Kremlík slíbil rychlejší výstavbu dálnic. Havlíček levnější data

  12:15aktualizováno  15:21
Prioritou nového ministra dopravy Vladimíra Kremlíka bude zrychlení výstavby klíčových dálnic, řekl po setkání s prezidentem Milošem Zemanem, kterým přijal i budoucího šéfa resortu průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. „Je naprosto nepřípustné, aby Česká republika byla v situaci, kdy u nás platíme za data jedny z nejvyšších cen v Evropě,“ řekl Havlíček.

Kremlíka i Havlíčka prezident Zeman jmenuje členy vlády Andreje Babiše po návratu z Číny 30. dubna. Babiš to oznámil již minulý týden a v pondělí to oběma budoucím ministrům potvrdil osobně Zeman.

„Pokud jde o moje priority v oblasti silniční dopravy, především bych chtěl usilovat o zjednodušení a zefektivnění legislativy v oblasti povolování liniových staveb. To je základní věc. Další prioritou je zrychlení výstavby a přípravy klíčových dopravních staveb. Z mého pohledu se jedná o stavby D3, D6, D35, D 52 a samozřejmě silniční okruh kolem Prahy,“ řekl Kremlík.

Fotogalerie

„Chtěl bych se zasadit o bezodkladné řešení rekonstrukcí a oprav významných drážních budov a prázdné budovy nabídnout veřejnosti, především orgánům státní správy,“ plánuje budoucí ministr dopravy, který chce také posunout dále železniční spojení Praha - Kladno s odbočkou na Letiště Václava Havla. V oblasti vysokorychlostních železničních tratí se chce zasadit o to, aby do konce volebního období byly některé trasy minimálně vytyčeny.

Na to si budete muset zvykat, řekl Zeman Kremlíkovi

Kremlík již na ministerstvu dopravy působil a to za ministra Aleše Řebíčka z ODS. Pondělní Hospodářské noviny napsaly, že v listopadu 2007 Kremlík jako vrchní ředitel s odpovědností za právní odbor a IT podepsal spornou rámcovou smlouvu s několika advokátními kancelářemi v hodnotě 450 milionů korun.

Právní kanceláři Weil, Gotshal & Manges garantovala podle HN hodinovou odměnu 4500 korun, dalším třem 3500 korun. Kremlík tvrdí, že jen plnil vůli tehdejšího vedení ministerstva. Po odchodu z ministerstva dopravy přitom nastoupil do jedné z dotyčných kanceláří - Volopich a Tomšíček.

„Pokud jde o ty útoky, které jsou vůči mé osobě, které se objevily v médiích, tak pan prezident mi na to řekl: Na to si, nový budoucí pane ministře, budete muset zvykat,“ řekl mu podle Kremlíka prezident Zeman. Věcnou stránku dotazu budoucí ministr dopravy nekomentoval.

15.dubna 2019 v 13:01, příspěvek archivován: 15.dubna 2019 v 14:04

Pan prezident přijal na zámku v Lánech kandidáta na funkci ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. https://t.co/3IjbkSCeJ4

Kremlík, jenž povede dopravu, je nyní náměstkem v Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Má prověrku NBÚ na stupeň tajné,“ uvedl premiér Andrej Babiš. „Je to profesionál, je to pracovitý člověk,“ řekl o muži, kterého si vybral pro řízení ministerstva dopravy a který ve vládě nahradí Dana Ťoka, jenž se v pondělí vzdal i poslaneckého mandátu. Ve Sněmovně ho nahradí Iva Kalátová.

Po Kremlíkovi zamířil do Lán Havlíček, který se v Babišově blízkosti již nějakou dobu pohybuje. Podílel se na přípravě Inovační strategie České republiky do roku 2030 a byl s premiérem i při jeho cestě po USA.

Budoucí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček po jednání s prezidentem...

Budoucí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

Nyní je příští ministr průmyslu a obchodu Havlíček šéfem Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

„Nevyhnuli jsme se energetické koncepci a tomu, co očekáváme, že v roce 2030 až 2045 bude nezbytně nutné z pohledu čerpání zdrojů energetických,“ řekl po setkání se Zemanem v Lánech Havlíček. „Bavili jsme se o telekomunikačních operátorech a cenách za data,“ uvedl. Prvním nutným krokem je podle Havlíčka přijetí legislativního balíčku, který usnadní přechod od jednoho mobilního operátora ke druhému. Druhým nastavení jiných parametrů mezi operátory a třetím aukce na čtvrtého operátora.

15.dubna 2019 v 14:07, příspěvek archivován: 15.dubna 2019 v 14:09

Pan prezident přijal v Lánech kandidáta na funkci ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. https://t.co/EhUJs6fPtc


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO, za ním s velkým odstupem ODS

Volební model v dubnu 2019 podle agentury CVVM

Pokud by se v dubnu 2019 konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrálo by se ziskem 32 procent hnutí ANO. Druhé místo by...

Pardubická nemocnice mění úklid i stravování, firma lobbisty Horáčka končí

Nemocnice v Pardubicích.

Nemocnice Pardubického kraje se zbavuje kontraktů s První chráněnou dílnou, kterou vlastní lobbista Tomáš Horáček...

Konec koalice? Hlasování o konci Pavla Zemana by bylo poslední, tvrdí Hamáček

Zahájení kampaně ČSSD před květnovými volbami do Evropského parlamentu. V Praze...

Případné hlasování o konci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ve funkci by bylo posledním hlasováním současné...

Najdete na iDNES.cz