Kocáb pozval Jocha na úřad. Za osm hodin ho chce zasvětit do lidských práv

  15:04aktualizováno  15:04
Vládní zmocněnec a bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb pozval nového poradce premiéra pro oblast lidských práv Romana Jocha na svůj úřad. Za osm hodin mu chce představit, jak úřad funguje a čím se zabývá. Doufá, že Jocha přesvědčí, že post vládního zmocněnce je důležitý a nesmí se zrušit. Joch nabídku přijal.

Vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kocáb k sobě pozval Jocha během diskuse v pořadu Studio STOP, který vysílá Český rozhlas. Během debaty oba řešili, co jsou lidská práva, které skupiny občanů by měly být chráněny a zda je potřeba post vládního zmocněnce.

"Nejedná se o zachování mého postu, jde mi opravdu o zachování této agendy, o empatický lidskoprávní přístup, který se rozvíjel dobře. Navrhuji osm hodin strávených v našem úřadu. Já vám sezvu všechny odpovědné pracovníky, probereme celou agendu od A až do Z. Po těch 8 hodinách vás buď částečně přesvědčíme o tom, že jsme se vydali správnou cestou, nebo navrhnete nějaké korekce," vyzval Jocha Kocáb.

KDO JE ROMAN JOCH

Svými výroky budí vášně. Hodí se na poradce premiéra?

Doplnil, že Joch nemůže premiérovi Petru Nečasovi radit bez toho, že by se v oblasti pořádně zorientoval. Kocábovi prý trvalo rok a půl, než do oblasti pořádně pronikl. Jochovi jako vysokoškolsky vzdělanému člověku by to podle Kocába mohlo trvat měsíce.

"Bez toho, že byste se detailně seznámil s tím, co děláme, tak na vašem místě bych premiérovi nic neradil, protože ty věci vypadají skutečně jinak zvenku a jinak zevnitř. Já nepochybuji o vašich intelektuálních schopnostech to všechno pojmout, ale prostě těch informací je obrovské množství a musí vám je někdo předat," dodal v rádiu Kocáb s tím, že Joch nesmí "vylít celou vaničku i s dítětem".

Joch nabídku přijal. "Pozvánku jsem přijal, s panem Kocábem se potkáme 8. září. Půjde skutečně o osmihodinovou pracovní schůzku, kde se dozvím informace o jednotlivých oborech. Myslím, že je to pro mne přínosné, dozvím se věci, které skutečně možná netuším. Je dobré, abychom se sešli," řekl iDNES.cz.

O zmocněnci možná rozhodne revize

Zda to však změní jeho vlažný postoj k funkci vládního zmocněnce a Kocábovi to zachrání křeslo, jisté není. Už v rádiu Joch avizoval, že pokud od něj bude chtít premiér Nečas znát na Kocábovu funkci názor, bude se Joch řídit podle peněz a na Kocábově úřadu provede finanční revizi.

"Jako poradce premiéra se budu zabývat věcmi, které pan premiér označí za prioritní. Pokud se mě však zeptá na názor na post vládního zmocněnce, odpovím mu, že nejdůležitějším aspektem je tady aspekt daňových poplatníků, který by měl být zohledněn. Měli bychom tedy učinit revizi mnohých státních úřadů a podívat se na objem peněz, které zatím utratily za dobu své existence. Pak si položme otázku: Šlo tyto peníze vynaložit účelněji? Pokud by ta odpověď byla nešlo, tak ten závěr bude: zachovejte ty úřady, ať fungují dále," míní Joch.

Kocáb se revize nebojí. "Udělejte inventuru, náš rozpočet je pod rozlišovací schopností ministra financí, nějakých 100 milionů, to je nic. Jestli vy tam najdete 1, 2, 3 procenta, které byly dle vašeho názoru neúčelně vynaložené, budete rád. Já vás upozorňuji, že jsme byli střídmí, nedotkla se nás jediná korupční aféra, jediné plýtvání a snažili jsme se chovat naprosto příkladně. Každou korunu jsme čtyřikrát obrátili a využívali jsme 1 700 dobrovolníků," dodal Kocáb.

Je potřeba vládní post zmocněnce pro lidská práva?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. září 2010. Anketa je uzavřena.

NE 4652
ANO 658

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Americká písničkářka Joan Baezová v roce 1989 z pódia zdravila disidenty

Americká písničkářka Joan Baezová a exprezident Václav Havel při oslavě výročí...

Pádu komunistického režimu v listopadu 1989 předcházela řada nenápadných akcí a opozičních aktivit a jejich pronikání...

Den otců: v Česku se moc neslaví, mužům by se ale více pozornosti líbilo

tatínek a syn

Zatímco v mnoha zemích je Den otců již tradičním svátkem, v Česku doposud příliš nezdomácněl. Dvě třetiny lidí jej sice...

Lidé chtějí stále víc. Vylézt Sněžku se necení, Everest ano, říká psycholog

Psycholog Tomáš Vašák

Vylézt na Sněžku? To se už necení. Everest ano, výstup na nejvyšší horu světa totiž znamená prestiž a obrovskou dávku...

Advantage Consulting, s.r.o.
BENEFITNÍ SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz