„Stále je možné nějaké úspory najít, ale na druhé straně jsem přesvědčen, že pokud chceme udržet kvalitu českého zdravotnictví, tak se budeme muset do budoucna zabývat tím, jak dostat více financí do zdravotnictví a nebráníme se tomu hovořit o tom, zda znovu nejednat o zavedení poplatků za takzvané hotelové služby v lůžkových zdravotnických zařízeních, samozřejmě v rozumné výši,“ řekl na tiskové konferenci KDU-ČSL poslanec Vít Kaňkovský.
Nyní to tdy vypadá, že dlouhá léta se vlekoucí spor o poplatky ve zdravotnictví bude mít pokračování. Jejich zavedení prosadil exministr Tomáš Julínek ve vládě Mirka Topolánka. ČSSD proti nim řadu let vystupovala a postavila na boji proti nim i volební kampaň. Po vzniku vlády Bohuslava Sobotka ale přežil jen devadesátikorunový poplatek na pohotovosti. Teď je tedy znovu ve hře placení za lůžko v nemocnici.
„Řekli jsme, že byla chyba tento poplatek nezavést,“ řekl iDNES.cz šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Zdůraznil ale v narážce na ČSSD, že se na tom musí shodnout všichni tři partneři v koalici. „Držíme se koaliční smlouvy,“ uvedl Faltýnek. „Myslím, že je to racionální návrh,“ komentoval později sloval lidovců šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Nevadil by mu ani návrh ke stokoruně, lidovci by byli pro 60 korun na omezenou dobu třiceti dnů.
Kaňkovský, který s ideou vrátit poplatek za den na lůžku v nemocnici, vystoupil, se podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka spolu s exministryní zdravotnictví Zuzanou Roithovou a Tomem Philippem, náměstkem současného ministra Svatopluka Němečka z ČSSD, účastní koaličního jednání o zdravotnictví, na němž se domluvily vládní strany.
ČSSD je proti. Nepodpoří ani legální připlácení za péči
„Máme uzavřenou koaliční smlouvu,“ postavil se ale proti požadavku KDU-ČSL předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák. A dodal, že při sestavování vlády to bylo hnutí ANO, kdo žádné poplatky nechtěl.
Poslanec za ČSSD a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek Sněmovně řekl, že sociální demokraté se shodli, že nepodpoří ani návrh hnutí ANO, aby si lidé mohli legálně doplatit rozdíl mezi cenou plně hrazené zdravotní péče a té, která není z pojištění hrazena, a kterou si nyní musí - pokud mají zájem - plně uhradit sami. Ve Sněmovně s tímto návrhem vystoupila poslankyně za ANO Radka Maxová. Společně s ní to navrhuje její kolega Miloslav Janulík.
Typickým příkladem je kvalitnější kloubní náhrada s delší životností, či odlehčená sádra. Běhounek ale řekl, že se sociální demokraté shodli, že pro toto nebudou, protože by to mohlo vést k neúměrnému růstu plateb.
Spor o 4 miliardy na navýšení plateb pojišťovnám
Koaliční pracovní skupina pro oblast zdravotnictví bude řešit také možnost navýšení plateb státu za takzvané státní pojištěnce, tedy za důchodce, děti či nezaměstnané, už od roku 2016. To požaduje sociální demokracie s tím, že by se platby za tyto pojištěnce zvýšily asi o 4,2 miliardy korun.
Kategoricky proti je ale ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, jemuž by to komplikovalo sestavení státního rozpočtu na příští rok se schodkem 70 miliard korun, o němž se koaliční strany předběžně shodly.
„Ocitáme se mezi dvěma trošičku pólovými postoji. Na jedné straně náš koaliční partner ČSSD říká, že zdravotnictví je stabilizované, ale že je třeba do resortu navyšovat finance, na druhé straně máme postoj hnutí ANO, které tvrdí, že zdravotnictví je černá díra. Za KDU-ČSL můžu říct, že z obou postojů si bereme část,“ uvedl poslanec Kaňkovský z KDU-ČSL.