Česko může kvůli arbitráži s Diag Human přijít o další majetek

  11:15aktualizováno  16:21
Tahanice českého státu s firmou Diag Human o miliardy korun nemusí skončit pouze exekucí tří obrazů. Myslí si to nezávislí právníci. Soudy mohou zabavit i další majetek, výjimkou jsou pouze ambasády. Advokát Tomáš Sokol, který je ve sporu na straně Česka, ale tvrdí, že ČR o majetek nepřijde.

Jedním ze zabavených děl je kubistický obraz Emila Filly Dvě ženy (1913), zapůjčený ze sbírek Moravské galerie v Brně. | foto: Moravská galerie v Brně

"Teoreticky stát o další majetek přijít může. Právní zástupci se ale takovou variantou ještě nestačili zabývat, protože zatím nemáme ani rozhodnutí rakouské strany," připustila Jana Rennerová, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Právě tento úřad označuje ministerstvo financí za "právníka arbitráže".

U státu stejně jako u jiného dlužníka je možno sáhnout na jakýkoliv majetek, upozorňuje advokát Jan Pavlok, který se specializuje na evropské právo a arbitráže. "Výjimkou z exekuce má jen majetek, který slouží k výkonům diplomatických misí na území cizích států. Je tedy například vyloučeno, aby někdo vtrhl do českého velvyslanectví ve Vídni a tam zabavoval inventář. Nebo aby  úřady zablokovaly jeho budovu," dodal Pavlok.

Exekuce ve Vídni

Exekuce se týká obrazů malířů Emila Filly Dvě ženy, který byl zapůjčen z Moravské galerie v Brně, a Vincence Beneše Tanečnice a plastiky od Otto Gutfreunda Objetí.

Stát by ale kromě dalších uměleckých děl mohl přijít třeba o případné finanční prostředky na zahraničních účtech. Exekuce by se teoreticky mohla vztahovat také na pohledávky vůči zahraničním společnostem nebo materiál nakoupený českým státem v zahraničí.

Stát o majetek nepřijde, je přesvědčený advokát Sokol

I samotné české úřady připouští, že varianta blokování dalšího českého majetku podle takzvané Newyorské úmluvy existuje. Že by mohlo Česko skutečně o majetek přijít ale právník Tomáš Sokol odmítá.

"Podle textu odůvodnění Obvodní soud Vídeň vydal své rozhodnutí s tím, že rozhodčí řízení Diag Human versus Česká republika skončilo. To zcela evidentně není pravda. Jak všichni vědí, zatím žádné takové rozhodnutí není. Mimo jiné i proto, že momentálně chybí rozhodci," upozorňuje Sokol.

Arbitráž proto podle Sokola stále pokračuje a jejím výsledkem může být třeba i to, že z nároku Diag Human nakonec nebude uznána ani koruna. "Proto se  vůbec nedá hovořit o tom, zda a v jakém rozsahu případně stát přijde o nějaký majetek," dodal Sokol.

"To, že jeden soudce v Rakousku rozhodl, ještě nemusí nic znamenat, protože názor toho soudu není udržitelný," míní na základě zkušeností z vlastní praxe advokát Jan Pavlok.

Podle něj si rakouský soud nevybral česká umělecká díla náhodně, ale na základě požadavku advokátů Diag Human. "Vždycky je na subjektu, který exekuci žádá, aby označil postižitelný majetek. Je to i v jeho zájmu," dodal advokát s tím, že s konkrétním zněním rozhodnutí rakouského soudu není seznámen.

Ve hře je přes devět miliard, obrazy jsou pojištěny na 36 milionů

To, že by Diag Human žádal majetek i v dalších státech, nikdo z úřadů nahlas říci nechce. Jak ministerstvo financí, tak Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových i právník Sokol říkají, že o dalších pokusech firmy nevědí. Právní zástupce Diag Human, exministr spravedlnosti Jan Kalvoda se k tomu nevyjdařuje, vydal pouze dvě tisková prohlášení.

Z nich a ceny ve Vídni zabavených obrazů lze usuzovat, že Diag Human se jen s žádostí v Rakousku nemusí spokojit. "Poté, co vláda odmítla řadu nabídek na ukončení sporu jednáním, se společnost Diag Human rozhodla předložit věc k příslušným soudům mimo českou jurisdikci," píše v úterním prohlášení Kalvoda.

Tři česká umělecká díla, na které se nyní vztahuje exekuce v Rakousku, jsou pojištěna na 36 milionů korun, jejich tržní cena je ale téměř jistě vyšší. Nicméně Diag Human na Česku žádá za údajně zmařený obchod s krevní plazmou přes devět miliard korun.

Galerie si rozmyslí, zda vůbec posílat české umění do ciziny

Stát zatím neví, jak dlouho může být český majetek v Rakousku blokován. Výsledek arbitráže je zatím v nedohlednu. Neobyklý krok firmy nicméně podle MF DNES vzbudil rozruch v tuzemských galeriích. Bojí se půjčovat cennosti do ciziny, aby jim je tam případně soudy nezabavily.

"Máme z toho všichni hlavu v pejru. Teď máme v zahraničí půjčené i další věci, naštěstí pro nás ne tak vzácné jako obraz Dvě ženy od Emila Filly. Ale všechno se ještě ukáže," řekl MF DNES ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný.

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek médiím zaslalo vyjádření, ve kterém označuje rozhodnutí Obvodního soudu města Vídeň za neoprávněné a věří, že Česko ve Vídni prokáže, že arbitráž nebyla ukončena. "Pokud se tak stane, Česká republika je připravena požadovat plnou náhradu touto exekucí způsobené škody," stojí v prohlášení.

Pro Česko je zabavení majetku v cizí zemi výjimečnou událostí. Advokát Pavolok ale upozorňuje, že podobný krok může stát potkat nejen v tak gigantickém sporu, jako je ten s Diag Human. "Stačí třeba, aby vám například stát špatně vyměřil daně a soud váš nárok uznal. Je pak na vás, zda požádáte o exekuci majetku státu v zahraničí," dodal Pavlok.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Další schůzka s prezidentem. Zeman přijme Babiše 24. července v Lánech

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Vyjednávání o podobě vlády premiéra Andreje Babiše ve spolupráci s ČSSD bude pokračovat i v následujících dnech....

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz