Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Úřad začal vymáhat zpět 1,4 milionu korun, které Mynář dostal na sjezdovku

  • 406
Firma, kterou spoluvlastnil kancléř prezidenta Vratislav Mynář, nejpravděpodobněji bude muset vrátit 1,4 milionu. Peníze na dotacích vyfasovala na zasněžování sjezdovky v Nové Lhotě. Sněžná děla ale už pět let rezavějí v nefunkčním areálu, protože na rozdíl od Osvětiman úřady zatrhly Mynářovi postavit načerno nádrž na vodu. Po upozornění MF DNES nyní zahájil Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) řízení o vrácení peněz.

Mohly to být druhé Osvětimany, jen o čtyřicet kilometrů dále. I v Nové Lhotě na Hodonínsku chtěl nynější kancléř prezidenta Vratislav Mynář vybudovat lyžařský areál. A i tady si svůj projekt nechal zaplatit z dotací. Na nakoupení sněžných děl, osvětlení a zázemí inkasovala jeho firma na 2 miliony korun z EU. Samotná obec do záměru investovala další miliony. Pak se ale plán zasekl.

Zatímco v Osvětimanech začal Mynář svah zasněžovat z načerno postaveného rybníku, v Nové Lhotě mu nelegální vybudování nádrže zatrhlo vedení Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Území totiž spadá do nejpřísnější zóny ochrany přírody a vody je tam dlouhodobý nedostatek. Umělé zasněžování tedy nebylo možné. Navzdory tomu si firma dotace nechala; zdejší vleky tady dodnes stojí.

Po půl roce od chvíle, co MF DNES upozornila, že Mynářova firma tak nesplnila nařízenou pětiletou lhůtu udržitelnosti dotací, má nyní kontrola Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) výsledek. „SZIF bude zahajovat řízení o vrácení dotace na dva projekty,“ řekla MF DNES mluvčí SZIF Vladimíra Nováková.

SZIF podle ní po společnosti Ski-Moravia začíná vymáhat 1,2 milionu, které Mynář chtěl na vybudování čerpací stanice pro zasněžování – jenže ta nemá odkud pumpovat vodu. A úřad chce zpět i dalších 200 tisíc, které kancléři poslal na vztyčení stožárů s osvětlením svahu, po němž nejezdí žádní lyžaři.

Pevné spojení s kancléřem prezidenta

Mynář už nyní ve firmě jako spolumajitel oficiálně nefiguruje. Když mu projekt nevyšel, svůj podíl přepsal v roce 2013 na nynějšího starostu Osvětiman Aleše Pfeffera. Ačkoli měla v té době společnost podle účetních uzávěrek milionový majetek, převod se odehrál za 70 tisíc korun. Tak levně získal firmu muž, který se v Osvětimanech stal starostou, protože mu Mynář loni po volbách místo přepustil.

Pfeffer následně jako hlava obce tvrdil, že kancléřův rybník v jeho obci není černá stavba.

K nejnovější patálii spojené s někdejším podnikáním kancléře Miloše Zemana se včera Pfeffer nechtěl vyjadřovat. „Jsem v lese, kácím stromy. Nemám čas. Zavolejte zítra,“ řekl starosta.

Nekomentoval to ani Mynář. „Víte víc než já. Angažmá ve firmě jsem ukončil před šesti lety. A pokud se nemýlím, jedná se o neveřejné informace,“ konstatoval Mynář.

Obří dluh u Mynáře

Zatímco kancléř už u firmy v obchodním rejstříku zapsaný není, jeho peníze v ní nejspíše pořád zůstaly. V majetkovém přiznání, které po letech tahanic a soudů kancléř předloni vložil do veřejného rejstříku, uvedl, že mu společnost Ski–Moravia vedená Pfefferem dluží skoro 1,7 milionu korun.

Ve firmě po odchodu Mynáře zůstali kromě jeho blízkého známého Pfeffera jeho dva společníci – Radim Matyáš a Jan Stindl, s nimiž kancléř dříve vlastnil společnost, která nabízela pomoc se získáváním dotací. Ovšem to, jestli má jejich firma Ski-Moravia z čeho naopak dotace vrátit, není jasné. Neplní totiž zákonnou povinnost a nezveřejňuje účetní závěrky. Z posledního dostupného dokumentu za rok 2011 je ale patrné, že už tehdy společnost dlužila téměř 7 milionů.

Miliony ve vzduchu

Společnost má ovšem stále možnost se bránit. Z toho, že sjezdovka už pět let nefunguje, ji paradoxně usvědčuje dokument samotné obce Dolní Lhota, která s Mynářem projekt spouštěla a investovala do něj miliony korun.

Na svahu rezivějí sněžná děla, na které firma Vratislava Mynáře dostala dvoumilionovou dotaci.

„Od roku 2013 není skiareál v provozu, protože bez zasněžování to není možné,“ píše se v rozvojovém plánu obce do roku 2024. A společnost při několikaměsíční kontrole nebyla schopná doložit, že tomu bylo jinak. Proto fond zahájil řízení o vrácení dotací.

„Než ale vydá SZIF rozhodnutí v této záležitosti, bude mít příjemce dotace lhůtu na vyjádření, může nahlížet do spisu či doložit jiné doklady,“ dodala Nováková.

Z EU mimořádně sledovaný úřad

SZIF přitom zpět nechce úplně první dotaci devět set tisíc, kterou kancléř dostal na nákup samotných sněžných děl. Lhůta udržitelnosti této dotace vypršela v prosinci 2013.

SZIF, který také řeší vysoce sledovaný problém dotací pro Agrofert, je i v případě Mynáře pod detailním dohledem Evropské komise. Úřad spadá pod ministerstvo zemědělství, které řídí Miroslav Toman. Muž blízký prezidentu Miloši Zemanovi.

„Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova si od vnitrostátních orgánů vyžádalo další informace o této věci a situaci bude pečlivě sledovat,“ reagoval na konci května evropský komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan na interpelaci českého europoslance Tomáše Zdechovského, který odkázal na text MF DNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video