Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Lesy měly novým obcím z Libavé vydělávat, kůrovec je změnil v danajský dar

  8:35
Řádění kůrovce dopadlo i na nové obce na Libavé. Lesy jako dar od armády pro ně byla velmi důležitá součást majetku. Po kůrovcové kalamitě a několika větrných smrštích z nich ale na řadě míst zbyla jen torza. Místo dlouhodobého zisku tak obce musejí počítat spíš s vysokými náklady na zalesňování.

Pohled na jednu z rozsáhlých pasek ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá vzniklých při rozsáhlém kácení kvůli kůrovcové kalamitě | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Nejvíce dopadají důsledky řádění kůrovce a větrů na Kozlov, pod který patří také Slavkov. Nová obec dostala do vínku 335 hektarů lesa, z nichž měla v plánu vytěžit v dalších deseti letech 30 tisíc kubíků dřeva. Stromy o tomto objemu nakonec z jejích lesů zmizely během jednoho roku.

„Byla to pro nás katastrofa, všechny smrkové lesy kůrovec sežral. Cena dřeva je dnes přitom poloviční, ne-li třetinová, takže výnos, který by z těchto lesů byl do budoucna, padl za pár korun,“ říká starosta Kozlova Roman Fojtík.

Největší nápor těžby byl v kozlovských lesích v roce 2018, kdy odtud lesníci odvezli 25 tisíc kubíků dřeva. Rok předtím odtěžili 19 tisíc kubíků a do letošního září dalších 10 tisíc krychlových metrů.

„A to zdaleka není konec. Kvůli větru popadaly i nějaké buky. Ty jsou ještě prodejné za slušné peníze, ale smrky těžíme se ztrátou,“ lituje starosta.

Mělo jít o solidní majetky, příroda ale rozhodla jinak

Získat přes 300 hektarů lesa nebylo pro obec samozřejmostí, taková výměra byla výsledkem několika jednání přípravného výboru budoucí obce s ministerstvem obrany.

Fotogalerie

„Chtěli jsme majetek, který ke Kozlovu patřil historicky, ministerstvo zase nabízelo jen pozemky v intravilánu obce. Získat všechny historické lesy nešlo, protože pozemky by zasahovaly do vojenského prostoru. Proto jsme se dohodli na kompromisu, tedy zhruba 20 hektarech lesa na jednoho občana,“ popsal dění před vznikem obce místostarosta Kozlova Erik Anger.

Obec spojená s další vesnicí, navíc obklopená smrkovými lesy, z jednání na první pohled vyšla velmi dobře. Například oproti sousední Luboměři pod Strážnou získala o tři sta hektarů lesů víc.

„Takové majetky nemá každý, ale bohužel – příroda rozhodla jinak,“ bilancuje dnes starosta Fojtík.

Místo zisků teď obce musí platit za zalesňování

Kozlov už vynakládá značné prostředky na nové zalesňování. Jen letos sází skoro 300 tisíc stromků, na jaro má objednaných dalších 200 tisíc sazenic.

„Dotace jsou bohužel jen na listnaté stromy. My sázíme i borovice a smrk, ať nemáme pouze listnatý les, se kterým může být za pár let úplně stejný problém. Všechny tržby z lesa se nesmí použít na nic jiného než na jeho obnovu. Na to teď soustředíme všechny síly,“ uzavřel Fojtík.

6. října 2019

Obec Město Libavá, pod niž patří také Heroltovice, získala od armády asi 260 hektarů lesů. Nebyly to jen čistě smrkové porosty, i proto těžby nedosahovaly tak velkých objemů jako v Kozlově.

„Samozřejmě pociťujeme, že situace je špatná, nicméně tím, že máme porosty různorodé, tak ještě nějaký les jakž takž máme, nejsme na holinách,“ tvrdí starostka Štěpánka Tichá.

V roce 2017 obec vytěžila 2 050 kubíků, o rok později 2 200 a loni pak 1 500 kubíků dřeva.

„Po roce 2018, kdy byla asi největší vlna kalamity, nám zůstala spousta skládkového dřeva. Na zastupitelstvu jsme proto schválili snížení jeho ceny na nejnižší hodnotu a nabízíme ho na prodej lidem i firmám. Sice nevyděláme, ale aspoň se nám vrátí část nákladů,“ vysvětluje Tichá.

Jak dodává lesní správce Města Libavá František Konšel, jen zisky z těžby by ale náklady na nové zalesňování těžko pokryly.

„Bez dotační pomoci by to obec nemohla zvládnout. Až čas také ukáže, jestli v lesích bude možné dál těžit,“ shrnuje.

Luboměř stihla vytěžit hodně dřeva ještě v době vyšších cen

Luboměř pod Strážnou, která získala 40 hektarů lesů, měla podle svého nynějšího starosty Vladimíra Kuchaře štěstí v neštěstí.

„Nejvíc dřeva jsme vytěžili hned v roce 2016, bylo to celkem asi 1 800 kubíků. Tehdy byla ještě dobrá cena, v průměru jsme dostali 1 400 korun za kubík,“ popisuje Kuchař.

V dalších letech už těžby klesaly na 826 kubíků v roce 2017, pak 600 v roce 2018 a letošních 360 kubíků. Ušetřené peníze obec investuje do zalesňování – za tři roky nechala osázet asi pět hektarů. Základem nového lesa jsou kromě melioračních dřevin jako javor nebo olše hlavně buk a smrk.

„Smrk vracíme zpátky, i když už ne v takovém množství,“ říká starosta.

Na Libavé bylo ještě po druhé světové válce a před vznikem vojenského výcvikového prostoru 24 obcí, v nichž žilo asi 14 tisíc převážně německých obyvatel. Do dnešních dnů ale zůstalo stát jen pět vesnic.

Po 70 letech pod vojenskou správou se v roce 2016 z vojenského újezdu vyčlenily, a vznikly tak tři nové obce. Dohromady v nich žije přes tisíc obyvatel. Vojenský prostor o rozloze bezmála 33 tisíc hektarů se zmenšil o třetinu.

  • Nejčtenější

Pro hokej i kulturu. Miliardář chce v Olomouci postavit multifunkční halu

Premium Z prosakujících kuloárních informací o plánu na „alternativu k plecharéně“, jak se přezdívá zastaralému olomouckému...

PONEDĚLNÍK: Plzni chybí plán B, Látal mění Olomouc a Teplice jsou pořád samy

Sparta dá čtyřku Celtiku na jeho ikonickém stadionu, pak schytá trojku v Plzni, která následně prohraje ve Zlíně, a...

Za viníka kyanidů se nabízí 100 tisíc, starosta chce zrušit kanál do Bečvy

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek chce prosadit zrušení kanálu, který v minulých týdnech opakovaně znečistil...

Pardubice - Olomouc 1:1, v páté minutě nastavení srovnal krásnou střelou Huf

Olomoučtí fotbalisté už už mířili na druhou příčku v tabulce před Spartu, ale nepohlídali si závěr utkání. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mise covid. V ochromeném domově seniorů vojáci zůstávají pátý týden

Už pátý týden pomáhají vojáci 7. mechanizované brigády v domově seniorů v Hranicích, jehož provoz ochromila podzimní...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Krajský zastupitel končí, nesmí současně vést školu. V obcích to nevadí

Nově zvolený krajský zastupitel za ODS Petr Procházka rezignoval na svůj post. Jinak by totiž musel skončit jako...

Soud znovu potrestal přerovského exradního podmínkou za vynucení sexu

Podmíněným dvanáctiměsíčním trestem se zkušebním odkladem na dva roky opětovně potrestal přerovský okresní soud...

Nový bazén v Šumperku po měsíci zavřel virus, kvůli šetření byl vypuštěn

S velkou slávou v Šumperku 1. září po třech letech znovu otevřeli tamní krytý plavecký areál. Po velkorysé rekonstrukci...

Soud zpřísnil policistovi trest za předání dokumentu muži blízkému podsvětí

Olomoucký kriminalista Martin Polášek zneužil svoji pravomoc, když vynesl koncept usnesení o zahájení trestního stíhání...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...