Duka se čílil kvůli restitucím, rozhlas ho po pěti minutách vypnul

  15:16aktualizováno  17:50
Až nezvykle razantní byl projev kardinála a pražského arcibiskupa Dominika Duky v pondělním vysílání Českého rozhlasu Radiožurnálu. Zvyšoval hlas, mluvil i o rudých praporech, srpech a kladivech. "Děkuji za cenzurované vysílání," sepsul ve finále Duka redaktorku, která rozhovor raději předčasně ukončila.

Duka byl hostem Hany Shánělové v odpoledním vysílání Radiožurnálu krátce poté, co se na Pražském hradě sešel s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem, s nímž řešil téma církevních restitucí. Bezprostředně po schůzce uvedl, že budovy, které katolická církev užívá v areálu Pražského hradu, zůstanou církvi (více čtěte zde).

O jednání s premiérem v demisi požádal poté, kdy ministr vnitra v demisi Martin Pecina těsně před volbami vládě předložil návrh zákonného opatření, které by areál Hradu vyjmulo z církevních restitucí (o návrhu ministerstva vnitra čtěte více zde).

Rozzlobený Duka

Poslechněte si rozhovor Dominika Duky a Hany Shánělové zde. Začíná ve 22. minutě a končí v 27. minutě záznamu.

Jak upozornil server Lidovky.cz, rozhovor byl napjatý už od začátku. Shánělová Dukovi připomněla tvrzení ministerstva kultury, že současné požadavky jsou v rozporu s dohodou, kterou církev dojednala s bývalým prezidentem Václavem Klausem v roce 2010. "Já si vážím slova a kdybych měl porušit slovo, tak se vzdám občanství, odejdu z této země. To chci říci všem, kteří vyvolávají v předvolebním boji zbytečná napětí," reagoval podrážděně Duka.

Kardinál poté emotivně zavzpomínal na minulý režim. "Ono zákonné opatření chce vlastně potvrdit rozhodnutí soudruha Klementa Gottwalda. Já už dva roky upozorňuji, že v této zemi nás někteří lidé chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali," prohlásil.

Naštvaně pak ještě doplnil: "Pokud přijme naše společnost toto opatření, budu vědět, že nežiji v demokratickém státě, protože neplatí ani právní řád, ani žádné zásady a vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem!"

Duka zažil politickou perzekuci

Na to, proč je Duka na některé věci citlivý, lze hledat odpověď v jeho životopise. Jeho otec byl voják z povolání, který se účastnil zahraničního odboje. V roce 1944 odešel do Anglie, kde do konce války bojoval v československé zahraniční armádě. V 50. letech byl vězněn spolu s důstojníky západní fronty.

Duka za minulého režimu nejprve nemohl studovat, na bohosloveckou fakultu jej přijali po průtazích, do dominikánského řádu vstoupil tajně. V roce 1975 mu byl odňat státní souhlas k duchovní správě, pracoval pak 15 let jako rýsovač v továrně Škoda Plzeň. V roce 1981 byl odsouzen za trestný čin maření státního dozoru nad církvemi a 15 měsíců byl vězněn v Plzni-Borech.

Zdroj: www.dominikduka.cz

Rozhlas nedodržuje zásady svobody, pronesl kardinál

Na to jej redaktorka přerušila a připomněla mu, že pár dní před předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny je podle regulí Českého rozhlasu nepřípustné kohokoliv jakýmkoliv způsobem ovlivňovat při jeho volebním rozhodování. Na to  Duka opáčil, že "Český rozhlas nedodržuje vůbec zásady svobody".

Shánělová se proto snažila emotivní rozhovor ukončit, na což pražský arcibiskup reagoval ještě rozhořčeněji. "Děkuji vám za cenzurované vysílání," řekl pak závěrem.

Mnozí se však staví na jeho stranu. "Jsem naprosto šokován tím, že kardinála Dominika Duku - čestného a slušného člověka - odpojili z rozhlasového vysílání, protože mluvil pravdu. Navíc pravdu o komunismu," řekl na Dukovu obhajobu například exministr zdravotnictví Leoš Heger. "Myslel jsem si, že některá témata má již naše země za sebou... Evidentně jsem se mýlil," dodal.

Moderátorka se zachovala profesionálně, tvrdí šéfredaktor

Šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný postup Shánělové hájí.  "Na Radiožurnálu platí Pravidla volebního vysílání. V jejich duchu mají moderátoři instrukce, aby vedli rozhovory podle hesla – nikomu nepomáhat, nikomu neškodit. Dominik Duka byl tázán na výsledky schůzky u premiéra Rusnoka. Dál dostal několik doplňujících otázek. Rozhovor se v závěru dostal už na hranu toho, co vyplývá z výše uvedeného pravidla. Moderátorka jej na to upozornila a pak vedla k závěru. A to po nonverbální domluvě s editorem vysílání," napsal Pokorný iDNES.cz.

Podle Pokorného také Duka dostal mnohem více prostoru, než je v odpoledním vysílání Radiožurnálu zvykem. Šéfredaktor zároveň považuje způsob, jakým moderátorka rozhovor ukončila, za profesionální. "Ode mě dostala vpodvečer, kdy se objevily první negativní i pozitivní reakce na její postup, mail, v němž jsem její vyhodnocení situace schválil," dodal.

Redakce iDNES.cz požádala o vyjádření pražské arcibiskupství, ta zatím nedorazila.

Myslíte si, že Radiožurnál udělal dobře, když rozhovor s kardinálem Dukou přerušil?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. listopadu 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 21767
Ne 21390
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Najdete na iDNES.cz