Když se Číňané usmívají, nevědí si často rady, prozradil sinolog

  17:00aktualizováno  21. ledna 12:28
Pokud jede prezident Miloš Zeman do Číny na jednání, doprovází ho tlumočník Vít Vojta. Sinolog a překladatel se na asijskou mocnost specializuje, v diskusním pořadu Rozstřel promluvil o vztazích Česka s Čínou, úskalí komunikace odlišných kultur i o své práci obecně.

V Rozstřelu se hned v úvodu otázky stočily k aktuální kauze, která se týká čínské společnosti Huawei. Podle Vojty bychom se spíš než hrozby z Číny měli bát vlastní nedůslednosti.

Fotogalerie

„Zákon o kybernetické bezpečnosti je u nás celkem čerstvý. Říká se, že nemáme dost expertů, že zákony aplikujeme špatně...je třeba začít u sebe. Když naše ochrana bude otevřená, tak kdokoliv bude mít zájem do toho vstupovat a získávat více dat, protože o to jde v současném světě,“ řekl sinolog.

„Ta diskuze je vedena trochu nešťastně. Každé vyšetřování by mělo začínat u sebe sama a nemělo by se dostat na veřejnost, zvlášť pokud jde o bezpečnostní systémy. Když už se to stane, třeba formou nějakého varování před hrozbou, znamená to, že dotyčný úřad chtěl splnit svou povinnost, nebo je to mytí rukou,“ myslí si Vojta.

Povědomí o České republice se podle Vojty v Číně zvyšuje, zejména díky prezidentu Miloši Zemanovi. „Má tam velice dobré jméno, protože se k Číně staví přátelsky a má dobré vztahy k čínskému prezidentovi,“ řekl tlumočník.

„Česko má pověst ne úplně dramatické světové země, ale určitě zajímavé evropské země. Znalost o ní se určitě zlepšuje, minimálně výměna kulturní, turistů,“ dodal.

Největší problém v komunikaci mezi Českem a Čínou vidí Vojta v tom, že si lidé celkově nerozumí, jak jazykově, tak kulturně. „Je tam potřeba pochopit kontext, a když mluvčí hovoří ve zkratkách a s vědomím, že druhý ví, o čem je řeč, velmi často dochází k nedorozumění.“

„Emoce Číňané vyjadřují hlavně očima, takže se to těžko čte. Navíc každé gesto může znamenat více věcí, údiv, radost, obavy a tak podobně. Když se usmívají, dost často s s něčím nevědí rady,“ popsal Vojta.

Velkou roli v čínské kultuře podle sinologa hraje složitý systém zvyklostí a hierarchie. Projevuje se například ve zdvořilostech, ťukání sklenicemi a dalších sociálních kontaktech. Vojta o tom napsal i knihu. „Je zejména o čínském stolování, jídla tam trvají dlouho, i hodinu a půl, a řeší se při nich důležité záležitosti.“

Tlumočit nepřipraveného je adrenalin

Překladatel promluvil také o své práci obecně a o cestách do Číny. „Tlumočník musí být neustále připraven. Musím si hlídat pití, odskočit si mohu jen v určitou chvíli. Začíná se velmi ztuha, když má člověk šesti- nebo sedmihodinový jet-lag,“ uvedl.

Nejtěžší věcí jsou podle něj čtenáři „zmatených textů“, nepřipravení mluvčí s texty plnými souvětí. Prezident Zeman je na překlad podle Vojty jednodušší. „Někdy ovšem může překvapit nečekaným obratem nebo výrazem, na který člověk není připraven. To už se také párkrát stalo,“ řekl.

„Nějaký nepřipravený ministr také může být adrenalinový sport. Prezident Zeman předem ví, o čem bude mluvit, takže i já zhruba vím, ale musím být schopen rychle reagovat,“ dodal tlumočník.

V závěru se Vojta vrátil k otázce možné bezpečnostní hrozby ze strany Číny, a jestli se to projeví na obchodování s ní. „Bez rizika není byznys. Ve vztazích států je tomu tak, že by se mělo pracovat na komunikaci a porozumění. Je otázka, jak státy berou tu koncepci „my a oni“, která dnes panuje skoro všude.“

„Dnes je to o tom, tuhle koncepci rozmělňovat a spíše stavět mosty, ne volat do zbraně. Řešit by se to mělo v klidu a přátelsky, a hlavně začínat u sebe, udělat si pořádek,“ uzavřel tlumočník.

Vít Vojta je sinolog, právník a česko-čínský tlumočník, jenž překládá pro prezidenta a doprovází ho na jeho cestách. Tlumočí i vrcholným státním představitelům České republiky. Zaměřuje se na kulturní antropologii, právní a hospodářské otázky současné Číny. Jeho manželka pochází z Číny a je bohemistka, společně žijí v Česku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Putin chce střet se Západem, urve kus Finska či Švédska, věští Saakašvili

Ruský prezident Vladimir Putin se dívá do mířidla odstřelovací pušky na zbrojní...

Ruský prezident Vladimir Putin nepřestane s agresemi, protože mu udržují domácí oblibu. Navzdory mínění expertů ale...

Další z rubriky

OBRAZEM: Keltové přivítali jaro. Ohně vzplály po celém Česku

Příznivci živé historie zapalovali po celé ČR na kopcích ohně, aby tak...

Keltský telegraf přitáhl první jarní víkend několik set zájemců. Účastníci akce se scházejí každý rok vždy první jarní...

Zeman popřál Šefčovičovi úspěch ve slovenských prezidentských volbách

Prezident Miloš Zeman přijal  na zámku v Lánech slovenského prezidentského...

Miloš Zeman v neděli odpoledne přijal na zámku v Lánech kandidáta na slovenského prezidenta Maroše Šefčoviče....

Do Česka za prací třeba s tuberkulózou. Zákony prohlídky nenařizují

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Lidí nakažených tuberkulózou v České republice ubývá. Lékaři však stále upozorňují na to, že nemoc s sebou nese další...

Advantage Consulting, s.r.o.
CHIRURG

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz