Kalousek si zaregistroval značku TOP 09 dávno předtím, než opustil lidovce

  12:52aktualizováno  12:52
Exministr financí a bývalý předseda lidovců Miroslav Kalousek potvrdil jméno připravované politické strany. O názvu TOP 09 měl ale jasno mnohem dříve, než rozhodnutí založit politický subjekt vůbec padlo. Ochrannou značku si totiž Kalousek osobně registroval na Úřadu průmyslového vlastnictví už koncem dubna.

Miroslav Kalousek zítra představí stanovy nové strany. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Informace o tom, že Miroslav Kalousek opustí KDU-ČSL a založí vlastní stranu, se v médiích objevila v polovině května. Exministr financí tehdy prohlásil, že o založení nového subjektu zatím pouze přemýšlí a definitivně se rozhodne až koncem měsíce. - čtěte Kalousek zřejmě brzy opustí KDU-ČSL, čeká na Schwarzenberga

Podle výpisu z databáze Úřadu průmyslového vlastnictví měl ovšem nové jméno potenciální strany rozmyšlené už 28. dubna, kdy si ochrannou známku TOP 09 zaregistroval na vlastní jméno.

Ke spěchu prý Miroslava Kalouska tlačila vidina předčasných voleb. "Museli jsme paralelně dělat spoustu kroků. Když jsme přemýšleli o tom, zda stranu založit, či nikoliv, byla součástí přemýšlení i registrace značky, aniž jsme v tu chvíli věděli, zda ji skutečně založíme. Ale pro jistotu jsme tu značku registrovali," řekl iDNES.cz.

Z téhož důvodu prý také zaregistroval TOP 09 na vlastní jméno. "Po založení strany převedu vlastnictví značky na tento nový právní subjekt," dodal.

Ještě do konce týdne chce na ministerstvo vnitra přinést seznam podpisů nutných k registraci politické strany. K dispozici jich má přípravný výbor už několik tisíc. Jména členů přípravného výboru i programové principy a stanovy TOP 09 představí Kalousek na zítřejší tiskové konferenci.

Parkanová, Severa a Laudát jsou jistí. Schwarzenberg zůstává tajemný

O vzniku strany se hovoří už několik týdnů. Spolu s Kalouskem, jenž byl členem KDU-ČSL 25 let, odešli od lidovců, sunoucích se podle kritiků moc doleva, také někteří další poslanci. - čtěte Kalousek se definitivně rozhodl

Například exministryně obrany Vlasta Parkanová dala jasně najevo, že se chce na projektu TOP 09 podílet. Aktivním účastníkem nového projektu bude i dosavadní předseda lidoveckého klubu Pavel Severa. Ještě v úterý zvažoval možnost, že by politiku opustil zcela, chtěl se o všem poradit s manželkou.

"Rozhodnutí rodinné rady je kladné - budu se účastnit aktivit v řadách TOP 09," napsal dnes Severa v esemesce.

Spekuluje se i o tom, že se tváří nové strany stane senátor Karel Schwarzenberg. Podle dnešních Hospodářských novin je prý už definitivně rozhodnutý. "Sám sebe nekomentuji a ani nebudu. Ostatně mne tyto otázky už nudí," odpověděl tento týden exministr zahraničí na dotaz ČTK, zda skutečně hodlá s TOP 09 spolupracovat.

Podle Petra Gazdíka, předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN), by měly po registraci TOP 09 vyvrcholit někdy v příštím týdnu i rozhovory o spolupráci obou uskupení.

"Poskytli bychom své zázemí a lidi v regionech, TOP 09 nemá dost času vybudovat do říjnových voleb regionální základnu, s tím, že bychom na kandidátku poslali nejlepší z našich starostů v regionech," vysvětlil Gazdík. Druhou částí dohody by podle něj mělo být, že TOP 09 by naopak v místních volbách respektovala znalosti hnutí a STAN by podporovala.

O členství v Kalouskově straně má zájem také poslanec ODS František Laudát, který řady občanských demokratů opouští kvůli nespokojenosti se situací v organizaci strany v Praze 5. - čtěte více o přestupech poslanců

Od roztříštěných středopravých "trpaslíků" českého politického spektra se začaly mezitím po propadu těchto stran v Evropských volbách ozývat hlasy volající po sjednocení. Podle některých z nich by právě TOP 09 mohl být základem budoucí spolupráce či fúze.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÝ TECHNIK VÝTAHŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 37 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz