EET bude povinná pro všechny. Klesne DPH na služby, stravování i na vodu

  14:05aktualizováno  14:05
Ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová neskrývala po jednání rozpočtového výboru spokojenost. Získala podporu pro klíčový návrh, aby elektronická evidence služeb (EET) napříště platila pro všechny podnikatele a zároveň klesla DPH u celé řady služeb, včetně stravovacích, i na vodné a stočné. Slibuje, že ohlídá, aby pokles daně pocítily domácnosti v účtech za vodu.

Opozici se nepodařilo získat podporu prakticky pro žádné výjimky. Jednou z mála bude prodej vánočních kaprů, pro což byla i Schillerová.

Rozpočtový výbor již dříve doporučil, aby předvánoční prodej kaprů vůbec nepodléhal evidenci tržeb. V úterý výbor podpořil variantu, aby prodej ryb podléhal zvláštnímu režimu, tedy že by prodejci ryb vyplňovali papírové účtenky. „Zákon zavádí pro prodejce kaprů zvláštní režim offline, ten jsem podpořila, nepodpořila jsem úplné vynětí. Chápu, že je velký problém prodej v tom vlhkém prostředí,“ řekla iDNES.cz ministryně financí.

„Chceme narovnat podnikatelské prostředí, chceme pro všechny stejné podmínky, protože většina podnikatelů v této zemi je poctivých. Přece nemůžeme zachovat tuto povinnost jen pro někoho,“ hájí Schillerová, že EET se má nově týkat nejen restaurací, hotelů a obchodů, ale i dalších podnikatelů. Vláda reagovala předložením návrhu na dřívější rozhodnutí Ústavního soudu, který další vlny zavádění EET načas zastavil. 

Schválit to ještě musí celá Sněmovna, ale v rozpočtovém výboru hlasovala sněmovní koalice ANO, ČSSD a komunistů, kteří menšinovou vládu Andreje Babiše tolerují, jako stroj, který nedal opozici šanci prosadit prakticky nic.

Části podnikatelů má vládní návrh usnadnit evidování tržeb tak, aby to mohli dělat offline, bez připojení k internetu. Rozpočtový výbor podpořil, aby to byli podnikatelé, u u nichž hotovostní platby nepřevýší 600 tisíc korun, což navrhl první místopředseda ČSSD Roman Onderka. Nebo 500 tisíc korun, jak navrhl předseda SPD Tomio Okamura.

Schillerová podpořila obě varianty, protože by podle ní byl nesmysl, když byla pro 600 tisíc, aby jí vadila varianta půl milionu. Sněmovna ale bude hlasovat nejprve o vyšší částce. Původně vláda navrhovala hranici 200 tisíc korun.

Nižší DPH u kadeřníka, opravy oděvů i nealko nápojů

„Doufám, že se dočkají občané i snížení DPH, kdy snižujeme u celé řady služeb z 21 na 10 nebo z 15 na 10 procent. Většinou jsou to služby, které mají vysoký podíl lidské práce, kadeřnické služby, opravy různých oděvů, kol, ale snižujeme i DPH na vodné a stočné. Postaráme se díky cenovému výměru ministerstva financí, aby to pocítili i naši občané, a ještě bych chtěla připomenout, že snižujeme DPH u stravovacích služeb a nealkoholických nápojů, kdy jsme snižovali původně, když se zaváděla první vlna z 21 na 15 procent a teď pokračujeme a snižujeme na 10 procent. Je to za 3,4 miliardy korun,“ uvedla ministryně financí ve Sněmovně.

Opozičním pravicovým stranám se nepodařilo zamítnout ani návrh zákona, ani prosadit úplné zrušení elektronické evidence tržeb. Neprošel návrh Věry Kovářové z hnutí STAN na zúžení EET jen na registrované plátce DPH, ani návrhy Mariana Jurečky z KDU-ČSL, který chtěl zvýšit limit pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty z nynějšího milionu na 1,5 milionu nebo na dva miliony korun.

Podívejte se, jak se zaváděla EET:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Další z rubriky

Českou vesnicí roku 2019 se stala Lipová na Děčínsku

Kostel svatého Šimona a Judy v Lipové na Děčínsku, která byla 14. září 2019 v...

Na přehlídce Jarmark venkova byla vesnicí roku 2019 vyhlášena obec Lipová na Děčínsku v Ústeckém kraji. Druhá se...

KOMENTÁŘ: Istanbulské ideologické zlo. Nejde o právo, ale o ideologii

Ilustrační snímek

Úřad vlády zveřejnil nový, korektní překlad Istanbulské úmluvy proti násilí na ženách a domácímu násilí, o které se už...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Najdete na iDNES.cz