Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vydrží ochrana po očkování déle než po infekci? Zatím jsou data slibná

Ochranný účinek vakcíny společnosti Moderna vydržel dobrovolníkům ze zkoušky nejméně čtyři měsíce. Data za delší dobu nemáme. Příznivou zprávou je, že i po čtyřech měsících byl účinek robustní a existuje oprávněná naděje, že vydrží déle.

ilustrační snímek | foto: ČTK

Odpověď na otázku, jak dlouho ochrání vakcíny proti viru SARS-CoV-2, byla v době psaní tohoto článku stále neznámá. Ale přesto víme znovu o něco více než před týdnem, máme potvrzenou spodní hranici odpovědi.

Z klinických zkoušek vakcíny společnosti Moderna totiž vzešly výsledky, které ukazují, že tato konkrétní vakcína poskytuje účinnou ochranu po dobu nejméně čtyř měsíců. Krátké shrnutí výsledků vyšlo v časopise New England Journal of Medicine. (Moderna vyvíjí mRNA vakcínu, která měla v klinické zkoušce chránit před cca 95 procenty nákaz.)

Zpráva je založena na rozboru vzorků od 34 zdravých dobrovolníků, kteří dostali vakcínu od Moderny (má rozlišovací označení mRNA-1273) v samotném začátku její studie. Jinak řečeno, nemáme k dispozici údaje o lidech, kteří by byli očkováni déle. 

Sledování ukázalo, že nejvyšší hladina zkoumaných protilátek (neutralizačních a vazebných) je podle očekávání zhruba jeden dva týdny po druhé dávce vakcíny. Pak množství protilátek podle očekávání klesá, ale i po čtyřech měsících (přesně 119 dnech) byla jejich hladina evidentně zvýšená.

Množství protilátek ve vzorcích od pacientů z klinické zkoušky vakcíny Moderna v prvních 119 dnech od očkování. Výsledky jsou rozděleny podle věkových skupin a použitých detekčních metod. Pozor, škály nejsou lineární a pokles je tak větší, než se na pohled zdá. Přesto jsou výsledky v podstatě dobré a množství protilátek je i po čtyřech měsících znatelně zvýšené.

Nadějné je, že hladiny protilátek byly o něco vyšší než byl průměr u kontrolní skupiny 41 pacientů, kteří covid-19 prokazatelně prodělali. Vakcína by snad značnou část očkovaných mohla chránit ještě o něco lépe než prodělaná infekce.

Jak dlouho přesně, to je ovšem stále otevřená otázka. Jak díky pandemii většina čtenářů patrně ví, protilátky nejsou jediný způsob ochrany těla před infekcí. Podle všech předpokladů jejich množství u očkovaných bude i po čtyřech měsících nadále klesat a za nějakou dobu přestanou fungovat jako ochrana. Ale ještě pořád zbývají jiné typy obrany (T-buňky, B-buňky), které v rámci této krátké zprávy nebyly popsány.

Některé tyto další ochranné systémy vakcína podle autorů práce „nabudila“ (T-buňky konkrétně) cca 40 dní po očkování, ale na data z dalších fází si budeme muset počkat. Bohužel analýza protilátek je řádově jednodušší než zkoumání například aktivity T-buněk proti danému patogenu (to není triviální test).

V případě prodělané infekce velké většině, snad cca 90 procentům, nakažených vydrží ochrana nejméně půl roku. A podle jiných příkladů (např. původního SARSu) dá se předpokládat, že i déle, ale to nemáme doložené měřeními. Čísla pochází z nedávné studie, která sledovala celou řadu složek (ne všechny, to v podstatě není možné) imunitního systému u zhruba 180 pacientů s většinově mírným průběhem nemoci (zatím je dostupná pouze jako tzv. preprint, neprošla recenzním řízením).

Což nezní jako velké číslo, ale vzhledem k rozsahu analýz je za studií dosti práce. Autoři totiž zkoumali, že aktivita jednotlivých složek imunitního systému se v průběhu času mění. Jak klesá množství některých protilátek, stoupá množství tzv. „paměťových buněk“ (B-lymfocyty čili B-buňky). V čase kolísá i množství T-buněk.

Mezi jednotlivci jsou výrazné rozdíly, je těžké vše „zprůměrovat“, ale obecně byl výsledek vnímán odborníky jako poměrně pozitivní zpráva i pro vývoj vakcíny. Naznačuje, že měsíce trvající imunita je skutečně možná. A zároveň se zvýšila pravděpodobnost, že očkování by mohlo chránit na podobnou či delší dobu než přirozená infekce.

Nová data ze zkoušky látky firmy Moderna tuto naději rozhodně nepohřbívají, ale také jasně nepotvrzují. Na jasnou odpověď si budeme muset počkat. Sledování imunitní odpovědi bude pokračovat nejméně 13 měsíců.

Autor:
  • Nejčtenější

Izrael kupuje viditelné stíhačky F-15. Jsou dražší než neviditelné F-35

Izraelské letectvo by mělo dostat padesát zbrusu nových letounů F-15IA. Židovský stát je bude provozovat vedle stealth stíhaček F-35I. Cena za jedno letadlo je dokonce vyšší. K čemu Izraelcům budou?

26. listopadu 2024

Sověti už nebyli sami. Před 100 lety vzniklo Mongolsko, další bolševický stát

Před 100 lety vzniklo komunistické Mongolsko. Mongolská lidová republika se stala sovětským vazalem a pod vlivem Moskvy vydržela dlouhá desetiletí.

24. listopadu 2024

Apple nebo Google? Velký test devíti sluchátek do uší pomůže i Ježíškovi

Devatero sluchátek sedmero značek prošlo naším podzimním testem. Zkoumali jsme kvalitu potlačení okolního hluku, nabídku funkcí, pohodlí a samozřejmě kvalitu zvuku. Mezi tradiční konstrukce se...

25. listopadu 2024

Aztécké píšťaly smrti. Jejich zvuk vyvolává v lidském mozku zmatek

Premium

Malým aztéckým píšťalkám ve tvaru lebky se připisuje hrůzu nahánějící zvuk podobný výkřiku umírajícího člověka. Aztékové jimi prý v bitvách dokázali ochromit nepřátele. Švýcarští a norští odborníci...

28. listopadu 2024

Místo naděje zklamání. Dno oceánu vrak legendární pilotky jen připomínalo

Naděje, že se podařilo nalézt vrak letadla legendární pilotky Ameile Earhartové, zhasla. Společnost Deep See Vision, která v lednu oznámila, že trosky díky sonarovému snímku na dně Tichého oceánu...

24. listopadu 2024  10:29

Ruští bolševici se před 100 lety pokusili o puč v Estonsku

Estonští komunisté se v pondělí 1. prosince 1924 na příkaz Moskvy pokusili neúspěšně svrhnout estonskou vládu. Tento útok plně zapadal do plánu Stalina a jeho Sovětského svazu podobnými...

1. prosince 2024

OBRAZEM: Na vozidlech Fahrschulpanzer Bundeswehru už se školili i vojáci AČR

Vizuálně zajímavými armádními vozidly jsou obrněnce ve specializovaných verzích s dvojím řízením, určené pro výcvik řidičů. V galerii si prohlédneme některé ze současné výzbroje německého...

1. prosince 2024

První radiově „odfaxovanou“ fotkou byl portrét prezidenta USA Coolidge

Přesně před 100 lety, na konci listopadu 1924, došlo k nenápadné, ale ve skutečnosti důležité události světové techniky. Poprvé byl totiž použit další z předchůdců pozdějších mnohem složitějších faxů.

30. listopadu 2024

Snad nikdy nezažili takovou zimu jako podzim v Itálii. V balónu a v noci

Když se vypravit na romantický výlet do Itálie, tak proč to neudělat s jistou dávkou nostalgie a shlédnout na krásy Apeninského poloostrova z vodíkového balonu? Než padla mrazivá noc, byla to opravdu...

30. listopadu 2024

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...

Náhle zemřela produkční legenda Kamil Šír. Před týdnem se stal otcem

V jednapadesáti letech nečekaně zemřel jeden z produkčních pražské kulturní scény. Kamil Šír léta provozoval slavný...

Izrael kupuje viditelné stíhačky F-15. Jsou dražší než neviditelné F-35

Izraelské letectvo by mělo dostat padesát zbrusu nových letounů F-15IA. Židovský stát je bude provozovat vedle stealth...

Hráč vyzval miliardáře na souboj před Lidlem, ten se skutečně dostavil

Francouzský miliardář Xavier Niel nečekaně osobně zareagoval na nadávky naštvaného hráče Call of Duty a dostavil se na...