Kubice vnitro nezvládne, míní Bublan. Policisté jsou rádi, že odešel John

  9:26aktualizováno  11:13
Bývalý šéf elitních detektivů Jan Kubice vystřídá podle koaliční dohody na vnitru Radka Johna. Jiní politici však z jeho možného jmenování nadšení nejsou. Je to personální zoufalství a nezvládne to, míní exministr František Bublan. Policejní odbory jsou rády, že odešel Radek John, proti kterému organizovaly petici.

Jan Kubice | foto:  Michal Šula, MAFRA

"Vidím to jako personální zoufalství. Při vší úctě k panu Kubicemu jej znám docela dobře a myslím, že na tu funkci se nehodí. Myslím si, že to není dobrý krok, rozhodně mu to nezávidím. Možná to může mediálně působit tak, že na resort přichází někdo nadstranický se zkušeností s bojem proti organizovanému zločinu, ale to je jen takové zdání," komentoval výběr koalice František Bublan z ČSSD.

Bublan

Exministr vnitra František Bublan

Dodal, že v dnešní době se resort vnitra vnímá pouze jako záležitost policie, respektive jen její části. "Pan Kubice nerozumí tomu, co všechno to vnitro obsahuje, jaké jsou další jeho obory. To se trochu obávám, že to nezvládne. Že ho to spolkne a že ty výsledky budou slabé," dodal.

Lepší návrh na ministra vnitra však Bublan nemá. Nezamlouvá se mu však, že na postu bude sedět ministr - nestraník. Bude mu chybět podpora. "Nebude mít nikoho za sebou, přitom ale musí mít ve vládě nějakou podporu, například při vytváření rozpočtu. Vláda to zkrátka zamázla a nový ministr neudělá nic," dodal Bublan, který sám ministerstvo vnitra vedl.

Do Kubiceho se opřel i první místopředseda ČSSD Michal Hašek. "Na vnitru jednu bezpečnostní agenturu nahrazuje druhá, o nestrannosti pana Kubiceho si mohla česká veřejnost obrázek již také před pár lety udělat," uvedl jihomoravský hejtman, který výsledky nočního jednání považuje za koaliční apríl a špatnou zprávu pro Českou republiku.

Vyjádření samotného Jana Kubiceho se redakci iDNES.cz zatím nepodařilo získat.

To může ministra spravedlnosti dělat Kajínek

Soud s Paroubkem

Jiří Paroubek se s Kubicem neúspěšně soudil kvůli takzvané Kubiceho zprávě, která se na veřejnosti objevila těsně před volbami v roce 2006 a popisovala spojení politiky a organizovaného zločinu. Paroubek únik zprávy neváhal přirovnat ke komunistickému převratu z února 1948.
Zpráva například tvrdila, že se tehdejší premiér Paroubek snažil ovlivňovat vyšetřování některých případů, například neobjasněné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či údajné korupční kauzy biolíh. Dokument obsahoval i pasáž, podle které mohl mít Paroubek sex s nezletilou dívkou.

Poslanec ČSSD a expremiér Jiří Paroubek byl v hodnocení nového ministra vnitra ještě ostřejší. "Pan Kubice nemá nejmenší kvalifikaci k tomu, aby vedl ministerstvo vnitra. Já bych panu předsedovi vlády doporučil, až bude dělat příští změny, aby v případě ministra spravedlnosti sáhl po panu Kajínkovi a v případě ekonomického ministerstva po panu Koženém, to jsou také kvalifikovaní lidé ve své oblasti," míní Paroubek.

Kubice podle něj zákeřně ovlivnil výsledky voleb v roce 2006, aby se už po nich stal ministrem vnitra. Proto je jeho současné navržení výsměchem zákonnosti.

"Nemám slov. Dávat post ministra vnitra člověku, který nectí právo, tak, jak to předvedl pan Kubice, je šílenost a tímto se dostáváme na úroveň Zimbabwe," řekl iDNES.cz Paroubek.

"Myslím, že pan Kubice je v živých vztazích s panem Johnem. Myslím si, že mezi panem Johnem, ABL a panem Kubicem a jeho bývalým útvarem bychom mohli hledat některé vazby investigativního charakteru. Je otázka, kdo dodával panu Johnovi informace do pořadu Na vlastní oči, jestli to byla ÚOOZ, ABL, nebo obě organizace. Je třeba hledat příčinné souvislosti, proč se najednou pan Kubice objevil jako jediný člověk akceptovaný Věcmi veřejnými i ODS," spekuloval Paroubek o pozadí výběru Kubiceho.

Odbory jsou spokojené, že končí John

Naproti tomu šéf policejních odborů Milan Štěpánek zůstal v hodnocení nového ministra zdrženlivější. "Pozitivní je to, že premiér částečně vyslyšel naše požadavky a z vnitra odešel pan John. Je totiž třeba dát policii do pořádku a ne tu válčit. To se doteď nedělo," míní Štěpánek.

"Otázkou je, kam se bude ministerstvo ubírat. Pana Kubiceho neznám a nechci jej dopředu soudit," řekl Štěpánek iDNES.cz

Řešení nemusí být definitivní, míní Klaus

Prezident Václav Klaus podle ČTK uvedl, že si není jistý, zda je řešení vládní krize dohodnuté koaličními špičkami definitivní. K personálním změnám ve vládě se proto zatím nechce vyjadřovat. Navržená jména nových ministrů slyšel v noci poprvé. Zatím podle něj není jasné, zda dohodu lídrů ODS, TOP 09 a VV ještě nerozbourají poslanci. - o Klausově reakci na řešení vládní krize čtěte zde

Kubice bude první ministr vnitra v samostatné ČR, který předtím působil v policii (Bublan pracoval ve zpravodajských službách). "Obvyklejší je, že do této funkce nastupují lidé s politickým mandátem. Myslím ale, že to není na škodu. Kubice měl vždycky na věci občanský pohled. Pamatuji si ho, k policii přišel za mě," řekl iDNES.cz Jan Ruml, který vedl vnitro v letech 1992 až 1997.

Podle něj je pravděpodobné, že Kubice díky své pracovní minulosti bude mít respekt policistů a dalších členů bezpečnostních složek. "Pracoval na sobě, vypracoval se do vysoké pozice a byl řadu let vrcholný policejní manažer," podotýká Ruml.

Obává se však, že Kubice bude ve vládě "sám voják v poli". "V této situaci mohlo politicky nezávislých ministrů přijít víc. Mám obavy z toho, že bude ve vládě opuštěný," míní Ruml.

Je Jan Kubice dobrým kandidátem na ministra vnitra?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. května 2011. Anketa je uzavřena.

ANO 8937
NE 4656
Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Výdaje na vědu v Česku vzrostly o 12 miliard, blížíme se průměru EU

Výdaje na výzkum a vývoj v České republice loni vzrostly meziročně o 12,3 miliardy na rekordních 102,8 miliardy korun....

Premium

KOMENTÁŘ: Nucené sezení v zákopech. Piráti v čele magistrátů nevyhovují

Před dvanácti měsíci se zhruba v těchto dnech ve většině obcí a měst tvořily koalice. Především v těch největších –...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz