Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Budu volit Babiše, jediný má zkušenosti, řekl Zeman. Neznalost mu vyčítá

  11:05aktualizováno  18:19
„Ze tří kandidátů, kteří mají šanci na vítězství, je Andrej Babiš jediný, kdo má politické zkušenosti,“ řekl současný prezident Miloš Zeman v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Dodal, že s předsedou hnutí ANO nesouhlasí ve všem. Komentoval také volební zákon nebo možné jmenování nového předsedy Ústavního soudu. Přiblížil také svůj zdravotní stav.

V dalších fázích voleb podle něj rozhodnou televizní diskuze. „Když tam jste jeden na jednoho, je to férová diskuze, kde můžete uplatit své argumenty. V diskuzi jeden proti osmi se z toho stává masové shromáždění,“ míní.

První kolo volby prezidenta by vyhrál Babiš, druhá by byla ekonomka Danuše Nerudová a třetí armádní generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve druhém kole by však nad Babišem vyhráli, uvedl model STEM pro TV Prima. Zeman podotkl, že sám byl ve stejné situaci, jako indikuje tento průzkum.

V prvním kole voleb by vyhrál Babiš, uvádí průzkum. Jiný favorizuje Nerudovou

„Všichni moji protikandidáti, kteří se nedostali do druhého kola, řekli, že budou podporovat pana (Karla) Schwarzenberga nebo pana (Jiřího) Drahoše. Jenže to nefungovalo. Jak jsem řekl, rozhodují televizní diskuze, a já z tohoto důvodů druhému kolu příliš nevěřím,“ popsal.

Zeman také uvedl, že jak Nerudová, tak Pavel mají slabé body, na které se bude v diskuzích upozorňovat. „Jsou to kandidáti bez politické zkušenosti, a to je pro mě ten nejsilnější argument,“ podotkl.

Slabý bod Nerudové je podle něj to, že její nejbližší spolupracovník a bývalý prorektor byl obviněn z plagiátorství. Kritizoval také její působení v komisi pro spravedlivé důchody.

V pořadu Press klub rádia Frekvence 1 kritizoval dále Nerudovou také za její výrok, ve kterém porovnávala prezidentská kandidátka sama sebe se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Nerudová řekla, že zatímco ona byla rektorkou univerzity se 2 000 zaměstnanci, Čaputová jenom zabránila skládce. „Takhle se dáma nechová“, prohlásil Zeman.

Pavel podle něj zase rozumí pouze armádě a ničemu jinému.

K Babišově přešlapu před studenty, kde se ukázalo, že neumí vyjmenovat planety sluneční soustavy či nezná dílo Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, uvedl, že by se to měl doučit. „Neznat klasiky je chyba. Čím dříve si tuto chybu uvědomíme, tím lépe,“ konstatoval.

Zeman zhodnotil také soud s Babišem, který bude znovu pokračovat příští týden. „I státní zástupce navrhoval podmínku. Je ke zvážení, zda byl přečin s Čapím hnízdem tak závažný. Počkejme na výsledky vyšetřování, a podle toho teprve suďme,“ uvedl.

Babišův trapas mezi dětmi. Neznal planety, Švejka ani žaludky krávy

„Současný volební zákon není spravedlivý“

„Pokládám za nespravedlivé požadovat padesát tisíc a více podpisů voličů a na druhé straně jen dvacet poslanců nebo deset senátorů. Jeden senátor tak vydá za pět tisíc občanů a jeden poslanec za dva a půl tisíce, což je trochu paradoxní. Pokládám za naprosto nesmyslné, aby poslanci nebo senátoři mohli podepsat kandidaturu více než jednomu kandidátovi. Tím devalvují svůj vlastní podpis,“ kritizoval současný volební zákon.

Komentoval také možné rozhodnutí jmenovat nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Naznačil, že ve hře jsou čtyři jména, ale nyní čeká na výsledky právní analýzy, než se rozhodne „Kdybych je řekl dnes, vystavím je mediálnímu lynči a nátlaku, aby svůj názor změnili,“ uvedl.

„Proč to dělám? Jako odcházející prezident nemohu být podezírán, že chci z předsedy Ústavního soudu udělat nějakého svého agenta. Budu řadový občan a penzista, a nebude mě to ani příliš zajímat. Zastávám ale názor, že ÚS nemá být třetí komorou parlamentu. Nemá zasahovat do jednotlivých zákonů, například volebních, a měnit je. A druhý důvod je, že předseda ÚS by neměl být aktivista a vydávat politické proklamace,“ řekl v narážce na Pavla Rychetského.

Rychetskému skončí mandát až v srpnu, zatímco Zemanovo funkční období skončí v březnu. Nového předsedu by tedy Zeman musel jmenovat s odloženou platností. Ústavní experti takový postup označují za protiústavní. Zeman minulou neděli řekl Českému rozhlasu, že jediným omezením v Ústavě je pro prezidenta to, že při jmenování předsedy Ústavního soudu musí vybírat z ústavních soudců.

Zeman vyloučil „rozlučkovou“ amnestii, zvažuje nového šéfa Ústavního soudu

„Vláda zvládla jen předsednictví“

Pochvala vládě podle Zemana patří za zvládnutí předsednictví v Radě Evropské unie. „Pokud jde o kritiku, nebudu ani tak mluvit o pomalosti, například zastropování cen elektřiny, ke kterému jsem vyzýval už v dubnu, ale vláda to udělala až v září,“ kritizoval.

Liší se také jeho názor na rozpočtovou politiku. „Příjemné je, když u zaměstnanců snížíte daně, to je to zrušení superhrubé mzdy. Ale to vyvolá rozpočtový deficit řádově o sto miliard korun. Je nesporné, že deficit zvyšuje inflaci. A ta sebere zaměstnancům daleko více, než dostali na snížení daně z příjmu,“ uvedl s tím, že to byl populistický návrh ODS, hnutí ANO a SPD. „Těšili se, jak je voliči pochválí, ale vzhledem k inflačním důsledkům by je spíš měli nakopat.“

Poslední summit EU za českého předsednictví. Dohoda o zastropování se nečeká

Vyjádřil se také k růstu cen potravin. Jinde ve světě mají podle něj velmi mírný rostoucí trend, zdaleka to není pětadvacet procent jako v případě Česka. Přehlíží se podle něj také enormní zisková marže řetězců, které jsou zpravidla v zahraničních rukou. „Navrhoval jsem, aby zde vznikl národní řetězec na bázi Coopu, dříve Jednoty,“ připomněl. „Soustřeďme se kromě DPH i na tuto ziskovou marži (zahraničních řetězců).“

Zeman také dodal, že mu před dvěma dny (ve čtvrtek, pozn. red.) vyndali žaludeční sondu. „A proto jsem usměvavý, v radostné náladě a spokojený se životem. Víte, co to bylo, mít rok v břiše žaludeční sondu? Možná mi zachránila život, ale její nošení bylo poněkud obtížné. Jak říká profesor (Miroslav) Zavoral, je to pro mě nejkrásnější vánoční dar,“ uzavřel s tím, že chce v lednu či únoru navštívit Srbsko a s premiérem Fialou chce letět do Izraele a otevřít ambasádu v Jeruzalémě.

Havel tady chybí. Byl autorita s prestiží

Stejná témata probral prezident v podvečer také v pořadu Press Klub pro rádio Frekvence 1, kde mimo jiné zavzpomínal na bývalého prezidenta Václava Havla, který v tento den před 11 lety zemřel.

Podle Zemana schází Havel nejvíce v zahraniční oblasti. Každý politiky podle něj vzpomínal při zahraničních návštěvách na Václava Havla. „Šlo o autoritu s velkou prestiží,“ zavzpomínal Zeman. „Na rozdíl od Klause a mě byl Havel člověk s jistou skromností,“ dodal Zeman.

Zeman v rozhovoru také potvrdil, že si ukončení funkce prezidenta plánuje vznik své kanceláře. „Kancelář samozřejmě chystám, protože se dá předpokládat, že jako u každého bývalého prezidenta se na mě lidé i organizace budou občas obracet, a někdo mi musí organizovat program,“ řekl Zeman.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161...

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v dopravě, ale také dva zraněné. V Praze-Braníku spadl strom na dva lidi, jeden z nich je vážně...

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních skandovaly s transparenty, „ať se vrátí domů“. Na návštěvníky města jeho obyvatelé stříkali vodními...

8. července 2024  9:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU dopis, ve kterém popisuje pohled šéfa Kremlu na válku na Ukrajině. Putin podle něj byl překvapen,...

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Slovenský festival Pohoda zasáhla silná bouře, zřítil se jeden z velkých stanů

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů. Tradičně se koná na letišti v Trenčíně. Záchranáři uvedli, že se zranilo několik lidí. Na místě zasahuje i...

12. července 2024  22:17

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

Přímý přenos

Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména na jihu Čech a Vysočině. Znatelné byly také na severu a východě. Zaplaveny byly například komunikace...

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

V Nigérii spadla budova školy. Z trosek dostávali desítky mrtvých dětí

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a dalších 69 bylo zraněno. Agentuře AFP to řekl mluvčí místního Červeného kříže. Blíže neurčený počet lidí...

12. července 2024  21:51

Čeká Ukrajinu katastrofa? Rusko varuje, že přehrady u Kyjeva vyletí do povětří

Rusko varovalo, že mohou vyletět do povětří další přehrady na Dněpru. V případě Kyjevské by velkou část ukrajinské metropole čekala pohroma, protože leží těsně za ní. S výhrůžkou přišla dnes mluvčí...

12. července 2024  21:39

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...