Pro zákon bylo 105 poslanců ze 145 přítomných. S vládní koalicí hlasovali i dva poslanci Úsvitu a tři nezařazení poslanci zvolení původně také za toto uskupení, které se později rozštěpilo (jak kdo hlasoval, najdete zde).
„Já jsem rád, že to máme konečně za sebou,“ konstatoval s úlevou po přijetí zákona ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. „Není pravda, že elektronická evidence je zákon proti živnostníkům.“ zdůraznil. „Pevně věřím, že Ústavní soud nám dá za pravdu,“ řekl k avizované ústavní stížnosti opozice.
Opozice to vidí diametrálně jinak a vadí jí způsob, jak byla utnuta. „Co bude příští krok? Zmocňovací zákon, aby parlament nebyl žvanírna? Německo s tím má zkušenost z roku 1934,“ řekl k postupu vládní koalice předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v narážce na nacistické Německo. Zmocňovacím zákonem se říšský kancléř Adolf Hitler stal führerem a zákony v Německu už za jeho éry nemusel schvalovat Říšský sněm.
Kalouskovi vadí, že právo vystoupit nedostalo 16 poslanců klubu TOP 09 a Starostů. „Znásilnili jste diskusi způsobem, který nemá v moderní historii obdoby,“ řekl vládě. „Ústa si zacpat nenecháme,“ prohlásil Kalousek. Spolu s ODS si bude jeho TOP 09 stěžovat u Ústavního soudu. Nového Hitlera na současné české politické scéně Kalousek nevidí, ale jeden z politiků mu prý připomíná italského Benita Mussoliniho.
„Je to černý den pro živnostníky i pro českou demokracii,“ řekl šéf ODS Petr Fiala. Jeho kolega Zbyněk Stanjura upozornil, že je to poprvé v historii českého parlamentu, kdy byla takto předčasně ukončena debata. Poslanci TOP 09 a ODS si po ukončení rozpravy vytáhli hlasovací karty ze zařízení a na protest opustili jednací sál.
Koalice již dříve prosadila, že začít hlasovat se má v 11 hodin bez ohledu na to, kolik opozičních poslanců bude ještě přihlášeno do rozpravy a bude mít zájem vystupovat k zákonu. A přesně to ve středu udělala.
Babiš: Zákon pomůže k narovnání podnikatelského prostředí
Ministr financí Andrej Babiš před tím v rozpravě elektronickou evidenci tržeb hájil. „Není to levicový ani pravicový projekt. Pomůže k narovnání podnikatelského prostředí,“ apeloval ministr Babiš na poslance, aby zákon podpořili. Dodal, že zákon Sněmovna projednává už 236 dní.
Poslancům připomněl, že za tu dobu například proletěla sonda New Horizons kolem Pluta, Evropská unie odvrátila okamžitý krach Řecka a řada z poslanců oslavila další narozeniny.
„Je trapná lež, že některé firmy budou mít výjimku. Nebude se rozlišovat mezi velkým a malým podnikatelem,“ zdůraznil Babiš.
ČSSD podle šéfa jejich poslanců Romana Sklenáka uznává právo opozice na obstrukce. „Aby se obstrukce nestala destrukcí, musí jednoho dne skončit,“ řekl poslancům.
„Kolik zákonů navržených opozicí blokujete vy tím, že je vůbec nedáte na pořad?“ opáčil mu Kalousek. „Ve třetím jednání o tom jednáme asi dvacet hodin, to jsou asi tři pracovní směny,“ řekl před tím v rozpravě šéf ODS Petr Fiala. Zdůraznil, že Sněmovna rozhodně není zablokovaná, protože normálně hlasuje o jiných zákonech.
Kalousek zákon, který má podle Babiše pomoci lepšímu výběru daní a omezit daňové úniky, dlouhodobě označuje za „balkánský supertunel“ a dříve deklaroval, že bude chtít blokovat přijetí zákona až do voleb. Tento Kalouskův sen blokovat evidenci tržeb až do voleb se ale už předsedovi TOP 09 nevyplní. Otázkou ale je, jak postup vládní koalice zhodnotí Ústavní soud.
Zákon, pro nějž našel Andrej Babiš inspiraci v Chorvatsku, podle předsedy TOP 09 nepřispěje k lepšímu výběru daní, obtěžuje podnikatele a navíc podle Kalouska bude sloužit k jejich šmírování. To Babiš, podle nějž zákon až bude plně platit, přinese ročně navíc až 18 miliard korun, kategoricky popírá.
29. května 2013 |
Zeman: Menšina nemá právo obstrukcemi tyranizovat většinu
Zákon má podporu prezidenta Miloše Zemana, který se také v úterý při návštěvě Plzeňského kraje s despektem vyjádřil k postupu opozice. „Myslím, že obstrukce jsou nástrojem hlupáků. Lidí, kteří nemají argumenty,“ řekl prezident Zeman.
A odhadl, že zákon u Ústavního soudu projde. „Opozice neví, že už existuje precedens, takzvaný judikát Ústavního osudu, který říká, že sice demokracie je právo menšiny, ale že menšina nemá právo obstrukcemi tyranizovat většinu,“ prohlásil Miloš Zeman.
Elektronická evidence tržeb se bude týkat nejprve restaurací a hotelů a to sedm měsíců poté, co zákon vyjde ve Sbírce zákonů, nejspíš od začátku listopadu. Týkat se to bude od začátku asi 60 tisíc podnikatelů. O tři měsíce později i firem z velkoobchodu a maloobchodu, asi čtvrt milionu podnikatelů.
Ve třetí fázi, po patnáctiměsíční přestávce, tedy až po volbách do Sněmovny, které mají být na podzim 2017, se elektronická evidence tržeb má týkat ostatních podnikatelů a za další tři měsíce řemeslníků. Vláda, která vzejde z příštích voleb, tak bude mít čas, aby to ještě případně přehodnotila.
Obchodníci budou muset být podle zákona propojeni se servery daňové správy, kde bude každá účtenka ihned registrována. Zákazníci nebudou mít povinnost si vzít účtenku, jak se původně předpokládalo.
Na jídlo v restauracích bude nově nižší DPH - 15 procent
Podnikatelé, kteří se budou muset do elektronické evidence tržeb zapojit, budou moci využít jednorázovou slevu až pět tisíc korun na náklady spojené se zavedením evidence tržeb. A pro restauratéry má vláda zvláštní bonus. Pro stravování v restauracích bude s výjimkou prodávaného alkoholu nově platit sazba DPH 15 procent. Dosud to bylo 21 procent a nižší sazba se týkala jen prodeje jídla, které si s sebou bral zákazník z restaurace.
Snížení DPH na prodej točeného piva a nealkoholických nápojů na 10 procent zatím Babiš v koalici neprosadil, ale ještě se o tom bude jednat. Sociální demokraté to podmiňují tím, že se do desetiprocentní sazby daně přesunou také základní potraviny - mléko, máslo, maso, chléb. Lidovci zatím tvrdí, že by se takto s daněmi nemělo hýbat vůbec, že to není třeba. (více zde).