Kremlík slíbil rychlejší výstavbu dálnic. Havlíček levnější data

  12:15aktualizováno  15:21
Prioritou nového ministra dopravy Vladimíra Kremlíka bude zrychlení výstavby klíčových dálnic, řekl po setkání s prezidentem Milošem Zemanem, kterým přijal i budoucího šéfa resortu průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. „Je naprosto nepřípustné, aby Česká republika byla v situaci, kdy u nás platíme za data jedny z nejvyšších cen v Evropě,“ řekl Havlíček.

Kremlíka i Havlíčka prezident Zeman jmenuje členy vlády Andreje Babiše po návratu z Číny 30. dubna. Babiš to oznámil již minulý týden a v pondělí to oběma budoucím ministrům potvrdil osobně Zeman.

„Pokud jde o moje priority v oblasti silniční dopravy, především bych chtěl usilovat o zjednodušení a zefektivnění legislativy v oblasti povolování liniových staveb. To je základní věc. Další prioritou je zrychlení výstavby a přípravy klíčových dopravních staveb. Z mého pohledu se jedná o stavby D3, D6, D35, D 52 a samozřejmě silniční okruh kolem Prahy,“ řekl Kremlík.

Fotogalerie

„Chtěl bych se zasadit o bezodkladné řešení rekonstrukcí a oprav významných drážních budov a prázdné budovy nabídnout veřejnosti, především orgánům státní správy,“ plánuje budoucí ministr dopravy, který chce také posunout dále železniční spojení Praha - Kladno s odbočkou na Letiště Václava Havla. V oblasti vysokorychlostních železničních tratí se chce zasadit o to, aby do konce volebního období byly některé trasy minimálně vytyčeny.

Na to si budete muset zvykat, řekl Zeman Kremlíkovi

Kremlík již na ministerstvu dopravy působil a to za ministra Aleše Řebíčka z ODS. Pondělní Hospodářské noviny napsaly, že v listopadu 2007 Kremlík jako vrchní ředitel s odpovědností za právní odbor a IT podepsal spornou rámcovou smlouvu s několika advokátními kancelářemi v hodnotě 450 milionů korun.

Právní kanceláři Weil, Gotshal & Manges garantovala podle HN hodinovou odměnu 4500 korun, dalším třem 3500 korun. Kremlík tvrdí, že jen plnil vůli tehdejšího vedení ministerstva. Po odchodu z ministerstva dopravy přitom nastoupil do jedné z dotyčných kanceláří - Volopich a Tomšíček.

„Pokud jde o ty útoky, které jsou vůči mé osobě, které se objevily v médiích, tak pan prezident mi na to řekl: Na to si, nový budoucí pane ministře, budete muset zvykat,“ řekl mu podle Kremlíka prezident Zeman. Věcnou stránku dotazu budoucí ministr dopravy nekomentoval.

15.dubna 2019 v 13:01, příspěvek archivován: 15.dubna 2019 v 14:04

Pan prezident přijal na zámku v Lánech kandidáta na funkci ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. https://t.co/3IjbkSCeJ4

Kremlík, jenž povede dopravu, je nyní náměstkem v Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Má prověrku NBÚ na stupeň tajné,“ uvedl premiér Andrej Babiš. „Je to profesionál, je to pracovitý člověk,“ řekl o muži, kterého si vybral pro řízení ministerstva dopravy a který ve vládě nahradí Dana Ťoka, jenž se v pondělí vzdal i poslaneckého mandátu. Ve Sněmovně ho nahradí Iva Kalátová.

Po Kremlíkovi zamířil do Lán Havlíček, který se v Babišově blízkosti již nějakou dobu pohybuje. Podílel se na přípravě Inovační strategie České republiky do roku 2030 a byl s premiérem i při jeho cestě po USA.

Nastupující ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Budoucí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

Nyní je příští ministr průmyslu a obchodu Havlíček šéfem Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

„Nevyhnuli jsme se energetické koncepci a tomu, co očekáváme, že v roce 2030 až 2045 bude nezbytně nutné z pohledu čerpání zdrojů energetických,“ řekl po setkání se Zemanem v Lánech Havlíček. „Bavili jsme se o telekomunikačních operátorech a cenách za data,“ uvedl. Prvním nutným krokem je podle Havlíčka přijetí legislativního balíčku, který usnadní přechod od jednoho mobilního operátora ke druhému. Druhým nastavení jiných parametrů mezi operátory a třetím aukce na čtvrtého operátora.

15.dubna 2019 v 14:07, příspěvek archivován: 15.dubna 2019 v 14:09

Pan prezident přijal v Lánech kandidáta na funkci ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. https://t.co/EhUJs6fPtc

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Zeman kritizoval. Radního, jenž vyzval k jeho zabití, měla ODS vyloučit

Prezident Miloš Zeman a majitel televize Barrandov Jaromír Soukup při pořadu...

Prezident Zeman kritizoval Občanskou demokratickou stranu za to, že ze svých řad nevyloučila radního Jesenice u Prahy...

Kampaň vrcholí. Tahákem politiků je dětský den, pes i sázka na myslivce

Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva....

Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva. Hlavním poutákem byl ve středu Andrej...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz