Jurečka představil koaličním partnerům z ČSSD a ANO, jak by podle KDU-ČSL mohlo vypadat načasování elektronické evidence tržeb.
V první fázi by se dotýkala restaurací a hotelů - sedm měsíců po přijetí zákona v parlamentu. Totéž předpokládá i ministr financí Andrej Babiš. Za další tři měsíce by se povinnost elektronické evidence týkala velkoobchodu a maloobchodu. „Pak by měl být rok klid a týkalo by se to ostatních s výjimkou řemeslníků, pro které by to platilo ještě až za další tři měsíce,“ popsal Jurečka.
To znamená, že od schválení zákona v parlamentu by se nová povinnost řemeslníků nedotkla dříve než za 25 měsíců. „Je to pro nás klíčový pozměňovací návrh. Bez něj, pokud by nebyl přijat, si nedokážeme představit závěrečné podpoření celého zákona,“ řekl doslova ministr Jurečka. Koaliční partneři podle něj po diskusi souhlasili.
Znamená to, že pro řemeslníky by tato povinnost platila až hluboko v novém volebním období a je tak jasné, že nová vláda by měla čas tuto věc pro řemeslníky zcela „stopnout“. První místopředseda lidovců na dotaz iDNES.cz odmítl, že by právě to bylo motivací návrhu křesťanských demokratů.
Proti elektronické evidenci tržeb protestují opoziční TOP 09 i ODS. Šéf poslanců TOP 09 a první místopředseda Miroslav Kalousek opakovaně vyhlásil, že tento zákon nebude do konce volebního období přijat a že jeho strana tomu s pomocí ODS a s využitím všech legitimních parlamentních nástrojů zabrání. Tedy i formou obstrukce ve Sněmovně, kdy opozice nedovolí, aby zákon vůbec prošel do Senátu.
Pro Babiše je zákon o elektronické evidenci tržeb zásadní. Slibuje si od něj výrazně lepší výběr daní. Ministr financí tvrdí, že když zákon začne naplno platit, mohl by se roční výběr DPH zlepši o 10 až 12 miliard korun. V rozhovoru pro pondělní Lidové noviny Babiš řekl, že si nedokáže představit, že by zákon nebyl přijat. „Nemohou obstruovat věčně,“ řekl. A na dotaz, co by dělal, kdyby opozice zákon úspěšně až do voleb blokovala, opáčil: „Jakože i dva roky? U toho teda rozhodně nebudu.“