Uložme vládě, ať předloží plán daňové reformy, žádal marně šéf ODS

  6:20aktualizováno  14:18
Řadu konkrétních úkolů vládě Andreje Babiše by měla uložit Sněmovna podle šéfa ODS Petra Fialy. Chtěl, aby do konce června předložila plán, principy a termíny daňové i důchodové reformy. Žádal na to před hlasováním o pořadu mimořádné schůze, o kterou usilovaly ODS, KDU-ČSL a Pirátská strana. Pro to, aby ji prosadila, ale měla opozice málo hlasů.

Pro její program hlasovalo jen 49 ze 131 přítomných poslanců. Schůzi nepodpořili poslanci ANO, ČSSD, KSČM a SPD Tomia Okamury. A tak jen necelé tři a půl hodiny politici diskutovali. Poslanci ODS, KDU-ČSL a Pirátů v reakci na nezdar oznámily, že navrhnou mimořádnou schůzi s týmž obsahem znovu.

Premiér Babiš by se měl podle a, zdržet verbálních útoků vůči podle Fialy také zdržet verbálních útoků na policii a justici a vláda má zastavit dotace Agrofertu z národních zdrojů. O ničem z toho nakonec ve čtvrtek poslanci nehlasovali.

Sám Babiš se ze čtvrtečního jednání Sněmovny omluvil kvůli zahraniční cestě do Bratislavy na jednání představitelů zemí V4 (Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko). „Považuji za neuvěřitelné, že se schůze neúčastní předseda vlády. Považuji to za pohrdání opozičními stranami,“ řekl Fiala.

„Mě mrzí, že nemůžu být ve Sněmovně. Je to schůze, která nemá žádný smysl. Tam je asi 200 zákonů, které čekají na schválení, ale opozice samozřejmě asi nemá co dělat, tak svolala tu schůzi,“ uvedl ve čtvrtek Babiš.

Kalousek očekává od vlády plán na zjednodušení daní

Šéf poslanců TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek řekl, že sice nečeká to, že vláda předloží paragrafované znění návrhu důchodové reformy, ale očekává aspoň to, že vláda přijde alespoň s plánem na zjednodušení daní,  „Odvádět tři různé daně z různých základů je neefektivní,“ řekl Kalousek.

Za vládu vystoupila ministryně financí za ANO Alena Schillerová. „Ano, očekáváme schodek,“ řekla a připomněla, že Sněmovna schválila pro letošní rok plánovaný schodek 40 miliard korun. „Ekonomika začala zpomalovat rychleji. Přesto poroste dvakrát rychleji než ekonomika eurozóny,“ uvedla Schillerová. Slova opozice o rozpouštění rezerv ve státním rozpočtu pokládá za demagogii. Zkritizovala NKÚ za výhrady vůči kabinetu.

Ministryně financí Alena Schillerová hovoří na mimořádné schůzi Sněmovny.

Ministryně financí Alena Schillerová hovoří na mimořádné schůzi Sněmovny.

„Vláda ohrožuje víru lidí v budoucnost a v právní stát,“ prohlásil šéf lidovců Marek Výborný. „Je to vláda údržby,“ kritizoval kabinet ANO a ČSSD. Kromě toho je podle něj trestně stíhaný premiér v podezření, že zneužívá svého postavení, aby se vyhnul spravedlivému procesu.

Fotogalerie

Babiš čelí stíhání kvůli podezření na podvod při čerpání evropské dotace pro farmu Čapí hnízdo u Olbramovic. Policie předala návrh státním zástupcům, aby rozhodli, zda kauza půjde k soudu. Jen těsně poté byla oznámena další změna ministra spravedlnosti, kdy Jana Kněžínka vymění Marie Benešová. ČSSD pak pohrozila ukončením koalice s ANO, pokud by ve vládě došlo k pokusu o odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

ODS, Piráti a KDU-ČSL požadují, aby poslanci diskutovali o závěrech Nejvyššího kontrolního úřadu, které jsou kritické k vládě, o vývoji státního rozpočtu a o trestním stíhání a střetu zájmů Babiše. I když tyto strany nemají dost hlasů, aby schůzi prosadily, ještě před schvalováním programu mohou vystoupit poslanci, kteří mají přednostní právo mluvit ve Sněmovně.

Bartoš kritizoval vazbu premiéra na firmu ve svěřenském fondu

Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše je Babiš stále ve střetu zájmů. I když převedl firmu Agrofert do svěřenského fondu, je podle Bartoše v pozici „obmyšleného“ a beneficientem z firmy. Připomněl, že se Piráti obrátili na Evropskou komisi. Piráti už ve Sněmovně neúspěšně navrhovali, aby požádala Evropskou komisi o zveřejnění výsledků auditu do poloviny května, ještě před volbami do Evropského parlamentu.

25.dubna 2019 v 11:26, příspěvek archivován: 25.dubna 2019 v 11:43

Bezi mimoradna schuze, kterou pan Vondracek svolal na den, kdy tu premier a vetsina vlady nejsou. Vystupovat nebudu. Nenechame se vmanipulovat do situace, abychom resily problemy statu bez ni, kdyz nejsou schopni ani najit termin. Schuze by se mela opakovat s premierem a vladou!

 „Seběhlo se několik varovných signálů, které by měly vyvolat ve vládě doslova poplach. Jenže vláda má očividně záměr tvářit se, že se nic neděje, což je chyba. NKÚ ve své zprávě varuje, že Česká republika ztrácí dech. Státní rozpočet se propadá do astronomického schodku a premiér, kterému reálně hrozí, že bude stát před soudem, vyměnil ministra spravedlnosti. Před těmito okolnostmi nesmíme zavírat oči,“ uvedl Fiala. Připustil, že ve Sněmovně momentálně neexistuje většina, která by nahradila současnou většinu, která rozhoduje - ANO a ČSSD opírající se o toleranci komunistů.

Stát není schopen reagovat na změny, kritizuje kontrolní úřad

Zprávu NKÚ chtějí ODS, KDU-ČSL a Piráti probrat kvůli tomu, že vyznívá vůči současné vládě kriticky. Stát podle dokumentu není schopen správně reagovat na změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu.

Na malé výkonnosti celé státní správy se podle kontrolorů podepisuje stávající struktura a procesy. I když stát investuje výrazné prostředky, nedostává za ně to, co čeká, uvedl NKÚ.

Nový předseda hnutí STAN Vít Rakušan apeloval na poslance stran, které mají ve Sněmovně většinu, aby schválili program schůze a umožnili věcnou debatu o konkrétních výhradách kontrolního úřadu. Současná vláda podle Rakušana nemá vizi. Měla by předložit plán konkrétních kroků proti suchu, erozi půdy i snižování kvality spodní vody.

Babiš se proti závěrům NKÚ ohradil, že žádná jiná strana ani hnutí neudělaly v novodobé historii víc pro rozpohybování digitalizace a dopravních staveb.

Šéfa NKÚ, bývalého poslance ČSSD Miloslava Kalu zkritizoval, že nemá patent na rozum. „Ta zpráva není objektivní, většina našich ministrů s ní má problémy. On byl přece poslancem, byl u toho, kdy se tady tvořily zákony. A teď to kritizuje?“ řekl ke zprávě NKÚ a ke Kalovi v rozhovoru pro MF DNES Babiš.

Babiš odmítl výzvu lidovců, ať vláda požádá o důvěru

KDU-ČSL, jejíž poslanci se také pod žádost o mimořádnou schůzi Sněmovny podepsali, tento týden veřejně vyzvali Andreje Babiše, aby znovu požádal se svou vládou o důvěru poté, co příští týden prezident Miloš Zeman na Babišovou žádost vymění tři ministry.

Ministra dopravy Dana Ťoka nahradí Vladimír Kremlík, v čele ministerstva průmyslu a obchodu Karel Havlíček vystřídá Martu Novákovou a Marie Benešová nastoupí do čela resortu spravedlnosti za Jana Kněžínka.

„Pokud vláda nepožádá o důvěru ve spojitosti s hlasováním o některém ze zákonů, potom je na místě vyvolat hlasování o nedůvěře této vládě,“ řekl ve Sněmovně předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Babiš reagoval, že o důvěru poslance nepožádá.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

VIDEO: Slezskou Hartu bude brázdit nová elektroloď, jediná v republice

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Originální plavidlo bude od června vozit turisty po Slezské Hartě. Jezdí výhradně na elektropohon, protože v ochranném...

Pomoc Šmída dál vyvolává kritiku. Kéž by to byl standard, říkají Piráti

Zleva předseda bezpečnostního výboru Radek Koten, první náměstek ministra...

Vnitřní kontrola Národní centrály proti organizovanému zločinu stále prověřuje okolnosti spolupráce detektiva Jana...

Turecko je důležitý partner, ale dnes do EU nepatří, řekla Charanzová

Lídryně ANO do eurovoleb Dita Charanzová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Hnutí ANO vstupuje do evropských voleb v čele s europoslankyní Ditou Charanzovou a heslem „Česko ochráníme. Tvrdě a...

Najdete na iDNES.cz