Jurečka se ohradil proti poraženectví. „Nenechme si vnutit, že jsme malá strana,“ prohlásil.
Nové vedení KDU-ČSLMarian Jurečka, předseda Šárka Jelínková, první místopředsedkyně místopředsedové |
„Vidím dva velké balvany, které nás tíží a stahují k pětiprocentní hranici. Tím prvním je, že se ztrácíme v davu opozice. To, že lidé nevědí, co říkáme my a co říkají opoziční strany. Naším úkolem je - obrazně řečeno - vystoupit z toho davu do opozice. Jedině tak si nás lidé všimnou. Teď fakt není čas přemýšlet, na čích zádech chceme vstoupit do Sněmovny nebo s kým vstoupit do vlády. Tím druhým, co nás tíží, je ztráta sebedůvěry. Pokud budu zvolen vaším předsedou, tak poraženeckou náladu vyženu daleko od nás,“ slíbil Jurečka. Strana musí dělat suverénní a samostatnou politiku.
„Nebudeme ve vládní koalicí s osobou, která má trestní stíhání, která má zásadní střety zájmů, které ohrožují fungování tohoto státu a která nemá určitou morální integritu,“ odvětil po svém zvolení iDNES.cz Jurečka na otázku, za jakých okolností by strana nevstoupila po příštích volbách do vlády.
Půjdu za Babišem kvůli pětistovce pro maminky za vychované dítě, řekl Jurečka |
Ve volbě předsedy lidovců Jurečka dostal 205 hlasů, Bartošek 142 a Horníček 10 hlasů. První místopředsedkyní zůstala senátorka Šárka Jelínková, navržení protikandidáti Bartošek a Zdechovský souboj vzdali, protože předseda strany má podle nich právo vybrat si, s kým chce spolupracovat. A Jurečka si o Jelínkovou řekl.
Bartošek a Zdechovský byli zvoleni řadovými místopředsedy, ve vedení strany zůstal Petr Hladík a na pozici místopředsedy se vrátil Ondřej Benešík.
Fotovoltaika nepatří na pole, ale na střechy domů
Za každé vychované dítě mají mít podle nového předsedy KDU-ČSL maminky o pětistovku měsíčně vyšší důchod. Chce snížení daní u pracujících rodičů i to, aby sleva na poplatníka a na děti by měla být automaticky valorizována.
Za jednu z priorit řešení problematiky bydlení. „Otázka dostupného bydlení je dnes klíčovou otázkou, kterou řeší nejvíce lidí. Jak můžete chtít po mladých lidech, ať zakládají rodiny, když nemají kde bydlet,“ řekl šéf KDU-ČSL. Chce oslovit předsedy dalších stran, aby se ještě v tomto volebním období domluvili, co mohou strany udělat pro to, aby bylo pro rodiny snazší získat nové bydlení.
Nový předseda KDU-ČSL mluvil v sobotu i o tom, že fotovoltaika podle něj nepatří na pole, ale na jeden a půl milionu střech rodinných domů, které jsou obydlena. Pomůže to podle něj domácnostem ušetřit až 18 miliard korun ročně.
Jurečka ve svém projevu podpořil budování vysokorychlostních tratí a po vzoru rakouského kancléře Sebastiana Kurze chce zavést jednotnou jízdenku pro celou republiku. „Aby občan si mohl koupit kupón na celý rok na všechny tratě, na všechny železnice i MHD,“ řekl.
Jurečka je zdrženlivý k předvolební koalici opozičních demokratických stran.„Pokud nedojde ke změně volebního zákona, tak vidím velmi obtížné naplnit očekávání, která tady jsou, aby tady koaliční spolupráce vznikla,“ řekl už už při oznámení kandidatury na předsedu lidovců. Nyní dvě strany v koalici musí překonat 10 procent, tři strany 15 procent a čtyřkoalice 20 procent.
Proti možné užší spolupráci s ODS se vymezil, i když bývalý šéf strany Marek Výborný před pár dny na kongresu občanských demokratů mluvil o tom, že ODS a KDU-ČSL k sobě mají ve Sněmovně nejblíž.
„Těžko být s někým na palubě či v kajutě, když se ODS podílela v minulosti na pokřivení volebního systému, díky kterému je mimo jiné i současná situace a stále odmítá tento omyl opoziční smlouvy pomoci napravit a podpořit novelu volebního zákona z dílny KDU-ČSL,“ napsal na Twitteru Jurečka. Oponoval tak Výbornému, který ho loni porazil na lidoveckém sjezdu v Brně.
Jednodenní volební sjezd se koná v hotelu Ambassador v centru Prahy. Sjezd volí celé nové vedení, protože dosavadní předsednictvo rezignovalo.
Jen do vlády, kde nebude trestně stíhaný, řekl Bartošek
Strana by podle poraženého kandidáta na předsedu Jana Bartoška měla umět lépe prodat hodnoty, které zastává „Půjdeme jen do vlády, kde nebude trestně stíhaný politik,“ řekl Bartošek před volbou předsedy. Překážkou by pro něj byla i absence čistého lustračního osvědčení. Bartošek odmítl spolupráci se stranami, které by chtěly destruovat svobodu a demokracii.
Babiš stále čelí trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo, podezření na podvod při čerpání padesátimilionové evropské dotace. Čisté lustrační vysvědčení také nemá. O to, že nespolupracoval s StB, se soudí.
Bývalý premiér a expředseda Senátu Petr Pithart v pátek v Interview ČT 24 řekl, že pro Zdechovského, který byl ještě v pátek večer kandidátem na nového šéfa strany, by jako předsedu KDU-ČSL určitě nebyl. „Je to ještě nezralý člověk,“ prohlásil Pithart. A o pár hodin později Zdechovský ze souboje o nového lídra strany sám odstoupil. Na to, že Zdechovský kandidovat na šéfa nebude, těsně před sjezdem iDNES.cz upozornili dva přední lidovečtí politici.
Přímo na sjezdu KDU-ČSL byl navržen na předsedu strany ještě Jan Horníček z Rychnovska ve východních Čechách. Mluvil o tom, že by měla strana dát důraz na ekologii s ohledem na klimatickou změnu ale. Věděl, že je outsider. „Nepředpokládám, že byste volili právě mě,“ řekl. Výsledek tomu odpovídal.