Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Blatný navrhne návrat do stupně 4. Chce ale úlevu pro obchody či hory

Sledujeme online   7:42aktualizováno  11:13
Ministr zdravotnictví Jan Blatný na pondělní vládě navrhne přechod do stupně číslo čtyři systému PES. Opět jsme ve složité situaci, řekl. Obchody však tentokrát zůstanou otevřené. Provoz lyžařských středisek bude podle ministra i ve čtvrtém stupni umožněn. Nebude se ale možné na horách ubytovat.

Na pondělní vládě Blatný za resort zdravotnictví navrhne, aby v případě, že nedojde k nějaké zásadní změně oproti současné situaci, ČR přešla do stupně čtyři, a to asi k polovině příštího týdne. Vláda nebude požadovat zákaz návštěv v domovech seniorů, avšak s podmínkou pravidelného testování návštěv i zaměstnanců.  „Je potřeba zabránit opětovnému šíření nákazy v domovech seniorů,“ zdůraznil Blatný.

Tentokrát však budou jiná pravidla pro malooobchod. „Budeme respektovat požadavek Poslanecké sněmovny, aby nedošlo k diskriminaci drobných podnikatelů,“ řekl Blatný. Které obchody zůstanou otevřené, tak bude záležet na kapacitě, ne na sortimentu. Obchody ani služby tak nezavřou, budou však muset dodržet maximální počet zákazníků na metry čtvereční.

Blatný také uvedl, že provoz lyžařských středisek bude i ve čtvrtém stupni umožněn. Nebude se ale možné na horách komerčně ubytovat, řekl.

Epidemie v Česku totiž přestává brzdit, uvedli zástupci resortu zdravotnictví na tiskové konferenci k průběžnému hodnocení vývoje epidemie. „Nákaza vykazuje dynamiku směrem vzhůru,“ uvedl šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek s tím, že se situace různí mezi regiony.

Stávající týden je podle něj již nyní co do počtu nově nakažených nadprůměrný oproti minulým týdnům. „Je to plus osmnáct, plus devatenáct procent,“ řekl ve vztahu k minulým dvěma týdnům.

Přibývá nakažených z rizikových skupin

Reprodukční číslo R se pohybuje mezi hodnotami 1,1 a 1,2 a podíl pozitivních testů je nyní kolem dvaceti procent. To je podle něj nižší číslo než v listopadu, stále je ale vysoké. „Jsme na nějakém bodě zlomu,“ řekl.

Za problém označil, že začíná přibývat nakažených z rizikových skupin. Zatímco dříve tento ukazatel klesal, od minulého týdne stoupl o osm procent. „Jde o odraz komunitního šíření,“ řekl Dušek.

Rizikové skóre PES se v řadě krajů zvyšuje. „V tuto chvíli jsou pouze Praha a Plzeňský kraj na hodnotě nižší než šedesát. Většina krajů mezitýdenně vysoce narostla,“ řekl.

Celorepublikové skóre PES při dalším šíření proto nevyhnutelně vzroste. „Je to způsobené nárůstem mobility obyvatel,“ řekl. V současných datech přitom podle něj ještě není zahrnuto rozvolnění v podobě otevření restaurací a obchodů. „Proto já budu s velkým napětím sledovat počty v dalších dnech,“ uvedl.

V následujících dnech bude podle Duška každý den kolem 300 až 350 nově hospitalizovaných s koronavirem. Hospitalizace mají totiž zpoždění oproti nárůstu počtu nakažených. „Hodnotu bych označil za rizikovou,“ řekl Dušek.

Epidemii zastaví lidé, ne pravidla

Vývoj v nemocnicích podle něj není dobrý, počet hospitalizovaných přestal klesat, někde dokonce roste. „S tím bude souviset nevyhnutelně i nárůst počtu nakažených zdravotníků,“ upozornil. Nyní je pozitivních asi 880 lékařů a přes dva tisíce sester.

„V tuto chvíli je nepochybné, že jsme ve fázi dynamického nárůstu šíření epidemie. Zatím není nějaký vysloveně dramatický, ale absolutně ho nelze podceňovat, protože máme vysokou virovou nálož v populaci a vysoké množství pacientů v nemocnicích,“ shrnul Dušek.

Během listopadu se podle něj virová nálož v populaci výrazně snížila. Nyní vytvořil úřad dva scénáře. Podle toho více optimistického by do konce roku mohly zůstat současné hodnoty. „Pokud by reprodukční číslo dále narostlo nad hodnotu 1,2, nevyhnutelně budeme pozorovat eskalaci,“ připustil. A to ke konci prosince až k 8 až 10 tisíci nakažených denně.

„Epidemii zastaví lidé a jejich chování a ne razítka a papíry,“ řekl. Apeloval na lidi, aby omezili kontakty, spolupracovali s hygieniky a nechali se testovat.

Nejlepší dárek? Balení respirátorů, řekl Blatný

Blatný řekl, že když by resort započítal do pozitivity i antigenní testy, pohybovalo by se skóre PES kolem hodnoty 59.

„Mobilita se zvýšila o asi třicet procent. Data jsou zpožděná, nyní tedy již asi o vyšší procento,“ podotkl Blatný. Situace v nemocnicích je nyní podle něj stabilizovaná, výchozí pozice je ale diametrálně odlišná než na podzim. „Je jen na nás, jestli vzestup bude postupný nebo příkrý,“ řekl s tím, že čísla každopádně stoupat budou.

Ministr apeloval na lidi, aby dodržovali hygienická opatření a nosili roušky. „Jednoduchá rovnice. Kde není kontakt, tam není přenos,“ řekl. Dodal, že většina lidí, kteří někoho nakazí, o vlastní nemoci neví.

Blatný dále apeloval na lidi, aby se na Vánoce chovali zodpovědně. „Nosme respirátor třídy FFP2, jsme-li ve styku se seniorem,“ řekl. Stejně tak apeloval na seniory, aby sami nosili respirátory. „Myslím si, že nejlepší dárek pro seniory je velké balení FFP2 respirátorů,“ dodal.

Kromě toho Blatný všechny poprosil, aby se před návštěvou rodičů či prarodičů nechali testovat, a to klidně i opakovaně. „Bude to mít velký význam i ve smyslu tom, že zůstanou otevřené obchody,“ řekl. Na webu ministerstva zdravotnictví se podle něj objeví kompletní sada doporučení, jak se chovat na Vánoce.

Testy zdarma od 18. prosince

Za týden, v pátek 18. prosince, by mělo začít plošné testování antigenní metodou. Ministerstvo již podle hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové vydalo nařízení testovacím centrům zapojeným do sítě antigenních odběrových center, aby od 18. prosince do 15. ledna poskytlo zadarmo antigenní testování všem občanům ČR zapojeným do veřejného zdravotního pojištění, a to nejvýše jedenkrát za pět dní.

Pro usnadnění situace spustilo ministerstvo rezervační systém. „Nechat se testovat znamená otevřené obchody, obnovení zdravotní péče,“ řekla Rážová a apelovala na Čechy, ať této možnosti využijí. Blatný dodal, že k testu je dobré dostavit se s respirátorem.

Rážová také představila výsledky prvního týdne dobrovolného testování pedagogických pracovníků antigenní metodou. Celkem bylo provedeno 12 165 testů, pozitivních bylo 414, tedy asi 3,4 procenta. Z nich 2,5 procent byly asymptomatické případy.

Ministr dále představil výsledky studie, kterou pro resort vypracovala agentura STEM. Podle toho se chce nechat očkovat čtyřicet procent lidí, dalších asi šestnáct procent neví. Zájem je vyšší mezi seniory, více nedůvěřivé jsou ženy. „Tam, kde se alespoň jeden člen rodiny rozhodne pro očkování, je velká pravděpodobnost, že se nechají očkovat i ostatní,“ řekl Blatný.

Šedesát procent respondentů podle něj podporuje možnost plošného očkování. „I ti, kteří se sami nechtějí očkovat, doporučují ve dvaceti procentech plošné očkování. Tedy je to tak, nech se naočkovat ty a ochráníš mě,“ uvedl Blatný. I ti, kteří očkování odmítají, si tak podle něj uvědomují, že má význam. Podobná čísla se týkají i podpory plošného testování. I zde je více než šedesátiprocentní podpora, menší množství lidí se ale plánuje nechat samo otestovat.

Sedmdesát procent lidí pak podle průzkumu pociťuje rizika nákazy. Dalších devět procent lidí neví.

Jak to bude s očkováním

Nový koordinátor očkování na covid-19 Zdeněk Blahuta představil nový koordinační tým. Do celé věci se zapojí resort zdravotnictví i vnitra, Armáda ČR, odborné společnosti a řada dalších. „Je to opravdu jedna z nejnáročnějších logistických operací v dějinách českého i československého zdravotnictví,“ řekl Blahuta.

Česko má podle něj objednáno přes Evropskou unii 12 milionů dávek pro 6,9 milionů osob, a to od šesti společností a s možností přiobjednat vakcíny pro dalších 16 milionů lidí. Plán počítá se třemi fázemi. První vakcíny by měly dorazit v lednu 2021, bude jich jen omezené množství, a tedy i omezené množství očkovacích míst. V prvním čtvrtletí příštího roku by pak ČR měla mít k dispozici vakcínu pro 500 tisíc lidí od firmy Pfizer, pro 120 tisíc lidí od Moderny a pro dalších 500 tisíc od AstraZenecy. Vše však bude záležet na tom, kdy budou jednotlivé látky schváleny.

Upozornil, že vzhledem k jen malému množství vakcín, bude v první řadě třeba prioritizovat i v rámci již vyčleněných rizikových skupin. „Budeme muset vyřešit také evidenci toho, kdo již byl naočkován,“ upozornil s tím, že půjde o celoevropský projekt s cílem zachovat volný pohyb osob. „Nebude to v žádném případě diskriminační,“ řekl Blatný. Blahuta má vládě přednést plán ještě před Vánoci.

Rizikové skóre PES už o víkendu stouplo na 64 bodů ze sta, což by odpovídalo hodnotám čtvrtého rizikového stupně. Na této úrovni se drží celý týden.

Vláda ale zatím o zpřísnění protiepidemických opatření, která od minulého čtvrtku odpovídají třetímu stupni, nerozhodla, přestože podle původní metodiky se mělo zpřísnit po třech dnech.

Aktuální PES skóre v krajích

7500
0 celá ČR

Olomoucký kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:0
Aktivních případů: -283 -44,8
Případů 4. 7. 35
Potvrzené případy 229413 36298,7
Vyléčených 227256 35957,4
Mrtvých 2440 386,1

Hlavní město Praha

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:0
Aktivních případů: -3890 -293,7
Případů 4. 7. 298
Potvrzené případy 512629 38710,1
Vyléčených 512920 38732,1
Mrtvých 3599 271,8

Středočeský kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:0
Aktivních případů: -3013 -217,5
Případů 4. 7. 195
Potvrzené případy 536237 38713,5
Vyléčených 534953 38620,8
Mrtvých 4297 310,2

Zlínský kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:0
Aktivních případů: -208 -29,6
Případů 4. 7. 64
Potvrzené případy 219306 31197,0
Vyléčených 217220 30900,2
Mrtvých 2294 326,3

Moravskoslezský kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:0
Aktivních případů: -1735 -144,5
Případů 4. 7. 102
Potvrzené případy 424752 35380,1
Vyléčených 421300 35092,6
Mrtvých 5187 432,1

Jihočeský kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:0
Aktivních případů: -1759 -273,1
Případů 4. 7. 78
Potvrzené případy 229814 35680,8
Vyléčených 228871 35534,4
Mrtvých 2702 419,5

Plzeňský kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:0
Aktivních případů: -815 -138,2
Případů 4. 7. 83
Potvrzené případy 219133 37147,5
Vyléčených 217501 36870,9
Mrtvých 2447 414,8

Karlovarský kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:0
Aktivních případů: -307 -104,2
Případů 4. 7. 36
Potvrzené případy 85779 29110,8
Vyléčených 84430 28653,0
Mrtvých 1656 562,0

Ústecký kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:0
Aktivních případů: -845 -102,9
Případů 4. 7. 85
Potvrzené případy 277730 33829,7
Vyléčených 275211 33522,9
Mrtvých 3364 409,8

Liberecký kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:0
Aktivních případů: -470 -105,9
Případů 4. 7. 39
Potvrzené případy 162269 36572,6
Vyléčených 161162 36323,1
Mrtvých 1577 355,4

Královéhradecký kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:0
Aktivních případů: -209 -37,9
Případů 4. 7. 60
Potvrzené případy 211345 38311,6
Vyléčených 209377 37954,9
Mrtvých 2177 394,6

Pardubický kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:0
Aktivních případů: -620 -118,6
Případů 4. 7. 43
Potvrzené případy 200697 38399,0
Vyléčených 199412 38153,1
Mrtvých 1905 364,5

Kraj Vysočina

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:0
Aktivních případů: -839 -164,6
Případů 4. 7. 36
Potvrzené případy 177478 34812,4
Vyléčených 176563 34632,9
Mrtvých 1754 344,0

Jihomoravský kraj

absolutně na 100 tisíc
PES skóre:0
Aktivních případů: -690 -57,9
Případů 4. 7. 140
Potvrzené případy 424928 35648,7
Vyléčených 420693 35293,4
Mrtvých 4925 413,2
Mapa je obarvena podle aktuálního skóre PES v daném kraji, výpočet iDNES.cz. Zdroj: Otevřená data ÚZIS.
Autor:

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Záporožská jaderná elektrárna dostala přímý zásah. Únik vodíku vedl k explozi

Záporožskou jadernou elektrárnu na východě Ukrajiny zasáhla dělostřelecká palba. Podle ukrajinské státní jaderné...

Tragédie v Rožnově, muž zastřelil svou družku, dvě děti a pak sám sebe

Policie řeší v Rožnově pod Radhoštěm trojnásobnou vraždu. Pachatelem je podle policie muž, který zastřelil družku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z naděje nenávist v opuchlých očích. Zoufalý Medveděv chce politicky přežít

Americký prezident Joe Biden je „podivný stařík s demencí“. Lídři Evropské unie jsou „lunatici“. Rusko v blízké...

Nudisté u Brněnské přehrady dostihli a obklíčili zloděje, který ukradl kolo

Jako v komedii o francouzských četnících si mohli v úterý připadat brněnští strážníci. Naléhavý telefonát o konfliktu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pelosiová je na Tchaj-wanu, Čína chystá u ostrova cvičení a palbu ostrými

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová přiletěla na Tchaj-wan, a to navzdory čínským hrozbám, že takový...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Vyvěšením duhové vlajky na magistrátu začíná festival Prague Pride

S logem ve tvaru srdce, které symbolizuje osm miliard srdcí, která bijí po celém světě, začíná v Praze dvanáctý ročník...

Bojoval jsem za nás i obyčejné lidi, ne za Zelenského, říká český legionář

Premium V českých ozbrojených složkách strávil třináct let svého života. A tak když viděl eskalaci války na Ukrajině, rozhodl...

Ubodanou a zbitou seniorku našla v bytě vnučka. Kriminalisté vraha stále hledají

Seriál Bylo 12. srpna 2015, když se do bytu seniorky ve Slaném dostal neznámý pachatel. Ten ji ubodal a ubil. Kriminalisté se...

Češi už se zásobují na zimu. Kamna a sporáky na dřevo jdou na dračku

Premium Lidé se připravují na drahé energie – skupují vše, čím by mohli ušetřit. Zejména kamna, dřevo a šetrné spotřebiče....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...