Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pokřik Alláhu Akbar je po útoku Hamásu nestravitelný, říká zástupce českých Židů

Rozstřel   11:14
„Na záběrech ze 7. října jsme viděli, jak teroristé znásilňovali, mučili, vraždili. Pak zavolali svým rodičům do Gazy, aby jim řekli, kolik židů zabili. Oni jim na to odpověděli Alláhu Akbar. I to je důvod, proč to spojení už vnímáme úplně jinak,“ říká v Rozstřelu předseda Federace židovských obcí ČR Petr Papoušek.

„Když jsme před pár dny na Staroměstském náměstí pořádali proizraelskou demonstraci, projelo kolem auto, ze kterého někdo zařval směrem k nám Alláhu Akbar. Což v kontextu těch záběrů má vliv na to, jak se cítíte,“ odpovídá předseda Federace židovských obcí v Rozstřelu na otázku, jak moc se změnil život Židů u nás po teroristických útocích Hamásu 7. října.

Dlouhodobě se podle něj Židé v Česku vždy cítili bezpečněji než v jiných evropských zemích. „Česká republika si pořád oproti některým západním zemím stojí velice dobře. Je to také tím, že muslimská komunita tady není velká, takže antisemitismus a další problémy nejsou takové jako například v Německu, ve Francii nebo ve Velké Británii,“ říká muž, který přišel do studia pořadu Rozstřel s jarmulkou a rovnou přiznal, že v Berlíně na ulici by si s ní už jít netroufl. Podle jeho slov se ale někteří Židé už i u nás přestávají cítit komfortně. Situace se navíc vyhrocuje také mezi izraelskými a arabskými studenty na akademické půdě.

„Například teď před pár dny se objevil na jedné koleji nápis Fuck IDF (The Israel Defence Forces – Izraelské obranné síly), což by se jistě dalo přežít. Pod tím byl ale vyobrazen hákový kříž, takže klasická démonizace Izraele, kdy spojujete činy Izraele s nacisty. Ta situace není jednoduchá, ale pořád lepší než v jiných zemích směrem na západ.“

Na dotaz, zda by podobné situace u nás nepomohla řešit společná intervence představitelů českých židovských a muslimských obcí, host Rozstřelu odpovídá, že dříve sice mezi sebou organizace kontakt měly, ale v dnešní době spolu nekomunikují.

Sociální sítě situaci nepomáhají

Intenzitu vlny protiizraelských protestů, která se prohnala světem, připisuje Papoušek částečně také sociálním sítím. „Ten nový antisemitismus, který je spojován s izraelsko-palestinským konfliktem, souvisí s tím, že muslimská komunita po celém světě se identifikuje s Palestinci. Propojenost dnešního světa, zkratkovitý tlak sociálních sítí, kdy se složitý problém nevysvětluje a jen se působí na emoce, využívání propagandy a naplnění určité míry frustrace, to vše pak podle mě vede k útokům na Židy a jejich symboly i mimo místo toho bezprostředního konfliktu. Protože jinak nevím, co má společného synagoga v Berlíně s tím, co se stalo,“ říká host Rozstřelu.

Nárůst antisemitismu v online prostředí podle předsedy Federace židovských obcí narostl až o 400 procent. „Takto enormní nárůst já nepamatuji. Je to nebezpečné, protože prostředí sociálních sítí může jednotlivce nasměrovat ke konkrétnímu útoku. Což ostatně zkušenosti z minulosti potvrzují“.

Izrael je tam, kde má být

Důvod, proč se na protiizraelskou stranu staví i komunity na části amerických univerzit, souvisí podle předsedy Federace židovských obcí s prostředím, ve kterém dané organizace fungují. „Některé liberální levicové organizace dlouhodobě viní Izrael z kolonialismu. Vidí v něm nějaký bod, který v tom prostoru nemá co dělat. Podle nich tím, že tam je, způsobuje, že se dějí ty věci, které se dějí. Izrael tam ale má být. Už jenom, když si člověk přečte Starý zákon a zamyslí se, tak je to evidentní. Navíc je tu i rozhodnutí Spojených národů z roku 1948, kdy Izrael přijmul rozdělení území a arabské státy bohužel ne.“

I přes to podle Papouška byl vždy například Jeruzalém příkladem kosmopolitního města. „Žil jsem v Jeruzalémě deset měsíců a vracím se tam každý rok. Vždycky jsem ho vnímal jako sice komplikované, ale na druhou stranu velmi kosmopolitní město, kde vidíte, jak jde po jedné straně ulice ortodoxní žid, vedle dívka, která má minisukni a za ní zahalená muslimka. Je to velice zvláštní místo a má v sobě kosmopolitnost.“

Hamás je tragédie pro obě strany

Šok, který po říjnových útocích Hamásu Izraelci zažili, se podle Papouška popisuje jen velmi těžko. „My jsme například byli s delegací předsedů židovských obcí před několika měsíci v jednom z kibuců, který při útoku lehl popelem. Byli jsme tam na oběd, jedli jsme společně s lidmi, kteří už dnes nejsou mezi námi. Každý známe někoho, kdo měl mezi oběťmi toho řádění své příbuzné,“ říká, ale zároveň dodává, že obrovskou tragédií jsou i civilní oběti na straně obyvatel Gazy.

„Je mi jich velmi líto, ale je potřeba bohužel znovu zdůraznit, že za všechny civilní oběti může teroristické hnutí Hamás. To rozpoutalo tuto tragédii. Izrael nemá jinou možnost než reagovat tak, aby Hamás přestal existovat. To si uvědomují všichni.“

BBC nerozumím

Postoji televizní stanice BBC, která o masakru na jihu Izraele odmítla referovat jako o terorismu, předseda Federace židovských obcí podle vlastních slov nerozumí. „To, co my v médiích dnes z toho běsnění Hamásu vidíme, jsou jenom profiltrované zprávy. Já jsem měl možnost to video vidět, ale nebyl jsem schopen se na něj dodívat. To byla absolutní dehumanizace těch lidí, těch obětí, byl to evidentně teroristický čin a lidé, co ho spáchali, jsou teroristé.“

Humanitární pomoc musí být pod kontrolou

Rozsáhlé sítě tunelů stejně jako fakt, že Hamás je i v dnešní době schopen střílet rakety a terorizovat civilní obyvatelstvo, jsou podle Papouška důkazy dlouhodobého zneužívání finanční podpory určené pro palestinské obyvatelstvo.

„Mezinárodní instituce mají svoje pravidla. Je ale otázka, jakým způsobem se dodržovala. Proudí tam peníze od Íránu, Kataru, OSN i Evropské unie. Do budoucna bude důležité tyto kontrolní mechanismy zlepšit. Finanční pomoc bude základem obnovy Gazy, protože jednou a doufejme, že co nejdříve, to skončí a Gaza bude muset být obnovená. Ta pomoc bude nutná pro lidi a pro vybudování infrastruktury. O to víc bude třeba, aby byla pod jasnou kontrolou.“

V Rozstřelu Petr Papoušek mluví také o tom, jak vnímá premiéra Benjamina Netanjahua, popisuje, jak se židovská i nežidovská společnost Izraele po útocích semkla a vysvětluje, že do mírového procesu bude potřeba zainteresovat okolní arabské státy.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Čína má zálusk na ruskou řeku. Putin jí však při návštěvě KLDR vytvořil překážku

21. června 2024

Premium Nový projekt silničního mostu mezi Severní Koreou a Ruskem přes řeku Tuman představuje omezení pro...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Slovenští poslanci schválili přeměnu RTVS v STVR. Zbývá jen Pellegrini

20. června 2024  21:10,  aktualizováno  22:13

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní...

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...