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Je to první dodávka od Moderny. Dosud bylo v republice očkováno asi 40 tisíc lidí vakcínou od prvního výrobce schválenou pro EU, tedy od firem Pfizer a BioNTech.
V Moravskoslezském kraji dnes začalo očkování v domovech seniorů, například v domově Slunečnice v Ostravě. Očkuje se zatím právě látkami firem Pfizer a BioNTech. Hejtman Ivo Vondrák v pondělí řekl, že od čtvrtka by měla přijít na řadu další sociální zařízení, kde by se očkovalo vakcínou Moderna.
Hejtman předpokládá, že se brzy budou očkovat i praktičtí lékaři a ambulantní specialisté. Nejpozději v únoru by se mohlo začít očkovat ve vysokokapacitním očkovacím centru, které kraj chystá na Černé louce v Ostravě. Kraj plánuje, že velkokapacitní očkovací centra pak postaví i v dalších větších městech.
6. ledna 2021 |
Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvMezitím se pokračuje v procedurách k přijetí vakcín dalších výrobců. Rozhodnutí o vakcíně proti covidu-19 od firmy Astra Zeneca, která v úterý podala žádost o registraci k Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA), by podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) mohlo být vydáno do konce ledna. Podle harmonogramu z vakcinační strategie počítá Česko už v únoru s dodávkou 200 tisíc dávek, do konce roku pak se třemi miliony. Spolu s vakcínou od Pfizer/BioNTech, kterou ale nemohou kvůli podmínkám skladování očkovat lékaři v běžných ordinacích, tvoří většinu letos naplánovaných dodávek.
„Díky tomu, že je s vakcínou spojen snadnější způsob zacházení a uchovávání, se očkování stane dostupnějším. Je to další krok k tomu, abychom se mohli vrátit k běžnému životu,“ uvedla k tomu ředitelka SÚKL Irena Storová.
Pokud bude vakcína schválena, bude třetí povolenou pro evropský trh. U první vakcíny od firem Pfizer a BioNTech schválila EMA a EK podmínečné použití loni 21. prosince a do Česka očkovací látka dorazila o pět dní později. U druhé od společnosti Moderna to bylo 6. ledna. Farmaceutické firmy vyrábějí dávky vakcíny ještě před jejím definitivním schválením, aby je pak mohly na základě objednávek rychleji dodávat do konkrétních zemí.
Ministerský manuál pro očkování: druhá dávka po 21 dnech, termín automaticky![]() |
Podle harmonogramu má v lednu do ČR dorazit 277 875 dávek vakcíny od firmy Pfizer BioNTech, při získání šesti dávek z lahvičky jde o více než 330 tisíc Od firmy Moderna mělo dorazit podle původních objednávek 80 tisíc dávek, prozatím je přislíbeno 20 tisíc dávek.
V únoru se předpokládá zhruba 360 tisíc až 433 tisíc dávek od Pfizer/BioNTech, prozatím 80 tisíc dávek od firmy Moderna a 200 tisíc dávek od Astra Zeneca. V březnu vakcinační strategie počítá s 400 tisíc, v dubnu 500 tisíc a v květnu 900 tisíc. Do konce roku by mělo jít o více než tři miliony dávek.
Evropská komise uzavřela loni smlouvu s firmou Astra Zeneca jako s prvním z výrobců. Odborníci se domnívali, že k registraci dospěje nejdříve, navíc má ze všech objednaných nejnižší cenu. Zatímco od Astry Zenecy stojí EU 1,78 eura (asi 46 korun), od Pfizeru 12 eur (314 korun) a od Moderny 18 dolarů (asi 385 korun). Stejně jako konsorcium firem Pfizer/BioNTech nabízí Astra Zeneca Evropské komisi další navýšení dodávek.
Vakcína Astra Zeneca, kterou se už očkuje například v Británii, je rekombinantní očkovací látkou, která je vyrobena na základě viru, který způsobuje nachlazení u šimpanzů. Podává se ve dvou dávkách, mezi jejich aplikacemi by měl být rozestup 28 dní. Skladuje se při teplotách dva až osm stupňů Celsia a v těchto podmínkách má roční trvanlivost. Její účinnost je podle klinických studií 70 procent, při druhé dávce má mít až 90 procent, studie ale zatím nebyly dokončeny.
Do konce letošního roku má ČR objednáno 6,8 milionu až 7,3 milionu dávek vakcíny podle počtu dávek získaných z jedné lahvičky od Pfizer/BioNTech. Z nich tři miliony jsou prozatím od firmy Astra Zeneca a 2,7 až 3,3 milionu od Pfizer/BioNTech. U většiny výrobců je třeba aplikovat dvě dávky.