Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

První dávka chrání, ukazuje se v Izraeli. Změní se strategie očkování?

Izraelská zdravotní pojišťovna Maccabi zveřejnila údaje o tom, jak si vedou její pojištěnci po očkování proti viru SARS-CoV-2. Ukazují, že už první dávka vakcíny dobře chrání před nákazou i případnou hospitalizací. „Data mě přesvědčila, abychom uvažovali o změně přístupu,“ říká na to český vakcinolog.

Senior se nechává očkovat proti onemocnění covid-19 ve vakcinačním středisku v izraelském Ramat Ganu. (3. ledna 2021) | foto: AP

Média na sklonku třetího lednového týdne široce informovala o tom, že Izrael je nespokojený s účinností vakcín proti viru SARS-CoV-2. Tamní koordinátor Nachman Aš podle zpráv uvedl: „Ochrana získaná po první dávce vakcíny není tak velká, jak jsme mysleli.“

Ministerstvo zdravotnictví označilo Ašovo prohlášení brzy za „vytržené z kontextu a tudíž nepřesné“. A podle čím dále přesnějších a průkaznějších údajů, které z Izraele přicházejí, se tato verze událostí zdá být realitě opravdu bližší.

Poslední várku dodala zdravotnická pojišťovna Maccabi, jedna ze čtyř pojišťoven na velmi centralizovaném izraelském trhu (v Izraeli neexistují zdravotní pojišťovny v českém smyslu, v kontextu této zprávy to však není důležité). Má celkem 2,4 milionů pojištěnců, z nichž více než půl milionu je starších 60 let.

Jak se tedy očkování podepsalo na jejich zdraví během současné vlny zvýšeného výskytu infekce v Izraeli? Data, která pojišťovna zveřejnila (PDF dostupné z LinkedIn), ukazují, že ve skupině starších pojištěnců už zhruba dva týdny po očkování klesl výrazně jak počet pozitivních testů, tak počet hospitalizací.

Můžete se přesvědčit na následujícím grafu, který srovnává míru rozšíření nákazy u zhruba 50 tisíc jednou dávkou očkovaných (červená čára) s rozšířením nákazy mezi neočkovanými (modrá čára). Všichni dostali první injekci vakcíny mezi 19. a 24. prosincem

Vliv očkování na výskyt nákazy mezi klienty pojišťovny Maccabi
Den po prvním očkováníPočet nově pozitivně testovaných mezi mezi neočkovanými (klouzavý průměr za 7 dní, přepočteno tak, aby odpovídalo velikosti očkované skupiny)Počet nově pozitivně testovaných mezi mezi očkovanými (klouzavý průměr za 7 dní)
411,310,3
51210,9
612,610,9
713,212,9
81415,1
915,216,1
1016,116,6
1117,717,1
1218,916,9
1319,418,3
1419,716,1
1519,714,3
1619,913,1
1720,111,7
1819,410,4
19199,3
20198
2118,67,3
2218,36,4
2318,16,3

Maccabi sice nevydala data pro první tři dny po očkování, ale to není důležité. Jak je vidět, během prvních zhruba 14 dní rozdíly mezi oběma skupinami prakticky nejsou.

To však velmi dobře odpovídá údajům z klinických zkoušek vakcín firem Moderna i Pfizer/BioNTech. V případě klinické zkoušky Moderny byly ovšem výsledky robustnější a přesvědčivější. Především zřejmě proto, že rozestup mezi oběma dávkami byl v případě Moderny větší: čtyři týdny místo tří. 

Počet případů nákazy v klinické zkoušce vakcíny proti SARS-CoV-2 společnosti Pfizer. Modře jsou vyznačeny počty potvrzených případů nákazy ve skupině, která dostala vakcínu, červeně ve skupině, která byla očkována placebem. Z dat se zdá, že na odlišnou trajektorii obě skupiny vstoupily ještě před druhou dávkou.

Počet případů nákazy v klinické zkoušce vakcíny proti SARS-CoV-2 společnosti Moderna. Modře jsou vyznačeny počty potvrzených případů nákazy ve skupině, která dostala placebo, červeně ve skupině, která byla očkována vakcínou. Z dat se zdá, že na odlišnou trajektorii obě skupiny vstoupily ještě před druhou dávkou.

Velmi podobný vývoj byl také u počtu hospitalizací jednou dávkou očkovaných pacientů. Poměr hospitalizovaných se zhruba 14 dní po prvním očkování znatelně snížil.

Den po prvním očkováníPočet nově hospitalizací mezi očkovanými (klouzavý 7denní průměr)
41,2
51,3
61
71
81,1
91,1
101,1
111,4
121,4
132
142,3
152,1
162
172
181,7
191,4
201
210,7
220,6
230,5

Samozřejmě, celkové počty hospitalizovaných jsou výrazně nižší než počty lidí s pozitivním testem (zhruba osminásobně). To znamená, že údaje jsou méně „robustní“ a zatížené větší nejistotou. Ale evidentně míří stejným směrem.

Údaje klientů Maccabi navíc nejsou jediné, které vykazují podobný trend. Velmi podobné údaje o poklesu počtu případů nákazy mezi očkovanými zveřejnily i další izraelské pojišťovny. A také tamní ministerstvo zdravotnictví (viz krátká zpráva deníku Haaretz).

Hlavně očkovat!

Výsledky z Izraele jsou světově unikátní. Židovský stát má zdaleka nejvyšší podíl očkovaných na počet obyvatel na světě. K 24. lednu už dostalo alespoň jednu dávku více než 40 procent obyvatel, a tak je země doslova světovou laboratoří.

Počet podaných dávek vakcíny proti viru SARS-CoV-2 (tedy ne očkovaných lidí) na 100 obyvatel ve vybraných zemích světa

Výsledky dodávají na naléhavosti úvahám o změně očkovacího režimu a prodloužení – třeba i velmi výraznému prodloužení – odstupu mezi první a druhou dávkou. Tak, jak to někteří vědci navrhovali již na základě výše zmíněných výsledků klinických zkoušek.

Důvod je zcela jednoduchý. Nedostupnost vakcíny je přechodná, zásoby v budoucnosti se budou podle všeho zvyšovat. Ať tím, že se na trh budou dostávat další dávky nebo proto, že výrobci budou navyšovat produkci.

Pokud je ochrana po jedné dávce vysoká a neopadá rychle (a to se nezdá), tak využití jedné dávky na jednoho pacienta znamená, že očkování jednou dávkou by ochránilo více lidí před nákazou, a především před infekcí s vážným průběhem. A to i přesto, že očkování dvěma dávkami je o něco účinnější.

Ukážeme si to na jednoduchém příkladu. Řekněme, že máme skupinu 200 tisíc lidí, ve které je smrtnost SARS-CoV-2 jedno procento (v ohrožených skupinách, tedy mezi seniory, je smrtnost vyšší, ale volíme číslo pro jednoduchost). Kdyby se tedy všichni nakazili, nemoc by zabila 2 000 lidí.  

Řekněme pro jednoduchost, že dvě dávky vakcíny poskytují 100procentní ochranu a máme je pro 100 tisíc lidí. Můžeme poskytnout dokonalou ochranu jim a zbytku žádnou. V tom případě by zemřelo při úplném „promoření“ 1 000 lidí.

Nebo můžeme naočkovat 200 tisíc lidí jednou dávkou. Kdyby jedna dávky poskytovala cca alespoň 70 procentní ochranu či vyšší, jak naznačují data z klinických zkoušek, tak by v takovém režimu očkování zemřelo 600 lidí. 

To není přesná úvaha, slouží pouze k ilustraci. Ve skutečnosti by se obě skupiny nepochybně nepromořily nikdy úplně a rozhodně ne v krátké době, která uplyne, než bude k dispozici druhá dávka. Na druhou stranu, byť přesné hodnoty smrtnosti v rizikových skupinách neznáme, riziko úmrtí při infekci je u celé řady lidí vyšší než pro jednoduchost zvolené jedno procento. Zvláště v zemích s vysokým podílem starších lidí, jako je Česká republika.

Porovnání smrtnosti během první a druhé vlny v ČR
věková kategoriesmrtnost v první vlněsmrtnost v druhé vlně
pod 650,30 %0,15 %
65–748,79 %4,27 %
75–8418,39 %11,68 %
8528,82 %17,06 %
Celkem3,06 %1,56 %

Čas na změnu?

„Údaje z Izraele jsou opravdu zajímavé a přesvědčily mě, že bychom měli i v Česku uvažovat o očkování jednou dávkou,“ říká vakcinolog Marek Petráš ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Před několika týdny by prý byl k podobné možnosti skeptický, ale údaje z praktického nasazení jsou podle něj přesvědčivé, i když mají svá omezení:  „Skutečně mě překvapilo, že je to už takto dobře pozorovatelné. Vycházíme vlastně z epidemiologických dat. Nejde tedy o taková ta čistá data z klinických studií, kde sledujete určitou kohortu jedinců a velmi detailně zaznamenáváte, jak se jim daří nebo nedaří. Jde jen o počet záznamů o nemocných mezi očkovanými. Ale výhoda je zase ta, že oproti klinickým studiím se ukazuje, jak vakcína funguje v reálném prostředí,“ řekl v nedávném rozhovoru.

Petráš tedy navrhuje následovat příkladu Velké Británie, která dává lékařům možnost podání druhé dávky oddálit: „Jsem přesvědčen, že oddálení podání druhé dávky až na dobu tří měsíců, které je plánované v UK, je oprávněné pro dosažení rychlé proočkovanosti a snížení zejména hospitalizací s covidem-19.“ Podle jeho odhadu z dostupných dat podání jedné dávky sníží ve třech měsících počet hospitalizací právě o 70 procent. 

Rozhodnutí by podle Petráše určitě mělo být založeno na podrobnějších modelech, které vezmou v potaz dostupnost vakcíny, míru šíření nákazy a další faktory. „Ale je rozhodně čas začít se o tom bavit a překvapuje mě, že se to neřeší více,“ řekl Technetu.

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Životnost SSD není nekonečná. Nepodceňujte varovné signály

Premium SSD datová úložiště jsou rychlejší, stabilnější a spotřebovávají méně energie než tradiční pevné disky (HDD). Ale ani...

Přeletěli nejvyšší horu Afriky. Kilimandžáro překonali v balonu

Exkluzivně „Pohled přímo do kráteru byl nezapomenutelný,“ líčí pilot Kurt Frieden okamžik, kdy 6. prosince 2021 ve výšce 6 100 m...

Nadchlo nás: deset nejzajímavějších „tech hraček“, co půjdou letos koupit

Premium Na veletrhu CES v Las Vegas jsou vždy představeny tisíce nových produktů, které se dříve či později dostanou na trh. Na...

Co je to Metaverse? Pokud vás děsí Facebook, tak to nechtějte vědět

Premium Má to být ta pověstná „příští velká věc“. Nový internet. Splynutí fyzického a digitálního světa. Každá firma chce „být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za půl roku by se Země na odvrácení komety nepřipravila, říká expert

Rozstřel Země je neustále bombardována materiálem z vesmíru. Malé objekty zaniknou v atmosféře, část těch větších dopadne na...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Pasterizace nám zaručila mléčné dobroty bez rizika

Díky pasterizaci si pochutnáte a nemusíte se bát zdravotních následků. Na syna chudého koželuha velice slušný objev,...

Organické molekuly v 68 milionů let staré fosilii mohou způsobit revoluci

V roce 2000 objevil preparátor Bob Harmon, pracující pro instituci Museum of the Rockies, dobře zachovanou kostru...

Nejdelší suchozemský obratlovec by strčil do kapsy i plejtváka obrovského

Příští rok si budeme připomínat již 50. výročí objevu obřích sauropodních dinosaurů Jimem Jensenem v lokalitě Dry Mesa...

STO OBJEVŮ: Kouzlo stříbrného plátna pobláznilo masy. Kino máme 130 let

Seriál Do biografu chodíme sotva 130 let. Vzpomeňte si na to, až si v předsálí multikina koupíte šustivý sáček popcornu a...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...