Klasnová nechce kupčit s podporou vládě, složila funkci ve Sněmovně

  11:04aktualizováno  11:39
Kateřina Klasnová opustila funkci místopředsedkyně Sněmovny. Oznámila, že nehodlá obchodovat s vládou Petra Nečase a podporovat vládní návrhy dohodnuté ve vládě do 11. dubna výměnou za to, že si Věci veřejné udrží posty ve Sněmovně.

"Odmítla jsem kupčení s vládou o hlasech poslaneckých přeběhlíků. Odmítám i kupčení s vládou o funkce ve Sněmovně," řekla v pondělí Klasnová.

Rezignovat na svou funkci se podle svých slov rozhodla už minulý týden po výrocích premiéra Petra Nečase, že si nedokáže představit vládní spolupráci se stranou, kterou ovládá člověk odsouzený za korupci, tedy s Věcmi veřejnými, na něž má klíčový vliv Vít Bárta (více o tom najdete zde).

Prohlášení Kateřiny Klasnové

Když se Věci veřejné po volbách 2010 staly jednou ze stran vládní koalice, získaly také post místopředsedy sněmovny a dosadily na něj mne. Po výrocích premiéra Nečase, že si nedokáže vládní spolupráci s VV nadále představit, jsem se minulý týden rozhodla na funkci místopředsedkyně sněmovny rezignovat. O správnosti mého rozhodnutí mne zcela ubezpečila slova premiéra, jež zazněla včera (v neděli) v Kramářově vile. Za další podporu této vlády, byť po vypovězení koaliční smlouvy ze strany ODS, by si směly Věci veřejné dle premiéra ponechat své sněmovní posty. Tím mým, ústavně nejvyšším, počínaje.

Odmítla jsem kupčení s vládou o hlasy poslaneckých přeběhlíků, odmítám i kupčení s vládou o funkce ve sněmovně. Svou rezignaci jsem před malou chvílí oznámila předsedkyni dolní komory Miroslavě Němcové a hned zítra (v úterý) ji sdělím na plénu sněmovny. Osobně, po odchodu VV z vlády, nevidím sebemenší důvod být zavázána této vládě postem místopředsedkyně sněmovny.

Nečas v neděli po jednání s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a Věcí veřejných Radkem Johnem oznámil, že platnost koaliční smlouvy bude vypovězena k 27. dubnu, což ještě v úterý formálně potvrdí špičky současné koalice.

Zároveň ale podle něj předsedové ODS, TOP 09 a VV svým stranám navrhnou, aby všechny tři strany hlasovaly ve Sněmovně pro všechny návrhy domluvené v končící koalici a schválené vládou do 11. dubna, tedy včetně vyšších daní, škrtů, nižšího růstu důchodů či církevních restitucí (více o jednání v Kramářově vile najdete zde).

A právě to Klasnovou naštvalo. "Nebyla to žádná dohoda, ale nabídka," zdůraznila. A její součástí podle ní bylo, že by si VV udržely posty ve Sněmovně za to, že by vládě pomáhaly, i když v ní už nebudou mít zastoupení.

Gazdík: Na místo ve vedení Sněmovny mají VV nárok, ať někoho nominují

"Snaží se tím upoutat pozornost na něco, co je úplný nesmysl," reagoval šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. To, že by VV měly nabídku, že nepřijdou o funkce v parlamentu, když budou dál hlasovat s vládou, odmítl.

Gazdík zdůraznil, že obsazení vedení Sněmovny vyplývá z dohody demokratických stran, proto má funkci místopředsedy dolní komory i opoziční ČSSD. Věci veřejné by podle Gazdíka teď  měly nominovat svého zástupce na tento post místo Klasnové.

Odstupující místopředsedkyni Sněmovny taky rozzlobilo, že do shánění přeběhlíků pro Karolínu Peake, která opustila VV a snaží se vytvořit vlastní klub, se podle ní zapojil i přímo premiér Nečas. Hon na přeběhlíky je podle ní v přímém rozporu s koaliční smlouvou, která říká, že vláda nebude postavena na poslancích, kteří přešli z jiné strany. "VV nepřemlouvají své poslance, ty přemlouvá premiér a Karolína Peake," prohlásila Klasnová.

Peake už v neděli připustila, že požádala i premiéra, aby oslovil některé poslance, kteří váhají, zda podpoří vládu a její platformu. O vztahu k vládě bude v pondělí jednat grémium VV i výkonná rada ODS.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Najdete na iDNES.cz