EET bude povinná i pro řemeslníky. Výjimku dostal vánoční prodej kaprů

  9:44aktualizováno  14:05
Opozice nedokázala zrušit zákon o EET ani zamítnout to, že evidence tržeb bude povinná i pro řemeslníky, advokáty a další odvětví. Úplnou výjimku z EET dostal vánoční prodej kaprů týden před Štědrým dnem. Zároveň se sníží DPH na vodné a stočné či u stravovacích služeb. Ke konečnému hlasování o rozšíření EET se ale poslanci dostanou nejdříve v pátek.

Ministryně financí Alena Schillerová | foto:  Petr Topič, MAFRA

Důvodem je maratón hlasování o stovkách pozměňovacích návrhů. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura totiž navrhl, aby se jednotlivě hlasovalo o více než sedmi stovkách oborech činnosti, zda se na ně má vztahovat elektronická evidence tržeb.

Ačkoli výjimky vládní většina s podporou komunistů odmítala jednu po druhé, nechtěla riskovat, že zákon shodi Ústavní soud, a tak umožnila hlasovat o každém jednotlivém Stanjurově návrhu a nezkusila je zamítnout v jednom balíku. V pátek tak ještě poslanců čeká zhruba pět stovek hlasování.

29.května 2019 v 12:18, příspěvek archivován: 29.května 2019 v 12:54

Sněmovna hlasuje o všech 827 pozměňovacích návrzích k EET po jednom. Pan premiér by se mohl poučit o tom, kolik máme druhů podnikání. Bohužel tu není. Koalice zrovna uvalila EET například na chov velbloudů.

Část podnikatelů bude moci EET zaúčtovat tržby offline

Části podnikatelů novela zákona o EET evidování tržeb usnadní. Poslanci podpořili, že dostanou možnost zaúčtovat tržby offline, bez připojení k internetu.

Jde o podnikatele, u nichž hotovostní platby nepřevýší 600 tisíc korun, což navrhl první místopředseda ČSSD Roman Onderka. Původně přitom vláda navrhovala hranici 200 tisíc korun.

„EET považuji za zbytečnou drahou regulaci, řada podnikatelů může kvůli této povinnosti podnikání ukončit,“ řekl ekonomický expert občanských demokratů, poslanec Jan Skopeček. Elektronická evidence tržeb podle něj nevede k vyššímu výběru daní, i když vláda tvrdí opak.

Jeden z prvních návrhů, o němž poslanci hlasovali, byl pokus o úplné okamžité zrušení zákona o EET. Pro bylo ale jen 70 ze 176 poslanců. S pravicovou opozicí hlasoval pro zrušení zákona i jeden sociální demokrat, exministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Proti úplnému zrušení zákona byli poslanci ANO, KSČM a ČSSD, lidovci se zdrželi. Neprošel ani návrh ODS na zrušení účtenkové loterie. 

Fiala slíbil, že zákon o EET jeho ODS zruší, až bude u vlády

„Pokud nám lidé dají důvěru ve volbách, slibuji, že EET zrušíme,“ deklaroval ve Sněmovně lídr nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala.

Podobně dříve sociální demokraté, když byli v opozici, deklarovali, že zruší důchodovou reformu předchozího pravicového kabinetu. A jak řekli, tak udělali. Prohlášení Fialy je tak významným vzkazem momentálně nejsilnější opoziční strany voličům, že existence zákona o EET může být časově omezena.

Elektronická evidence tržeb nyní platí pro obchody, restaurace a hotely.

Zapojování podnikatelů do EET (elektronická evidence tržeb):

1. fáze - od 1. prosince 2016
ubytovací a stravovací služby

2. fáze - od 1. března 2017
maloobchod a velkoobchod

3. fáze - nyní ve Sněmovně
ostatní činnosti. Například svobodná povolání, doprava, zemědělství

4. fáze
vybraná řemesla a výrobní činnosti

„Chceme narovnat podnikatelské prostředí, chceme pro všechny stejné podmínky, protože většina podnikatelů v této zemi je poctivých. Přece nemůžeme zachovat tuto povinnost jen pro někoho,“ hájí ministryně financí Alena Schillerová, že elektronická evidence tržeb se má týkat i dalších podnikatelů.

Vláda reagovala předložením návrhu na dřívější rozhodnutí Ústavního soudu, který další vlny zavádění EET zastavil.

Sníži se DPH u řady služeb, i na vodné a stočné

Zároveň má klesnout DPH u celé řady služeb, včetně stravovacích, i na vodné a stočné. Schillerová slibuje, že ohlídá, aby pokles daně pocítily domácnosti v účtech za vodu. Poslanci kývli na to aby do desetiprocentní sazby DPH byly zařazeny i elektronické knihy a audioknih.

„Doufám, že se dočkají občané i snížení DPH, kdy snižujeme u celé řady služeb z 21 na 10 nebo z 15 na 10 procent. Většinou jsou to služby, které mají vysoký podíl lidské práce, kadeřnické služby, opravy různých oděvů, kol, ale snižujeme i DPH na vodné a stočné. Postaráme se díky cenovému výměru ministerstva financí, aby to pocítili i naši občané, a ještě bych chtěla připomenout, že snižujeme DPH u stravovacích služeb a nealkoholických nápojů, kdy jsme snižovali původně, když se zaváděla první vlna z 21 na 15 procent a teď pokračujeme a snižujeme na 10 procent. Je to za 3,4 miliardy korun,“ uvedla chillerová už po jednání rozpočtového výboru.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Když čínské dluhy překrývají jen další dluhy. Kdy to praskne?

Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci o projektu nové Hedvábné stezky v...

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od března 1992. Jak to, že nepanikaří burzy? Všichni čekají, že...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Lehčí lahve a sprite v bezbarvém obalu. Coca-Cola šetří plastem

Ilustrační snímek

Už od června uvádí americká firma Coca-Cola v tuzemsku do oběhu lehčí PET lahve. Díky tomu by společnost měla za rok...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz