Klaus odmítl Ratha, Paroubek ho ale chce obejít

  15:43aktualizováno  16:37
Prezident Václav Klaus odmítl jmenovat Davida Ratha ministrem zdravotnictví. Podle něj nemůže být zároveň šéfem resortu a prezidentem České lékařské komory. Premiér Paroubek ale zveřejnil plán, jak Ratha do čela resortu i přes Klausův odpor dostane.
Václav Klaus míní, že Rath reprezentuje zájmy komory a jejích členů vůči státu.

Václav Klaus míní, že Rath reprezentuje zájmy komory a jejích členů vůči státu. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Klaus svůj postoj sdělil v dopise premiéru Paroubkovi. Ten dopoledne na Hrad poslal návrh, aby prezident Ratha jmenoval do ministerské funkce. - více zde

Klaus v dopise napsal, že prezident lékařské komory reprezentuje zájmy komory a jejích členů vůči státu. Jeho protějškem na straně státu je právě ministr zdravotnictví. Prezident se bojí, že by tak Rath byl ve střetu zájmů.

"David Rath písemně prohlásil, že vykonává funkce uvedené v zákoně o střetu zájmů, aniž by však uvedl o jaké funkce se jedná. Proto prezident republiky požaduje informaci o tom, jaké další činnosti kolidující se zákonem o střetu zájmů pan Rath v současnosti vykonává," vysvětlil mluvčí Hradu Petr Hájek.

Paroubek ví, jak Ratha dostat na ministerstvo
Premiér Jiří Paroubek ale řekl, že Klausův odpor ke jmenování Ratha obejde, i kdyby se jeho kandidát nevzdal postu šéfa lékařské komory.

"Jmenuji ho (Ratha) prvním náměstkem ministerstva zdravotnictví a pověřím ho řízením ministerstva," řekl MF DNES. Zdravotnictví nyní formálně vede vicepremiér Zdeněk Škromach, který plán premiéra podporuje a je prý připraven udělat z Ratha náměstka už v pátek.

Paroubek zároveň vyjádřil znepokojení z prezidentova postupu. "Není dobré, aby si prezident republiky zahrával s duchem a literou Ústavy ČR,"  uvedl. "Zákon předpokládá, že adept na funkci ministra ukončí své aktivity, které jsou v rozporu s funkcí ministra, až po jmenování."

Podle něj není jmenování Ratha "v rozporu s žádným předpisem bránícím jeho jmenování členem vlády ČR". Premiér dodal, že "zákony neumožňují prezidentu republiky takový výklad a postup, který zvolil."

Paroubek: ODS vadí odborníci
ODS a prezident podle Paroubka nemohou překousnout, že chce jmenovat odborníka. "Znamená to, že jsem volil dobře," soudí Paroubek.

Podle jeho názoru prezident podle Ústavy ministra jmenovat musí, i když není stanoveno v jaké lhůtě.

Rath pozici prezidenta lékařské komory obhájil minulý pátek. - více zde

Už dříve prohlásil, že hodlá jako ministr výkon své funkce v čele komory pozastavit. "Vnímám určité rozpaky, které se objevují třeba i mezi odborníky na ústavu. Proto jsem pana premiéra informoval, že po poradách s právníky jsem ochoten jít na pozastavení výkonu funkce prezidenta České lékařské komory," řekl Rath České televizi a TV Nova.

Komora je rozhádaná
Jenže rozhádaná je i komora. Podle pravidel by ji teď totiž měla vést  viceprezidentka Helena Fousková. Podle Ratha by ale mělo v čele lékařů dočasně stanout představenstvo komory, čímž si chce prezident lékařů zřejmě zajistit možnost návratu do funkce.

Rath údajně svou kancelář zamkl a Fouskové prý klíče a agendu předat nechtěl. Podle něj nepožívá viceprezidentka důvěry členů komory. "Možná má ambice, ale ne schopnosti," vysvětlil.

Fousková s tímto postupem nesouhlasí. "Zaráží mne, že prezident České lékařské komory doktor Rath nerespektuje ustanovení stavovských předpisů," napsala ve svém prohlášení.

Podle některých lékařů za sporem může být skutečnost, že zatímco Rath stojí spíše na straně doktorů z veřejných nemocnic, Fousková se zase přiklání k soukromým lékařům. V představenstvu komory mají zdravotníci z veřejného sektoru převahu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Najdete na iDNES.cz