Kalvoda za Diag Human: Plánujeme exekuce na český majetek všude po světě

  0:01aktualizováno  14:34
Nemovitosti v hamburském přístavu či budovy českých center od New Yorku po Moskvu. I to by mohlo podle advokáta Jana Kalvody být předmětem exekucí, jimiž se chce společnost Diag Human domoci od Česka osmi miliard. Povzbuzena zabavením obrazů a sochy ve Vídni chystá exekuce i v dalších zemích.

Právník Kalvoda už zjišťuje, kde má Česko jaký majetek. | foto: MF DNES

Advokát firmy Josefa Šťávy Jan Kalvoda nyní zjišťuje, kde má zrovna Česko jaký majetek, aby k tamním soudům mohl podat exekuční návrhy. Firma se tak chce dostat k penězům, které jí podle ní náleží od českého státu jako náhrada za zmařený obchod s krevní plazmou v 90. letech. 

"Domníváme se, že i jiné soudy budou postupovat stejně jako soud vídeňský. Smyslem exekuce je vymoci celý vymáhaný nárok," řekl Kalvoda. To by bylo osm miliard korun, zatímco ve Vídni zabavená tři umělecká díla jsou ceněna "jen" na 35 milionů.

To byl nápad váš, nebo Josefa Šťávy, nechat zabavit obrazy ve Vídni?
Návrh na exekuci byl jediným logickým krokem. Tady bych nechtěl akcentovat osobní zásluhy nebo viny kohokoliv. Je to logický právní následek. Podmínkou návrhu na exekuci je označit majetek, který má být exekuován. Jinak jsme si nevybírali zvlášť Rakousko. My si soudy nevybíráme, to dělá stát.

Vy jste si schválně vytipovali, že Česko půjčilo umělecká díla na výstavu do vídeňské galerie Belvedere, a nechali je tam zabavit?
Postupuje se podle takzvané Newyorské úmluvy o vzájemném uznávání a výkonu arbitrážních nálezů, která byla přijata v roce 1958. Úmluva zaručuje, že o vyrovnání ve sporu lze požádat v jakékoli jiné členské zemi úmluvy, kterých je dnes 142. Další teze, která vám pomůže vysvětlit vaši otázku: soud je exekuci věcně příslušný, pokud je v jeho obvodu majetek povinného. To znamená, že kritériem pro rozhodnutí exekuovat je nalezení majetku Česka na území členských států Newyorské úmluvy.

A hledáte ho? Uděláte tentýž krok i v jiných zemích?
Já nejsem oprávněn k takovému prolomení mlčenlivosti, abych vám na to odpověděl. Nicméně, už jsme řekli, že máme důvod se domnívat, že i jiné soudy budou postupovat stejně jako soud vídeňský v případě, že se jim ten návrh předloží.

Zjišťujete tedy nyní aktivně, kde má Česko jaký majetek, který byste nechali zabavit?
Samozřejmě.

A co je v jaké zemi ohroženo?
Zatím nic neprozradím, protože je to věc, kde není prolomena moje advokátní mlčenlivost.

Co byste v případě vítězství s cennostmi a dalším majetkem dělali?
To se řídí podle procesních předpisů konkrétního státu. Ten, jemuž byly věci zabaveny, má právo kdykoliv zaplatit jejich cenu. A tím zachránit kulturní dědictví státu, kterého se tak soustavně někteří politici dovolávají. Jinak se koná dražba, majetek se prodá a výtěžek jde na konto oprávněného, v tomto případě Diag Human.

Vy si ve sporech se státem nějak libujete? Diag Human, zrušené volby, zastupujete Zdeňka Bakalu ve sporu o privatizované byty na Ostravsku, pomáháte aktivitě Vyměňte politiky...
Není to záměr, není to cíl, není to žádná profilace mé agendy. Tak prostě karty padly, tak to přichází. Na druhé straně si nemyslím, že stát by měl být vyňat z obecného pravidla "když udělám škodu, tak zaplatím". To je společný jmenovatel všech zmiňovaných kauz.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz