Poradce Joch budí vášně. Naučí Nečase střílet lidi? ptali se demonstranti

  11:20aktualizováno  13:16
Roman Joch určitě nebude v týmu premiéra Petra Nečase "šedou myší". Proti jeho budoucnosti poradce pro lidská práva a zahraničí protestovalo v Praze asi sto demonstrantů. Před Úřadem vlády připomněli některé kontroverzní Jochovy výroky z minulosti lidé z iniciativ ProAlt a Studenti proti rasismu.

Osobnost Romana Jocha vyvolává zejména mezi levicově smýšlejícími lidmi kontroverze. | foto: Wikimedia Commons - Dezidor

Nový premiérův poradce a Roman Joch sám sebe označuje za konzervativce, případně konzervativního liberála.

"Liberálové mají pravdu, že svoboda je nejdůležitější politickou hodnotou, a konzervativci mají pravdu, že svobodu lze smysluplně dosáhnout, obhájit a udržet pouze v určitém typu společnosti - tom, který má úctu k rodině, křesťanství a judaismu a obecně ke ctnostem," říká Joch.

NÁZOR PRO

Nový Nečasův poradce Joch není žádný klerofašista

Svým postojem a jasnými názory na kontroverzní témata budí ale Joch i silný odpor. Zastává se například Izraele nebo chilského diktátora Augusta Pinocheta. O demonstrantech, kteří v roce 1998 v Praze demolovali na zasedání MMF výlohy, prohlásil, že místo výzev k rozchodu "měla ona pošahaná mládež slyšet zvuk nabíjení policejních pušek".

I proto se ráno na Klárově v Praze sešli levicoví demonstranti z iniciativ ProAlt a Studenti proti rasismu. Joch to od nich schytal ze všech stran. "Jsme tady proto, abychom odmítli osobu pana Jocha, jehož pojetí lidských práv je podle nás nešťastné," řekl jeden z protestujících.

"Roman Joch se domnívá, že pokud dojde při demonstracích mládeže odmítající hodnoty většinové společnosti k rozbíjení výloh obchodů, měla by policie do demonstrantů střílet," stojí ve výzvě, kterou iniciativa ProAlt žádá premiéra Nečase, aby nominaci Jocha zrušil.

Přišla i exministryně Džamila Stehlíková

Demonstranti se na přibližně dvacet minut přesunuli také přímo před sídlo vlády, kde skandovali heslo: "Chceme lidská práva, nechceme Romana Jocha". Po jejich boku stála i někdejší Topolánkova ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Protestující se bavili čtením citátů premiérova poradce, které odměňovali smíchem i výkřiky "fuj" a podobně. Připomenuli Jochova údajná slova, že "gentleman může vlastnit otroky".

Jako nejlepší vybrali výrok, že pravice má právo "nastolit pravicový autoritativní režim", pokud by "západní civilizaci hrozil zánik v důsledku politické a intelektuální impotence levice" nebo "v důsledku její vnitřní dezintegrace, totiž opuštěním civilizačních hodnot a ctností ve prospěch volného průchodu choutkám a vášním", napsala agentura ČTK.

NÁZOR PROTI

Roman Joch je radikál a Nečasova politická chyba

Reakce Jocha: Levičák pogratuluje slovem "fašisto"

Samotný Joch si na otázku, proč je po svém jmenování tak silně kritizován, odpověděl v rozhovoru pro server Nekorektne.com: "To je folklor našich přátel z levice. Slušně vychovaný člověk řekne 'Blahopřeji Vám!', slušně vychovaný levičák řekne to samé slovy 'Fašisto, rasisto, xenofobe, homofobe!' Nezbývá nám, než jim odpustit, neboť nevědí, co činí."

Už v úterý poradce, který zatím není na Úřadu vlády v pracovněprávním vztahu a má nastoupit po prázdninách, řekl, že ve svobodné zemi může demonstrovat každý, kdo chce. "Kdyby tolik energie věnovali svému vzdělávání, jako věnují demonstrování, tak by nyní měli názory jako já," podotkl.

KDO JE ROMAN JOCH

Narodil se 27. října 1971 v Banské Bystrici na Slovensku. Vystudoval medicínu na 1. lékařské fakultě UK v Praze. V letech 1994-1996 byl zahraničním tajemníkem Občanské demokratické aliance. Od založení Občanského institutu v roce 1991 byl jeho spolupracovníkem, od roku 1996 stálým výzkumným pracovníkem. V roce 2003 se stal výkonným ředitelem.

Přednáší na VŠE a na soukromé vysoké škole Cevro institut, zabývá se politickou filosofií, liberálně-konzervativním myšlením, mezinárodními vztahy, obrannými a bezpečnostními otázkami a USA, především americkou politikou. Je ženatý, s manželkou Janou má dcery Janu Marii a Viktorii a syna Norberta Romana.

Zdroj: Občanský institut

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Najdete na iDNES.cz