Odpověď na otázku, jak dlouho ochrání vakcíny proti viru SARS-CoV-2, byla v době psaní tohoto článku stále neznámá. Ale přesto víme znovu o něco více než před týdnem, máme potvrzenou spodní hranici odpovědi.
Z klinických zkoušek vakcíny společnosti Moderna totiž vzešly výsledky, které ukazují, že tato konkrétní vakcína poskytuje účinnou ochranu po dobu nejméně čtyř měsíců. Krátké shrnutí výsledků vyšlo v časopise New England Journal of Medicine. (Moderna vyvíjí mRNA vakcínu, která měla v klinické zkoušce chránit před cca 95 procenty nákaz.)
Zpráva je založena na rozboru vzorků od 34 zdravých dobrovolníků, kteří dostali vakcínu od Moderny (má rozlišovací označení mRNA-1273) v samotném začátku její studie. Jinak řečeno, nemáme k dispozici údaje o lidech, kteří by byli očkováni déle.
Sledování ukázalo, že nejvyšší hladina zkoumaných protilátek (neutralizačních a vazebných) je podle očekávání zhruba jeden dva týdny po druhé dávce vakcíny. Pak množství protilátek podle očekávání klesá, ale i po čtyřech měsících (přesně 119 dnech) byla jejich hladina evidentně zvýšená.
Množství protilátek ve vzorcích od pacientů z klinické zkoušky vakcíny Moderna v prvních 119 dnech od očkování. Výsledky jsou rozděleny podle věkových skupin a použitých detekčních metod. Pozor, škály nejsou lineární a pokles je tak větší, než se na pohled zdá. Přesto jsou výsledky v podstatě dobré a množství protilátek je i po čtyřech měsících znatelně zvýšené.
Nadějné je, že hladiny protilátek byly o něco vyšší než byl průměr u kontrolní skupiny 41 pacientů, kteří covid-19 prokazatelně prodělali. Vakcína by snad značnou část očkovaných mohla chránit ještě o něco lépe než prodělaná infekce.
Jak dlouho přesně, to je ovšem stále otevřená otázka. Jak díky pandemii většina čtenářů patrně ví, protilátky nejsou jediný způsob ochrany těla před infekcí. Podle všech předpokladů jejich množství u očkovaných bude i po čtyřech měsících nadále klesat a za nějakou dobu přestanou fungovat jako ochrana. Ale ještě pořád zbývají jiné typy obrany (T-buňky, B-buňky), které v rámci této krátké zprávy nebyly popsány.
Některé tyto další ochranné systémy vakcína podle autorů práce „nabudila“ (T-buňky konkrétně) cca 40 dní po očkování, ale na data z dalších fází si budeme muset počkat. Bohužel analýza protilátek je řádově jednodušší než zkoumání například aktivity T-buněk proti danému patogenu (to není triviální test).
V případě prodělané infekce velké většině, snad cca 90 procentům, nakažených vydrží ochrana nejméně půl roku. A podle jiných příkladů (např. původního SARSu) dá se předpokládat, že i déle, ale to nemáme doložené měřeními. Čísla pochází z nedávné studie, která sledovala celou řadu složek (ne všechny, to v podstatě není možné) imunitního systému u zhruba 180 pacientů s většinově mírným průběhem nemoci (zatím je dostupná pouze jako tzv. preprint, neprošla recenzním řízením).
Což nezní jako velké číslo, ale vzhledem k rozsahu analýz je za studií dosti práce. Autoři totiž zkoumali, že aktivita jednotlivých složek imunitního systému se v průběhu času mění. Jak klesá množství některých protilátek, stoupá množství tzv. „paměťových buněk“ (B-lymfocyty čili B-buňky). V čase kolísá i množství T-buněk.
Mezi jednotlivci jsou výrazné rozdíly, je těžké vše „zprůměrovat“, ale obecně byl výsledek vnímán odborníky jako poměrně pozitivní zpráva i pro vývoj vakcíny. Naznačuje, že měsíce trvající imunita je skutečně možná. A zároveň se zvýšila pravděpodobnost, že očkování by mohlo chránit na podobnou či delší dobu než přirozená infekce.
Nová data ze zkoušky látky firmy Moderna tuto naději rozhodně nepohřbívají, ale také jasně nepotvrzují. Na jasnou odpověď si budeme muset počkat. Sledování imunitní odpovědi bude pokračovat nejméně 13 měsíců.