Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Blatný navrhne návrat do stupně 4. Chce ale úlevu pro obchody či hory

Sledujeme online   7:42aktualizováno  11:13
Ministr zdravotnictví Jan Blatný na pondělní vládě navrhne přechod do stupně číslo čtyři systému PES. Opět jsme ve složité situaci, řekl. Obchody však tentokrát zůstanou otevřené. Provoz lyžařských středisek bude podle ministra i ve čtvrtém stupni umožněn. Nebude se ale možné na horách ubytovat.

Na pondělní vládě Blatný za resort zdravotnictví navrhne, aby v případě, že nedojde k nějaké zásadní změně oproti současné situaci, ČR přešla do stupně čtyři, a to asi k polovině příštího týdne. Vláda nebude požadovat zákaz návštěv v domovech seniorů, avšak s podmínkou pravidelného testování návštěv i zaměstnanců.  „Je potřeba zabránit opětovnému šíření nákazy v domovech seniorů,“ zdůraznil Blatný.

Tentokrát však budou jiná pravidla pro malooobchod. „Budeme respektovat požadavek Poslanecké sněmovny, aby nedošlo k diskriminaci drobných podnikatelů,“ řekl Blatný. Které obchody zůstanou otevřené, tak bude záležet na kapacitě, ne na sortimentu. Obchody ani služby tak nezavřou, budou však muset dodržet maximální počet zákazníků na metry čtvereční.

Blatný také uvedl, že provoz lyžařských středisek bude i ve čtvrtém stupni umožněn. Nebude se ale možné na horách komerčně ubytovat, řekl.

Epidemie v Česku totiž přestává brzdit, uvedli zástupci resortu zdravotnictví na tiskové konferenci k průběžnému hodnocení vývoje epidemie. „Nákaza vykazuje dynamiku směrem vzhůru,“ uvedl šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek s tím, že se situace různí mezi regiony.

Stávající týden je podle něj již nyní co do počtu nově nakažených nadprůměrný oproti minulým týdnům. „Je to plus osmnáct, plus devatenáct procent,“ řekl ve vztahu k minulým dvěma týdnům.

Přibývá nakažených z rizikových skupin

Reprodukční číslo R se pohybuje mezi hodnotami 1,1 a 1,2 a podíl pozitivních testů je nyní kolem dvaceti procent. To je podle něj nižší číslo než v listopadu, stále je ale vysoké. „Jsme na nějakém bodě zlomu,“ řekl.

Za problém označil, že začíná přibývat nakažených z rizikových skupin. Zatímco dříve tento ukazatel klesal, od minulého týdne stoupl o osm procent. „Jde o odraz komunitního šíření,“ řekl Dušek.

Rizikové skóre PES se v řadě krajů zvyšuje. „V tuto chvíli jsou pouze Praha a Plzeňský kraj na hodnotě nižší než šedesát. Většina krajů mezitýdenně vysoce narostla,“ řekl.

Celorepublikové skóre PES při dalším šíření proto nevyhnutelně vzroste. „Je to způsobené nárůstem mobility obyvatel,“ řekl. V současných datech přitom podle něj ještě není zahrnuto rozvolnění v podobě otevření restaurací a obchodů. „Proto já budu s velkým napětím sledovat počty v dalších dnech,“ uvedl.

V následujících dnech bude podle Duška každý den kolem 300 až 350 nově hospitalizovaných s koronavirem. Hospitalizace mají totiž zpoždění oproti nárůstu počtu nakažených. „Hodnotu bych označil za rizikovou,“ řekl Dušek.

Epidemii zastaví lidé, ne pravidla

Vývoj v nemocnicích podle něj není dobrý, počet hospitalizovaných přestal klesat, někde dokonce roste. „S tím bude souviset nevyhnutelně i nárůst počtu nakažených zdravotníků,“ upozornil. Nyní je pozitivních asi 880 lékařů a přes dva tisíce sester.

„V tuto chvíli je nepochybné, že jsme ve fázi dynamického nárůstu šíření epidemie. Zatím není nějaký vysloveně dramatický, ale absolutně ho nelze podceňovat, protože máme vysokou virovou nálož v populaci a vysoké množství pacientů v nemocnicích,“ shrnul Dušek.

Během listopadu se podle něj virová nálož v populaci výrazně snížila. Nyní vytvořil úřad dva scénáře. Podle toho více optimistického by do konce roku mohly zůstat současné hodnoty. „Pokud by reprodukční číslo dále narostlo nad hodnotu 1,2, nevyhnutelně budeme pozorovat eskalaci,“ připustil. A to ke konci prosince až k 8 až 10 tisíci nakažených denně.

„Epidemii zastaví lidé a jejich chování a ne razítka a papíry,“ řekl. Apeloval na lidi, aby omezili kontakty, spolupracovali s hygieniky a nechali se testovat.

Nejlepší dárek? Balení respirátorů, řekl Blatný

Blatný řekl, že když by resort započítal do pozitivity i antigenní testy, pohybovalo by se skóre PES kolem hodnoty 59.

„Mobilita se zvýšila o asi třicet procent. Data jsou zpožděná, nyní tedy již asi o vyšší procento,“ podotkl Blatný. Situace v nemocnicích je nyní podle něj stabilizovaná, výchozí pozice je ale diametrálně odlišná než na podzim. „Je jen na nás, jestli vzestup bude postupný nebo příkrý,“ řekl s tím, že čísla každopádně stoupat budou.

Ministr apeloval na lidi, aby dodržovali hygienická opatření a nosili roušky. „Jednoduchá rovnice. Kde není kontakt, tam není přenos,“ řekl. Dodal, že většina lidí, kteří někoho nakazí, o vlastní nemoci neví.

Blatný dále apeloval na lidi, aby se na Vánoce chovali zodpovědně. „Nosme respirátor třídy FFP2, jsme-li ve styku se seniorem,“ řekl. Stejně tak apeloval na seniory, aby sami nosili respirátory. „Myslím si, že nejlepší dárek pro seniory je velké balení FFP2 respirátorů,“ dodal.

Kromě toho Blatný všechny poprosil, aby se před návštěvou rodičů či prarodičů nechali testovat, a to klidně i opakovaně. „Bude to mít velký význam i ve smyslu tom, že zůstanou otevřené obchody,“ řekl. Na webu ministerstva zdravotnictví se podle něj objeví kompletní sada doporučení, jak se chovat na Vánoce.

Testy zdarma od 18. prosince

Za týden, v pátek 18. prosince, by mělo začít plošné testování antigenní metodou. Ministerstvo již podle hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové vydalo nařízení testovacím centrům zapojeným do sítě antigenních odběrových center, aby od 18. prosince do 15. ledna poskytlo zadarmo antigenní testování všem občanům ČR zapojeným do veřejného zdravotního pojištění, a to nejvýše jedenkrát za pět dní.

Pro usnadnění situace spustilo ministerstvo rezervační systém. „Nechat se testovat znamená otevřené obchody, obnovení zdravotní péče,“ řekla Rážová a apelovala na Čechy, ať této možnosti využijí. Blatný dodal, že k testu je dobré dostavit se s respirátorem.

Rážová také představila výsledky prvního týdne dobrovolného testování pedagogických pracovníků antigenní metodou. Celkem bylo provedeno 12 165 testů, pozitivních bylo 414, tedy asi 3,4 procenta. Z nich 2,5 procent byly asymptomatické případy.

Ministr dále představil výsledky studie, kterou pro resort vypracovala agentura STEM. Podle toho se chce nechat očkovat čtyřicet procent lidí, dalších asi šestnáct procent neví. Zájem je vyšší mezi seniory, více nedůvěřivé jsou ženy. „Tam, kde se alespoň jeden člen rodiny rozhodne pro očkování, je velká pravděpodobnost, že se nechají očkovat i ostatní,“ řekl Blatný.

Šedesát procent respondentů podle něj podporuje možnost plošného očkování. „I ti, kteří se sami nechtějí očkovat, doporučují ve dvaceti procentech plošné očkování. Tedy je to tak, nech se naočkovat ty a ochráníš mě,“ uvedl Blatný. I ti, kteří očkování odmítají, si tak podle něj uvědomují, že má význam. Podobná čísla se týkají i podpory plošného testování. I zde je více než šedesátiprocentní podpora, menší množství lidí se ale plánuje nechat samo otestovat.

Sedmdesát procent lidí pak podle průzkumu pociťuje rizika nákazy. Dalších devět procent lidí neví.

Jak to bude s očkováním

Nový koordinátor očkování na covid-19 Zdeněk Blahuta představil nový koordinační tým. Do celé věci se zapojí resort zdravotnictví i vnitra, Armáda ČR, odborné společnosti a řada dalších. „Je to opravdu jedna z nejnáročnějších logistických operací v dějinách českého i československého zdravotnictví,“ řekl Blahuta.

Česko má podle něj objednáno přes Evropskou unii 12 milionů dávek pro 6,9 milionů osob, a to od šesti společností a s možností přiobjednat vakcíny pro dalších 16 milionů lidí. Plán počítá se třemi fázemi. První vakcíny by měly dorazit v lednu 2021, bude jich jen omezené množství, a tedy i omezené množství očkovacích míst. V prvním čtvrtletí příštího roku by pak ČR měla mít k dispozici vakcínu pro 500 tisíc lidí od firmy Pfizer, pro 120 tisíc lidí od Moderny a pro dalších 500 tisíc od AstraZenecy. Vše však bude záležet na tom, kdy budou jednotlivé látky schváleny.

Upozornil, že vzhledem k jen malému množství vakcín, bude v první řadě třeba prioritizovat i v rámci již vyčleněných rizikových skupin. „Budeme muset vyřešit také evidenci toho, kdo již byl naočkován,“ upozornil s tím, že půjde o celoevropský projekt s cílem zachovat volný pohyb osob. „Nebude to v žádném případě diskriminační,“ řekl Blatný. Blahuta má vládě přednést plán ještě před Vánoci.

Rizikové skóre PES už o víkendu stouplo na 64 bodů ze sta, což by odpovídalo hodnotám čtvrtého rizikového stupně. Na této úrovni se drží celý týden.

Vláda ale zatím o zpřísnění protiepidemických opatření, která od minulého čtvrtku odpovídají třetímu stupni, nerozhodla, přestože podle původní metodiky se mělo zpřísnit po třech dnech.

Aktuální PES skóre v krajích

  • zelený (0–20)
  • žlutý (21–40)
  • oranžový (41–60)
  • červený (61–75)
  • fialový (76–100)
73 celá ČR

Hlavní město Praha

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:59
Aktivních případů: 24393 1842,0
Případů 11. 3. 456 11440,5
Potvrzené případy 151504 11440,5
Vyléčených 125155 9450,8
Mrtvých 1956 147,7

Středočeský kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:68
Aktivních případů: 30536 2204,5
Případů 11. 3. 920 13582,7
Potvrzené případy 188139 13582,7
Vyléčených 155210 11205,4
Mrtvých 2393 172,8

Jihočeský kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:62
Aktivních případů: 11833 1837,2
Případů 11. 3. 470 11626,5
Potvrzené případy 74884 11626,5
Vyléčených 61651 9571,9
Mrtvých 1400 217,4

Plzeňský kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:75
Aktivních případů: 16277 2759,3
Případů 11. 3. 335 13970,0
Potvrzené případy 82409 13970,0
Vyléčených 64812 10987,0
Mrtvých 1320 223,8

Karlovarský kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:65
Aktivních případů: 5865 1990,4
Případů 11. 3. 24 14111,7
Potvrzené případy 41582 14111,7
Vyléčených 34507 11710,6
Mrtvých 1210 410,6

Ústecký kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:74
Aktivních případů: 16850 2052,5
Případů 11. 3. 620 11466,0
Potvrzené případy 94132 11466,0
Vyléčených 75625 9211,7
Mrtvých 1657 201,8

Liberecký kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:76
Aktivních případů: 10262 2312,9
Případů 11. 3. 212 14894,9
Potvrzené případy 66087 14894,9
Vyléčených 54921 12378,2
Mrtvých 904 203,7

Královéhradecký kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:60
Aktivních případů: 11649 2111,7
Případů 11. 3. 199 17261,0
Potvrzené případy 95220 17261,0
Vyléčených 82123 14886,9
Mrtvých 1448 262,5

Pardubický kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:68
Aktivních případů: 11537 2207,4
Případů 11. 3. 346 14608,7
Potvrzené případy 76354 14608,7
Vyléčených 63812 12209,0
Mrtvých 1005 192,3

Kraj Vysočina

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:81
Aktivních případů: 6962 1365,6
Případů 11. 3. 290 12253,3
Potvrzené případy 62469 12253,3
Vyléčených 54518 10693,7
Mrtvých 989 194,0

Jihomoravský kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:67
Aktivních případů: 19038 1597,2
Případů 11. 3. 555 10454,7
Potvrzené případy 124619 10454,7
Vyléčených 103275 8664,1
Mrtvých 2306 193,5

Olomoucký kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:75
Aktivních případů: 8610 1683,0
Případů 11. 3. 183 14585,7
Potvrzené případy 74620 14585,7
Vyléčených 64800 12666,2
Mrtvých 1210 236,5

Zlínský kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:61
Aktivních případů: 5604 797,2
Případů 11. 3. 191 10553,5
Potvrzené případy 74188 10553,5
Vyléčených 67404 9588,4
Mrtvých 1180 167,9

Moravskoslezský kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:62
Aktivních případů: 15265 1271,5
Případů 11. 3. 303 12090,6
Potvrzené případy 145152 12090,6
Vyléčených 127405 10612,3
Mrtvých 2482 206,7
Mapa je obarvena podle aktuálního skóre PES v daném kraji, výpočet iDNES.cz. Zdroj: Otevřená data ÚZIS.
Autor:
  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Ve středu bude až 17 stupňů, o víkendu může na horách opět sněžit

V tomto týdnu bude pokračovat chladné počasí, místy se budou objevovat i přeháňky, přechodně slunce. Ve srovnání s...

Snižme počet ruských "diplomatů" v Praze také na pět, žádá opozice

Opozice důrazně žádá, aby vláda přistoupila k dalším krokům vůči Rusku. Poté, co vyhostilo 20 zaměstnanců české...

Jurečka žádá vyčištění ruské ambasády. Odvezeš je do Moskvy? opáčil Hamáček

Rozhodnutí Ruska vyhostit 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě v reakci na rozhodnutí Česka poslat domů 18 ruských...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...