Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 26. 1. 2013 23:12

ON-LINE: Druhé kolo prezidentských voleb

Druhé kolo prezidentských voleb skončily ve 14 hodin. Kandidáti se svými týmy agitovali do poslední chvíle, obavy z propadu volební účasti se neprojevily.

Sobota 26. ledna
23:03
Děkujeme, že jste s námi sledovali dění kolem historicky první přímé volby prezidenta v Česku. Sobotní on-line přenos končí, přejeme dobrou noc.
22:40
  • Karel Schwarzenberg přišel v půl jedenácté mezi své přiznivce do Kavárny

    Karel Schwarzenberg přišel v půl jedenácté mezi své přiznivce do Kavárny Mlýnská. / Autor: Michal RůžičkaMAFRA

22:33
O nejvyšší počet hlasů porazil vítěz volby Zeman vicepremiéra v Ostravě-Jih. V opačném gardu, tedy pro Schwarzenberga, dopadly volby nejlépe v Praze 4, kde měli při finále také nejvíc neplatných hlasů. V Ostravě-Jih Zeman porazil Schwarzenberga o 17 301 hlasů. Naopak v Praze 4 získal vicepremiér o 21 713 hlasů víc než Zeman.
22:12
  • Zemanovi příznivci se radují v hospodě v Novém Veselí, bydlišti vítěze...

    Zemanovi příznivci se radují v hospodě v Novém Veselí, bydlišti vítěze prezidentských voleb. / Autor: Petr Lemberk, MAFRA

22:12
Francouzská rozhlasová stanice Radio France International (RFI) na svém webu napsala, že Češi nechtěli poslat na Pražský hrad současného šéfa diplomacie, který nezná státní hymnu.
22:00
Podle italského levicově orientovaného deníku La Repubblica připravuje Zemanovo vítězství ještě příznivější a těsnější vztahy s Polskem a Slovenskem a "znamená tvrdou porážku euroskeptických nacionalismů, jako je ten, jenž ovládá Maďarsko s jeho autokratickým premiérem Viktorem Orbánem".
21:44
Remízou se rozešli finalisté prezidentské volby Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg ve čtyřech desítkách obcí v Česku. K nejlidnatějším obcím, v nichž klání skončilo remízou, patřily Otovice na Karlovarsku. Z 394 voličů v nich hlasovalo pro Zemana i Schwarzenberga shodně 197 lidí. Podobně v Batňovicích na Trutnovsku získali oba duelanti po 185 hlasech. Také v Jiřicích u Moravských Budějovic podělilo 24 příchozích voličů oba finalisty rovným dílem. Informovala ČTK.
21:29
Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka prohlásil k výsledkům voleb: "Politika i život poběží po těchto volbách dál. Je nutno se nadechnout a dál řešit problémy této země. Pan Zeman by měl překročit svůj stín, rozpustit svůj fanklub - zemanovce - a netříštit levici. Svou funkci by měl vykonávat s nadhledem a užívat si luxus, že si to může dovolit."
21:19
Předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek, který stejně jako Zeman stál v minulosti v čele ČSSD, nastupujícímu prezidentovi také pogratuloval. Nebylo by podle něj vhodné, aby Zeman pokračoval ve šlépějích Václava Klause. "Věřím, že Miloš Zeman dostojí svým předvolebním slibům a na Pražském hradě se mezi jeho blízkými spolupracovníky neobjeví žádná kontroverzní osoba typu Miroslava Šloufa," uvedl Paroubek podle ČTK v tiskovém prohlášení.
21:16
Zeman uvedl, že bude chtít vědět, kdo konkrétně připravoval podobu novoroční Klausovy amnestie. Pokud to zjistí, dotyčného chce z Hradu vyhodit.
21:10
"To je výborný nápad," prohlásil Zeman na závěr prvního povolebního rozhovoru na ČT o nápadu, že by Lukoil prodával na nádvoří pražského Hradu benzin s tím, že by mohl být o dvě koruny levnější než u běžných čerpacích stanic.
21:06
Nepředpokládám, že bych navrhl Jana Fischera do bankovní rady, uvedl zeamn. Kdyby projevil zájem, vrátit se do statistického úřadu, kde odvedl velmi dobrou práci, nic by proti tomu neměl a nepokládal by to za klientelismus. "Dobrých statistiků má tahle republika zatraceně málo," dodal.
21:04
Miloš Zeman: "Předpokládám, že moje telefonní linka je zahlcena gratulacemi, takže myslím, že i Pavel Rychetský se ozval."
20:53
"Pokud je Weigl rozhodnut odejít, budu přemýšlet, koho tam dosadím. Budu vybírat z lidí, kteří už s řízením kanceláře mají zkušenost. Chci, aby to byl profesionální úředník. Dost Jaklů, dost Hájků. Tam mají být byrokrati," reagoval Zeman na rozhodnutí Jiřího Weigla odejí z Hradu společně s Václavem Klausem.
20:51
Miloš Zeman uvedl, že Miroslav Šlouf přecenil svou roli v jeho kampani. "Řekněme, že nemluvil pravdu. Já přece vím, kdo je v mém volebním štábu, vím, s kým se radím. Miroslav Šlouf tam nikdy nebyl, natož abych se sním radil," uvedl a popřel tak vyjádření Šloufa, že pomáhal na prezidentské kampani.
20:46
První prezidentský projev Miloše Zemana bude o něčem úplně jiném, než o čem mluvili jeho dva předchůdci. "Ale nechte se překvapit," řekl tajemně Zeman.
20:41
ČSSD podle Zemana prohrála, když měla 10 let prezidenta Václava Klause, když mohla mít sociálního demokrata, řekl nejspíše v narážce na zradu některých sociálních demokratů, díky kterým se stal Václav Klaus před deseti lety prezdientem.
20:40
"V srdci se i nadále cítím jako sociální demokrat, ale to neznamená, že současnému vedení ČSSD nevynadám za to, že podceňuje vliv investic," prohlásil Zeman.
20:36
Asi 15 lidí se okolo 20. hodiny sešlo na Václavském náměstí. Svolali se na Facebooku v rámci akce "Pojďme zvracet dohromady". "Kamarádi psali na Facebook, že je jim z výsledku voleb na zvracení, tak jsme to svolali jako symbolickou spontánní akci. Během půl hodiny nám dalo like 1 800 lidí a 171 z nich napsalo, že se zúčastní," řekla jedna z organizátorek Lenka Koplánová.