Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Padl zákaz těžby v Boubínském pralese, lesníci mohou kácet kůrovcové stromy

  11:33
Lesníci státních Lesů ČR mohou vzít pily a vyrazit do Boubínského pralesa kácet kůrovcem napadené stromy. Správa šumavského národního parku jim udělila výjimku ze zákona, který kácení stromů zakazoval. Nesmí sice kácet stromy v nejcennějším oploceném jádrovém území Boubínského pralesa, ale v blízkých lesích v národní přírodní rezervací Boubínský prales ano.
Boubínský prales

Boubínský prales | foto: Profimedia.cz

Například na úbočí Zátoňské hory, Čertovy stráně nebo Jilmové skály mohou začít odkorňovat nastojato napadené stromy, které stejně uschnou a následní zde zetlí, jinde mohou stromy i pokácet a nechat ležet, když porazí tři až pět stromů vedle sebe a ponechají dalších patnáct živých, odumírajících či souší stát.

Výjimka, o které správa parku rozhodla ve středu, je platná až do konce roku 2024.

Ekologičtí aktivisté se chtějí proti rozhodnutí odvolat – tvrdí, že cenné nejsou jen lesy v oplocené části pralesa, ale právě i sousední, kde se nyní má kácet. Část z nich je připravena spustit blokádu podobně jako před dvaceti lety v Trojmezenském pralese nebo v roce 2011 u Modravy.

Správa parku lesníkům povolila, že těžit stromy smí jedině motorovými pilami a veškeré dříví musí ponechat v lesích. Nesmí tak do pralesa – kde rostou běžně dvě stě, tři sta či až pět set let staré stromy – vjet s harvestory či traktory.

„V ostatních porostech, které nejsou vyznačené (na mapě) barvou, je možné aktivní kůrovcové stromy kácet, šetrně asanovat či vyvážen s tím, že na každém hektaru zůstane rozptýleně minimálně sto stojících stromů – živých, odumírajících nebo souší,“ píše Silvie Havlátková ze správy šumavského parku v rozhodnutí, které má MF DNES k dispozici.

Kde se bude v Boubínském pralese kácet kůrovcové dřevo

Rozhodnutí také povoluje kácení stromů podél všech značených turistických tras. Správa šumavského parku jej zatím komentovat nechce. „Správní řízení pokračuje a proto jej komentovat nebudeme,“ řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.

Až dosud přitom platilo rozhodnutí správy parku z roku 2015. V novém rozhodnutí úřad argumentuje, že situace s kůrovcem se na Šumavě – konkrétně v Boubínském pralese – rapidně změnila.

„Toto rozhodnutí bylo vydáno v době, kdy byl kůrovec v základním stavu. V současné době však dochází k vysokému nárůstu množství dříví napadeného lýkožroutem smrkovým,“ vysvětluje v rozhodnutí Havlátková.

Národní přírodní rezervace Boubínský prales, která má rozlohu 673 hektarů, přitom leží na území první zóny chráněné krajinné oblasti, je součástí Evropsky významné lokality Šumava, Ptačí oblasti a prales tvoří i lesy, které přežily ničivé vichřice v 19. století.

O výjimku na plošné kácení stromů napadených kůrovcem v nejznámějším českém pralese požádal státní podnik Lesy ČR v září.

Do obnažených porostů se snáz opře vítr, tvrdí ekologové

Argument ekologických aktivistů, proč jim kácení vadí, je prostý: tvrdí, že jakmile se zde vykácí holiny, do obnažených porostů se mnohem snáze opře vítr a stromy vyvrátí – podobně jako se tomu stalo u Černého a Čertova jezeru nebo v okolí Knížecího stolce ve vojenském prostoru Boletice.

Žádali proto, aby správa parku povolila nanejvýše pokácení malých skupin stromů nebo loupání kůry stromů na stojato, kdy se kmen zbaví kůry, do které se lýkožrouti zavrtávají. A i plochu omezovali – na pás podél hranice národní přírodní rezervace v šířce maximálně tří set metrů.

Souhlasíte, aby lesníci mohli v Boubínském pralese kácet kůrovcem napadené stromy?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 28. listopadu 2019. Anketa je uzavřena.

„Tento klenot českých pralesů je součástí neméně unikátní mozaiky původních lesů na úbočí hory Boubín. Z původního pralesa zůstaly povětšinou několikahektarové střípky, které ale dosud uchovávají neobyčejně cenná společenstva rostlin, hub, měkkýšů i hmyzu. Část z nich je součástí rezervace, jiné jsou dokonce za jejími hranicemi,“ vyjmenovává vědec Pavel Šamonil z Výzkumného ústavu Silva Taroucy.

Vedoucí katedry ekologie lesa fakulty lesnicko dřevařské na České zemědělské univerzitě Miroslav Svoboda zase tvrdí, že ponechat Boubínský prales svému osudu je nutné i proto, patří mezi jedny z nejdéle chráněných rezervací ve střední Evropě. „Kůrovcovou kalamitu je třeba zvládat především v hospodářských lesích, proto nejsou navržené zásahy ze strany státních lesů opodstatněné,“ argumentuje.

Podobně mluví i Jaromír Bláha z Hnutí Duha. „Správa parku povolila kácení na většině území Boubínského pralesa. Rezervaci takový postup ohrožuje mnohem více, než kůrovec,“ řekl pro MF DNES Bláha.

Výjimka ke kácení proto, aby se kůrovec nepřemnožil

V Boubínském pralese přitom žije spousta chráněných živočichů i rostlin. Kupříkladu tetřev hlušec, kulíšek nejmenší, datel černý, datlík tříprstý nebo třeba jeřábek lesní, ze zvláště chráněných a vzácných druhů rostlin pak například sklenobýl bezlistý nebo jednokvítek velekvětý. Přesto správa parku výjimku udělila a ve zdůvodnění svého rozhodnutí ji vysvětluje zejména snahou zabránit tomu, aby se kůrovec v národní přírodní rezervaci přemnožil.

„V případě úplné bezzásahovosti a rozmnožení kůrovce a jeho následné gradaci mimo území Boubínského pralesa by hrozilo velmi významné ohrožení a destabilizace okolních lesů asanačními pracemi na stovkách hektarů,“ vysvětluje úřednice.

Naopak nepovolila kácení v oploceném jádru pralesa, což je třetí nejstarší chráněné území v České republice po Žofínském pralese a Hojné Vodě. „Pralesovité jádro je považováno za původní prales, který je ponechán samovolnému vývoji již od roku 1858. Je územím zcela výjimečným,protože nikdy zde nedošlo k usměrnění vývoje dřevin těžbou stromů nebo výsadbou sazenic,“ doplňuje v rozhodnutí Havlátková.

Starosta Kubovy Huti, nejbližší obce pod Boubínem, Zbyněk Klose vyčkává, jak zásahy v Boubínském pralese budou vypadat. „Jde o kompromis mezi tím, co požadují lesníci a ochránci přírody. Já osobně si myslím, že Správa národního parku a lesníci udělali maximum, co aktuálně udělat šlo. Boubínský prales si zaslouží specifický přístup. Ale uvidíme do budoucna, co se stane,“ řekl MF DNES Klose.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Zlato je doma! V Česku propukla hokejová euforie

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Co budou dělat končící europoslanci? Zvažují zkusit politiku i návrat k profesi

30. května 2024

Premium Sedm současných europoslanců z jedenadvaceti se po nadcházejících volbách do parlamentních lavic v...

Otočka v Berlíně: deportace už nevadí. Němci zvažují posílat běžence do Afriky

30. května 2024

Premium V Německu dlouho bylo pravidlem, že britské plány na deportace žadatelů o azyl do africké Rwandy...

Ortel měl hrát v dětském zábavním parku, po tlaku rodičů koncert zrušili

29. května 2024  10:29,  aktualizováno  23:13

Pražský zábavní park Krtkův svět v Horních Měcholupech ohlásil na 7. července koncert. U lunaparku,...

Opozice vyčetla Jurečkovi tvrzení, že lidé v penzi stráví v průměru 21,5 roku

29. května 2024  6:06,  aktualizováno 

Poslanci opozičního ANO se přeli s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...