Kalousek: Zkusíme politiku dělat s úsměvem, nad věcí a bez útoků

  15:45aktualizováno  17. června 9:35
Exministr financí Miroslav Kalousek opustil KDU-ČSL a přemluvil Karla Schwarzenberga, aby se stal předsedou nové partaje TOP 09. "Rozhodně nezakládáme stranu jako klon nebo mladšího bratra ODS. Ambicí je seriózní pokus o založení konzervativní proevropské strany," řekl v rozhovoru MF DNES Přímo k věci Kalousek.

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg na tiskové konferenci strany TOP 09 v Praze (11. června 2009) | foto:  David Neff, MAFRA

Prozraďte, jak se přesvědčuje kníže, aby v 71 letech vstoupil do politické strany?
Kdo trochu zná Karla Schwarzenberga, tak dobře ví, že Karla Schwarzenberga může přesvědčit jedině Karel Schwarzenberg sám. To není typ, který by se nechával přemluvit, zlomit, někam dotlačit. Naopak, čím víc bych ho přemlouval, tím by to bylo složitější. U něho je třeba vyčkat vlastního rozhodnutí. Já jsem samozřejmě nesmírně stál o jeho účast. Jsem rád, že se tak rozhodl. Česká politika tím získala nejlepšího předsedu ze všech stran, co tu jsou a kdy byly.

Souhlasíte, že bez Schwarzenberga byste neměli šanci překročit pět procent pro vstup do Sněmovny?
Já o tom nebudu spekulovat. Samozřejmě, že s Karlem Schwarzenbergem je celý ten projekt lepší už jen proto, že máme tak kvalitního lídra a předsedu strany. S ním je to nepochybně kvalitnější, to v každém případě. Upřímně řečeno, to platí u všeho, čeho se Karel Schwarzenberg účastní. S ním má jakákoliv činnost lepší kvalitu než bez něj.

miroslav kalousek

Odešel z KDU-ČSL a založil novou politickou stranu s názvem TOP 09.

Osobní údaje:
Narodil se v roce 1960 v Táboře. Je ženatý, má dvě děti - syna a dceru.

Vzdělání 
Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze.

Kariéra
V letech 1993 až 1998 působil na ministerstvu obrany, od roku 1998 dodnes poslanec za KDU-ČSL. V letech 2003 až 2006 byl šéfem lidovců. V letech 2007 až 2009 ministr financí v Topolánkově vládě.

Záliby
Třikrát týdně hraje tenis, literatura, historie.

Jeho očima
"
Kdysi jsme snili o předvolebním bloku ODS/KDU."

"V KDU-ČSL jsem se od roku 2006 necítil příliš komfortně."

"Karel Schwarzenberg přece není politický přeběhlík."

"TOP 09 rozhodně není klon nebo mladší bratr ODS."

Myslíte? Vždyť on už pomáhal ODA, Unii svobody i Straně zelených - a všichni po počátečním nadšení propadli, neuspěli.
Samozřejmě. Ale byl to stále stejný Karel Schwarzenberg. On není politický přeběhlík, který dělal nejprve jednu politiku, pak druhou politiku a potom třetí politiku. Byl to stále stejný Karel Schwarzenberg se stále stejnými názory na politiku. A ty strany je více či méně přijímaly.

Bývalý šéf zelených Martin Bursík myslí, že Karel Schwarzenberg se dopustil "strašného omylu", když se spojil s vámi.
V programových východiscích jsme řekli, že neusmát se na někoho za celý den je zločin. Zkusíme politiku dělat trochu jinak. S úsměvem, zdvořile, nad věcí a bez útoků. Nezúčastníme se vzájemného napadání, které je nevěcné. Co vypovídá tento výrok Martina Bursíka o politice Strany zelených nebo o politice TOP? Nevypovídá přece vůbec nic.

A co vypovídá Bursíkův výrok, že TOP 09 je pro vás osobně jen přestupní stanice na cestě do ODS?
Nebudu to komentovat stejně dehonestujícím způsobem jako on. Je to samozřejmě nesmysl. Rozhodně nezakládáme stranu jako klon nebo mladšího bratra ODS. Ambicí je seriózní pokus o založení konzervativní proevropské strany. ODS ve vší úctě se nedá charakterizovat jako strana jasně proevropská a jasně konzervativní. Já nechci říkat patetické výrazy, které se v politice tolik nosí, jako new deal nebo nový styl. To jiné bude důsledné trvání na věcných řešeních, aniž bychom přitom museli někoho urážet.

Vydržíte to? Zrovna vy, známý svými štiplavými bonmoty vůči politickým soupeřům?
Počkejte. My říkáme - úsměvu není nikdy dost. Vtip k politické diskusi patří, ale nesmí být urážlivý. Jsme přesvědčeni, že politická diskuse, aby byla zajímavá, se musí dělat s úsměvem a vtipem. A také se schopností snést, když si někdo udělá vtip z vás. Uvědomuji si, že některý můj bonmot mohl občas někoho urazit. To zrovna nejsou momenty, které bych rád opakoval.

Co vás osobně po dvaceti letech v politice motivuje znovu zkoušet nastartovat kariéru?
V roce 2006 jsem začal uvažovat, že odejdu z veřejného života, protože jsem se v KDU-ČSL necítil kvůli svým názorům příliš komfortně. Říkali o mně, že jsem sice dobrý ministr pro Českou republiku, ale špatný pro KDU-ČSL. O Karlu Schwarzenbergovi zase říkali ve Straně zelených, že je to vynikající ministr zahraničí, ale špatný pro zelené. V TOP 09 nám to snad vyčítat nebudou. Naší motivací je mimo jiné otevřít politiku. Řada lidí dnes má pocit, že politici jim odcizili veřejný prostor, že ho "ukradli" pro sebe. Společenská diskuse se nemůže vést jen v parlamentu a stranických sekretariátech. Jinými slovy: nemůže se stát, že TOP 09 pošle někoho - jenom proto, že je mladší a má jasný názor - do cukrárny a nabídne mu cuc na kládě.

Prohlásil jste, že jste udělal spoustu chyb v minulosti, ale poučil jste se. Z jakých chyb konkrétně a jak?
Přece každý z nás, kdo někdy něco dělal, udělal spoustu chyb. A jen hlupák si z nich nevzal ponaučení. Například instalatér si také uvědomuje své chyby, kterých se ve své profesi dopustil.

Tak co třeba věci kolem armádních výběrových řízení na nefunkční padáky, modernizaci tanků? Nebo pořízení bytu v Praze?
V nějakém průzkumu jsem četl, že lidé to už Kalouskovi odpustili. Já tomu nerozumím, protože odpustit lze jedině něco, co se stalo. Odpustit nelze něco, co se nestalo. Já jsem v minulosti skutečně čelil mnoha nemyslným, vykonstruovaným, mediálním obviněním. Orgány činnými v trestním řízení jsem nikdy nebyl obviněn. Vše se prokázalo jako nesmysl, někdo byl dokonce odsouzen pro pomluvu. Zůstane-li tato praxe v české politice, nemohu vyloučit, že zítra budu obviněn z toho, že jsem znásilnil nezletilého bernardýna. Bude to nesmírně nebezpečné, protože lidé většinou mají rádi pejsky a nemají rádi pedofily. Já to sice vyvrátím, ale za osm let se mě na to zase někdo zeptá.

K vám se hlásí řada zasloužilých lidovců i pár členů ODS. Neztratí tím TOP 09 étos něčeho nového?
To je zavedené klišé. Samozřejmě, že nějaká průběžná obměna být musí. Ale chtít ve vrcholné politice někoho, kdo tam nikdy nebyl, a tvrdit, že je to daleko lepší než tam mít zkušeného politika, je nesmysl. Asi tak stejný jako jít na operaci žlučníku a chtít být operován novými tvářemi, co nikdy nedržely skalpel v ruce. Já nevím, proč zrovna v politice se lidé domnívají, že noví politici jsou ti nejlepší.

Chcete jít do předvolební koalice s ODS? Mít společné kandidátky?
My jsme s Mirkem Topolánkem kdysi vedli diskuse o předvolebním bloku ODS/KDU po vzoru německé CDU/CSU. Nová strana TOP 09 se také nebránila diskusi o předvolební koalici. Ale už jsme zaslechli velmi mnoho naprosto jasných výroků ze strany občanských demokratů, že si nic takového nepřejí. Nechceme se nikomu vnucovat, jsme připraveni kandidovat sami. Jediný náš strategický partner jsou Starostové a nezávislí, ti budou kandidovat na kandidátce TOP 09.

K programu: chcete zvýšit spoluúčast pacientů. To budou poplatky a jak budou vysoké?
Ještě ani nevíme, jestli poplatky budou zrušeny. Ale říkáme otevřeně: Má-li zůstat kvalitní a opravdu pro všechny dostupná péče, neobejde se to bez vyšší spoluúčasti. Existuje několik modelů, jak toho dosáhnout, aby to bylo dostatečně sociálně citlivé. Jaký konkrétní model vybereme, v tom nám ponechte ještě chvíli čas, teď diskutujeme program. Úplně stejně konkrétní model zveřejníme u školného a navazujícího systému půjček a stipendií.

dohoda s čssd? ne, ale když nebude vyhnutí...

Miroslav Kalousek odpovídá na dotazy čtenářů iDNES.cz:

Pavel Šácha: Jakou máme jistotu, že se nespojíte s kýmkoliv, abyste se držel u moci, jak tomu bylo při vyjednávání s ČSSD o vládě tolerované komunisty?
Myslím, že drtivá většina lidí pochopila motivy mého kroku ze srpna 2006, čemu jsem bránil a čeho chtěl dosáhnout za cenu, kterou jsem musel zaplatit. Když porovnám situaci, které jsem bránil, s výsledkem, jehož bylo dosaženo, tak jsem pyšný na to, že jsem to udělal.

Ludvík: Domníváte se, že nepůsobí tragikomicky, když chcete dávat novou tvář pravicově-konzervativní politice jako člověk, který se po listopadu 1989 neživil nikdy jinak než ze státních peněz?
To záleží na vás jako na voliči. Netrvám na tom, že se vám musí TOP 09 líbit a že nás musíte volit. Přece jenom už mi není třicet let, v životě jsem se už živil i jinak než politikou. Nepochybujte o tom, že jinak než politikou bych se uživil i dnes minimálně stejně dobře. Záleží na vás, jestli chcete zkušeného politika, který je schopen odolat těm či oněm vlivovým zájmům, nebo chcete naprosto nezkušeného politika, který těm zájmům podléhat bude a přitom si to ani neuvědomí. To je váš výběr, vyberte si, koho chcete.

David Horák: Pokud by vyhrála volby sociální demokracie, budete jednat o vládní koalici s ČSSD, lidovci a případně zelenými?
Doufám, že to nebudeme muset zvažovat. Pochopitelně, porovnáte-li programové principy a východiska, tak naším nejlogičtějším koaličním partnerem je ODS. Nicméně karty rozdá volič, a pokud je rozdá způsobem, kdy nebude možná koalice pouze nesocialistických stran, tak povinností politických profesionálů je najít nějaké politické řešení. Tak ho určitě budeme hledat. Ale tady tu nejautoritativnější odpověď by samozřejmě měl dát předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Damenico: Rezignujete na mandát poslance, když už teď nejste členem KDU-ČSL, na jejíž kandidátce jste se dostal do Sněmovny? Nemáte pocit, že by to bylo fér?
Nerezignuji, protože ten mandát jsem získal na základě programu z roku 2006. Když si ho přečtete, zejména v otázkách transformačního úsilí, tak jsem dnes v menšině lidoveckého poslaneckého klubu, který tento program hájí a udržuje.

Jakub: Zůstane název TOP 09?
Ano, zůstane, a bez mučení přiznávám, že ten název byl ovlivněn minimálním časem do předčasných voleb. Kdyby nebyly předčasné, nevylučuji, že bychom se jmenovali jinak a zcela určitě bychom měli jiné logo. Chtěli jsme, aby byl název zapamatovatelný i za cenu, že trochu provokuje. Vzhledem k tomu, jak hodně se o něm diskutuje, tento záměr se nám povedl.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Na dětské jesle přispěje stát, povzbudí rodiče do práce, plánuje Maláčová

Děti v soukromých jeslích a školce Bambíno na pražských Vinohradech, ilustrační...

V Česku by od roku 2021 mohly znovu začít fungovat jesle, na jejichž provoz by přispíval stát. Podle plánů ministerstva...

Fortuna se musí Langerovi omluvit za vypsané sázky. Zaplatit má také 70 000

Ivan Langer sleduje průběžné výsledky voleb v olomouckém volebním štábu ODS....

Sázková kancelář Fortuna se má omluvit bývalému ministrovi vnitra Ivanu Langerovi. Společnost podle něj zasáhla do jeho...

Obří vodní cesta zamíří do vlády, dopady na Baťův kanál nejsou známé

Vizualizace k projektu kanálu Dunaj–Odra–Labe ukazuje spojení tří větví kanálu...

Jeho definitivní a detailní podoba bude vznikat ještě několik let. Základní představa o propojení českých vodních cest...

S vrácením Janouška do vězení soud nespěchá, i když lobbista tolik nestrádá

Roman Janoušek před hlavním líčení u Městského soudu v Praze. (16. července...

Lobbista Roman Janoušek, který na jaře kvůli údajně vážným zdravotním problémům přerušil pobyt ve vězení za úmyslné...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz