Když se Číňané usmívají, nevědí si často rady, prozradil sinolog

  17:00aktualizováno  21. ledna 12:28
Pokud jede prezident Miloš Zeman do Číny na jednání, doprovází ho tlumočník Vít Vojta. Sinolog a překladatel se na asijskou mocnost specializuje, v diskusním pořadu Rozstřel promluvil o vztazích Česka s Čínou, úskalí komunikace odlišných kultur i o své práci obecně.

V Rozstřelu se hned v úvodu otázky stočily k aktuální kauze, která se týká čínské společnosti Huawei. Podle Vojty bychom se spíš než hrozby z Číny měli bát vlastní nedůslednosti.

Fotogalerie

„Zákon o kybernetické bezpečnosti je u nás celkem čerstvý. Říká se, že nemáme dost expertů, že zákony aplikujeme špatně...je třeba začít u sebe. Když naše ochrana bude otevřená, tak kdokoliv bude mít zájem do toho vstupovat a získávat více dat, protože o to jde v současném světě,“ řekl sinolog.

„Ta diskuze je vedena trochu nešťastně. Každé vyšetřování by mělo začínat u sebe sama a nemělo by se dostat na veřejnost, zvlášť pokud jde o bezpečnostní systémy. Když už se to stane, třeba formou nějakého varování před hrozbou, znamená to, že dotyčný úřad chtěl splnit svou povinnost, nebo je to mytí rukou,“ myslí si Vojta.

Povědomí o České republice se podle Vojty v Číně zvyšuje, zejména díky prezidentu Miloši Zemanovi. „Má tam velice dobré jméno, protože se k Číně staví přátelsky a má dobré vztahy k čínskému prezidentovi,“ řekl tlumočník.

„Česko má pověst ne úplně dramatické světové země, ale určitě zajímavé evropské země. Znalost o ní se určitě zlepšuje, minimálně výměna kulturní, turistů,“ dodal.

Největší problém v komunikaci mezi Českem a Čínou vidí Vojta v tom, že si lidé celkově nerozumí, jak jazykově, tak kulturně. „Je tam potřeba pochopit kontext, a když mluvčí hovoří ve zkratkách a s vědomím, že druhý ví, o čem je řeč, velmi často dochází k nedorozumění.“

„Emoce Číňané vyjadřují hlavně očima, takže se to těžko čte. Navíc každé gesto může znamenat více věcí, údiv, radost, obavy a tak podobně. Když se usmívají, dost často s s něčím nevědí rady,“ popsal Vojta.

Velkou roli v čínské kultuře podle sinologa hraje složitý systém zvyklostí a hierarchie. Projevuje se například ve zdvořilostech, ťukání sklenicemi a dalších sociálních kontaktech. Vojta o tom napsal i knihu. „Je zejména o čínském stolování, jídla tam trvají dlouho, i hodinu a půl, a řeší se při nich důležité záležitosti.“

Tlumočit nepřipraveného je adrenalin

Překladatel promluvil také o své práci obecně a o cestách do Číny. „Tlumočník musí být neustále připraven. Musím si hlídat pití, odskočit si mohu jen v určitou chvíli. Začíná se velmi ztuha, když má člověk šesti- nebo sedmihodinový jet-lag,“ uvedl.

Nejtěžší věcí jsou podle něj čtenáři „zmatených textů“, nepřipravení mluvčí s texty plnými souvětí. Prezident Zeman je na překlad podle Vojty jednodušší. „Někdy ovšem může překvapit nečekaným obratem nebo výrazem, na který člověk není připraven. To už se také párkrát stalo,“ řekl.

„Nějaký nepřipravený ministr také může být adrenalinový sport. Prezident Zeman předem ví, o čem bude mluvit, takže i já zhruba vím, ale musím být schopen rychle reagovat,“ dodal tlumočník.

V závěru se Vojta vrátil k otázce možné bezpečnostní hrozby ze strany Číny, a jestli se to projeví na obchodování s ní. „Bez rizika není byznys. Ve vztazích států je tomu tak, že by se mělo pracovat na komunikaci a porozumění. Je otázka, jak státy berou tu koncepci „my a oni“, která dnes panuje skoro všude.“

„Dnes je to o tom, tuhle koncepci rozmělňovat a spíše stavět mosty, ne volat do zbraně. Řešit by se to mělo v klidu a přátelsky, a hlavně začínat u sebe, udělat si pořádek,“ uzavřel tlumočník.

Vít Vojta je sinolog, právník a česko-čínský tlumočník, jenž překládá pro prezidenta a doprovází ho na jeho cestách. Tlumočí i vrcholným státním představitelům České republiky. Zaměřuje se na kulturní antropologii, právní a hospodářské otázky současné Číny. Jeho manželka pochází z Číny a je bohemistka, společně žijí v Česku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Zemanová proti Zemanovi. Šéfka unie soudců mluví o prezidentově nátlaku

Doporučení není ovlivnění, řekl Zeman

Šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová nesouhlasí s názorem, že doporučení prezidenta v živé kauze není nátlakem. Na...

Podnikatel vdechl nový život zchátralé Lysečinské boudě v Krkonoších

Lysečinská bouda v Krkonoších.

Pražský podnikatel Karel Chotek kupuje v Krkonoších opuštěné objekty, o které nikdo nemá zájem. Po Dixově brusírně se...

Zbití číšníka bylo podle policie pokusem o vraždu. Pachatelům hrozí 18 let

Číšník Miroslav, kterého skupina Nizozemců napadla v centru Prahy, poprvé...

Pražští policisté v minulých dnech navrhli obžalovat z pokusu o vraždu dvojici Nizozemců, kteří loni v dubnu v centru...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz