Gross stále mlčí o milionu na byt

  • 440
V české politice se zrodila další záhada. Po Lájosi Bácsovi a Pepovi z Hongkongu, záhadných "sponzorech ODS", a po krabici od bot, v níž prý ministerský tajemník Srba našel miliony korun, je opředen tajemstvím i byt premiéra Grosse.

Neřeknu, neřeknu, neřeknu! Premiér Stanislav Gross odmítá vyjasnit, odkud pocházejí peníze, které před necelými šesti lety použil na nákup bytu.

Gross nejprve říkal, že si půjčil více než milion od strýce Františka Vika, který měl celý život vysoké příjmy, a navíc prodal dům a byt. MF DNES však zjistila, že Vik takové peníze neměl. A strýc začal tvrdit, že si půjčil od příbuzných v cizině, ale nechce říci, od kterých.

Na všechny pochybnosti má premiér jedinou odpověď. "Informace souvisící se získáním bytu jsem médiím již několikrát poskytl a necítím potřebu komentovat jakékoli spekulace," tlumočila jeho stanovisko mluvčí Věra Dušková.

OTÁZKY, NA KTERÉ STANISLAV GROSS ODMÍTL ODPOVĚDĚT

1. Opravdu vám 1,2 milionu korun na zálohu na byt v roce 1999 půjčil strýc František Vik?
2. Kdo poskytl částku 1,2 milionu vašemu strýci? Je možné to zjistit?
3. Poskytl vám František Vik tyto prostředky v hotovosti, nebo bankovním převodem?
4. Vy sám jste peníze firmě Kopprea Invest (od ní Grossovi kupovali byt - pozn. red.) předával hotově, nebo formou bankovního převodu?
5. Nezjišťoval jste, odkud má váš strýc takové peníze? Ani s vámi o tom nikdy nemluvil?
6. Trváte na tom, že měl váš strýc nadstandardní příjmy a prostředky z prodeje domu a bytu?
7. Už jste strýci nějakou část z půjčených prostředků vrátil? Kdy a jak mu tyto peníze vrátíte?

Proč tedy strýc najednou vysvětluje původ peněz jinak než ještě před pár dny? "Pan premiér nemůže zodpovídat za vyjádření kohokoli, byť je to třeba jeho bližší člen rodiny," říká mluvčí.

Premiér neodpověděl ani na otázku, zda by nebylo lepší vrátit napřed peníze strýci a teprve pak koupit další pozemek za 400 000 korun, jak to jeho rodina udělala v roce 2001. Ostatní politici říkají, že by měl Gross nejasnosti kolem peněz raději vysvětlit. "Je věcí pana předsedy, jak věrohodně chce vypadat před veřejností," říká například Miroslav Kalousek.

Co je na případu pochybné?
1. Náhlé "zjevení" strýce Vika. Gross o něm nikdy nemluvil, dokonce ani v roce 1999, kdy jej někteří straničtí kolegové obviňovali z nelegálního původu peněz na pořízení bytu. "Peníze na byt jsem měl z úspor a hypotéky," řekl tehdy Gross. O strýci promluvil až před dvěma týdny, když MF DNES z katastru nemovitostí zjistila, že Gross na byt platil zálohu 2,5 milionu korun, ačkoliv takovou sumu do té doby zdaleka nemohl vydělat.

2. Proč na půjčku neexistuje žádný doklad? Strýc Vik říká, že peníze předal synovci bez písemné smlouvy. Tu by přitom v případě kontroly finančního úřadu potřebovali na doložení původu peněz.

3. Proč Grossovi zatím půjčku nesplácejí? Šest let od poskytnutí peněz manželé Grossovi půjčku nezačali splácet. Alespoň to říká František Vik: "Standa má ještě dlouhou dobu na to, aby to vrátil. Až bude mít." Grossovi přitom už měli. Soudě alespoň podle toho, že si například v roce 2001 pořídili za Prahou pozemek o rozloze 10 tisíc metrů čtverečních, za který podle kupní smlouvy platila manželka Šárka v hotovosti 400 tisíc korun.

Grosse začínají vyzývat k osvětlení případu i někteří politici. "Nedovedu si představit, že by premiér nedokázal věrohodně a jasně vysvětlit původ peněz na nákup nemovitostí v rodině. Pokud by dál pokračoval v mlžení, tak vyvolává ty nejhorší úvahy, že má důvody tajit, odkud peníze pocházejí," říká například místopředseda ODS Petr Nečas.

Stejně tak místopředseda ČSSD a Grossův protihráč v boji o funkci předsedy strany Zdeněk Škromach říká: "Doufám, že to pan předseda patřičně vysvětlí."

Grossův strýc? Jo, Franta Rámus

O premiérově strýci se vědělo jen to, že je mu 76 let, že je třicet let v důchodu a že byl zástupcem velitele vojenské posádky v Jihlavě.

Tento muž se v Jihlavě proslavil hlavně jako přísný velitel. Pro své hlasité rozčilování dostal výmluvnou přezdívku. "Jo, myslíte Frantu Rámuse? Tak to byl opravdu jeden z nejpřísnějších velitelů, který tu kdy sloužil. Když chodil na kontrolu, dozorčí se před ním schovávali do skříní nebo do obřích hrnců," říká jeden z jeho někdejších podřízených a dodává: "Jednou přišel do kuchyně, kde byl nepořádek. Podíval se kolem sebe, zakřičel a napsal prstem na zapařené okno číslovku 30 a odešel.

Všichni dostali 30 dní basy." Tvrdý vojenský režim Františka Vika poznali na vlastní kůži i legendární hokejoví reprezentanti, bratři Jiří a Jaroslav Holíkovi. Ti hrávali právě v Jihlavě a sloužili tam i na vojně. Za neupravené uniformy dostali od Vika vězení. "Říkalo se, že se pak za ně museli přimlouvat vysoce postavení lidé z ministerstva, aby je pustil na nějaký důležitý zápas," řekl Vikův syn František.

Vik má dva vlastní syny a tři nevlastní dcery. Syn František, jemuž je padesát a který v Jihlavě pracuje jako řidič popelářského vozu, se o údajné půjčce Grossovi dozvěděl až před dvěma týdny z MF DNES. "Jestli mě to překvapilo? No, co vám mám říkat. V životě by mě to nenapadlo," řekl Vik mladší.

Jeho otec si v roce 1997 koupil do osobního vlastnictví byt 2+1 na sídlišti v Jihlavě. Zaplatil za něj 87 tisíc korun. A jak se toto úterý přiznal, musel si na něj půjčit u příbuzných. Kde by tedy vzal 1,2 milionu na půjčku pro Grosse?

MF DNES, Jaroslav Kmenta


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video