Firmy se bojí čínské odvety, potvrdil Babiš. Jedna už byla za ministryní

  12:59aktualizováno  12:59
Premiér Andrej Babiš v neděli potvrdil informace o tom, že české firmy mají po aféře kolem Huawei obavy o své podnikání v Číně. Zástupci společnosti Home Credit byli dokonce za ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou. Babiš připustil také personální změny ve vládě, ovšem ministra dopravy Ťoka se tentokrát zastal.

V pátek Andrej Babiš uvedl, že možné problémy kvůli sporu s čínskou společností Huawei zachytil pouze jeden ministr. „Informovala nás ministryně Nováková, že ji navštívila firma Home Credit a která pravděpodobně vyslovila obavy o své podnikání v Číně,“ upřesnil dnes premiér v rozhovoru pro TV Prima. Kromě informací od Novákové další varování z řad ministrů nezaznamenal. 

Premiér znovu kritizoval NÚKIB kvůli jeho zprávě, ve které byly označeny některé čínské technologie za bezpečnostní hrozbu. Podle premiéra ve zprávě úřadu chyběla jasná metodika, zároveň uvedl, že české rozvědky tvrzení NÚKIBu nepodpořily.  „My samozřejmě to riziko nepodceňujeme,“ doplnil premiér. Podle něj čeká prověrka 160 různých subjektů včetně ministerstev, bank i firem.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtečním rozhovoru pro TV Barrandov uvedl, že Čína připravuje kvůli postupu české vlády v záležitosti kolem společnosti Huawei odvetná opatření, která by mohla zasáhnout především podnikání společnosti Škoda a také Home Creditu. Premiér uvedl, že s čínským velvyslancem vláda komunikuje a že odvetná opatření ze strany Číny by byla nešťastná.

Ministr dopravy dělá podle premiéra dobrou práci

„Vím, že dělá plno dobré práce,“ zastal se Babiš ministra dopravy Dana Ťoka. Ten byl v poslední době pod palbou kritiky kvůli situaci na dálnici D1. Premiér byl podle svých slov ubezpečen, že za komplikace okolo výstavby v problematickém úseku na Vysočině mohly smlouvy podepsané podle starého zákona a ministr neměl v dané situaci jiné možnosti jak problém řešit. „Já jsem byl ubezpečen, že s firmou se nedalo nic dělat,“ řekl premiér. Doplnil, že uvažuje o personální obměně vlády, konkrétní jména ale komentovat nechtěl.

Jako lídryni do evropských voleb za hnutí ANO Babiš podpořil europoslankyni Ditu Charanzovou. „Nevidím nikoho jiného v rámci hnutí, kdo by tam za nás mohl být,“ uvedl. Charanzová je podle něj odborník a jedna z nejlepších europoslankyň vůbec.

Premiér zopakoval svůj záměr nadále navyšovat důchody. Cílem pro rok 2021 je, aby byla jeho průměrná výše 15 000 korun. Aktuální strategie navyšování peněz pro seniory je podle něj možná díky dobrému výběru daní za sociální pojištění, přesto má tato strategie své limity. „Dlouhodobě to není udržitelné,“ připustil premiér. Do budoucna by se stát podle něj měli inspirovat u některých zahraničních modelů, ve kterých na důchod přispívají společně zaměstnavatelé, stát i zaměstnanci.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Letící kus ledu, podezřelí ve vazbě a zavřené Richtrovky

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Nejpopulárnějším videem tohoto týdne se na iDNES.tv stal dramatický záběr z palubní kamery, který zachytil letící kus...

Nepovinnou vakcínu proti meningokokovi budou hradit pojišťovny

očkování

Ministerstvo zdravotnictví plánuje, že některé nepovinné vakcíny budou hrazeny pojišťovnou. Jako první by to mohl být...

S firmou ale bez domova. Tisíce „podnikatelů“ mají trvalé bydliště na radnici

Ilustrační snímek

Přestože vlastní realitní kancelář, která pomáhá lidem najít nový domov, on sám úředně žádný nemá. Trvalé bydliště má...

Najdete na iDNES.cz