Neděle 16. května 2021, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. května 2021 Přemysl

Porody v době covidu: některé nemocnice zakazují bonding, jiné návštěvy otců

  19:42
Pandemie koronaviru se značně podílí i na tom, jakým způsobem nemocnice přistupují k pacientům. Přestože je primárním cílem zdraví, někdy je tato snaha chránit přinejmenším diskutabilní. V některých nemocnicích například odebírají covid pozitivním matkám děti hned po porodu a vrací je až po negativním testu. Nemocnice přiznávají, že je to možné, ale pouze ve vážných případech.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Fakultní nemocnice Ostrava

„Děje se to, případů není málo. V současné době řešíme případy, kdy porodí covid pozitivní matka a nemocnice ji separuje od dítěte, zdravotníci odmítají dětem podávat její mateřské mléko a nedodržují doporučení, která jsou daná odbornými společnostmi,“ popsala Ágnes Němečková z organizace Juno Moneta, která zastupuje práva pacientů, zejména nezletilých, a je členkou Výboru pro pro práva dítěte při Úřadu vlády ČR.

Situaci podle ní ilustruje případ rodičů z Plzně, kdy nemocnice zamezila přístup k dítěti covid pozitivní matce. „Poté, co matka porodila, miminko jí okamžitě odebrali,“ popsala Němečková. Podle ní mělo dítě jisté zdravotní problémy, ale ty se vyřešily během několika dnů, a tak separace nebyla nutná.

„Matku ale separovali, nechali ji v izolaci. K miminku jí vůbec nepustili. Po pár dnech ji z nemocnici poslali domů a řekli jí, že se má vrátit, až bude negativní,“ popsala.

Můžu vidět své dítě a manželku?

Podle Němečkové přitom nejde jen o odebírání novorozenců covid pozitivním matkám, ale také zamezování vstupu otců k ženám či dětem na oddělení šestinedělí. To se například stalo Janu H. 

„Syna jsem viděl hned po porodu, pak ho odnesli. Manželka rodila akutním císařem a nedokázala se poté ani postavit. Když jsem jí chtěl vidět, říkali mi, že mě za ní nepustí kvůli covidu,“ popsal muž. Druhý den si tak nechal udělal test, který mu vyšel negativně. Ani to nepomohlo.

Těhotných s koronavirem přibývá. V Brně rodila i žena na ventilaci

„Já chtěl jen zjistit, zda je všechno v pořádku. Byla po císaři a nedokázala se ani postarat o sebe, natož o našeho syna, kterého jí tam dali. Kdyby mě za nimi pustili, mohl jsem pomoc,“ vzpomíná Jan. Když do nemocnice přišel čtvrtý den po porodu a dožadoval se setkání se synem a ženou, nemocnice na něj zavolala policii. S nimi nakonec sepsal protokol, poté se vrátil zpět k nemocnici. 

„S manželkou jsme se dohodli, že z ní odejde. Ještě ten den podepsala reverz a odešli jsme domů,“ shrnul.

Podle Němečkové takový případ není v Česku ojedinělý. Některé nemocnice také dávají podmínku, že ženy nemohou mít bonding (přikládání novorozence na tělo matky co nejdříve po porodu, pozn. red.) se svým dítětem bez dozoru.

„Není to nic výjimečného. Například pardubická porodnice má na svých stránkách uvedeno, že pokud žena nemá u porodu doprovod, nemůže mít bonding s dítětem, protože oni ji s tím dítětem samotnou nenechají. Tedy umožňují bonding pouze v případě, že je u ní doprovod. Vzhledem k tomu, že ke covid pozitivním rodičkám nikoho nepouštějí, tím je to vlastně vyřešené. Přitom toto jednání je ale jasným porušením zákona i Ústavy ČR. Za dítě mají odpovědnost rodiče,“ popsala.

Praxe v nemocnicích se různí

Podle Němečkové dochází k porušování práv rodičů ve větší části českých nemocnic, a to i v těch fakultních. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň Gabriely Levorové je vždy covid pozitivní matka po porodu společně s dítětem na izolačním pokoji.

„Pokud je vše v pořádku, porodnici opouští matka (s nákazou covid 19, pozn. red.) společně se svým dítětem. Pokud potřebuje miminko další odbornou péči, covid pozitivní maminka odchází domů, je v režimu izolace a musí se chovat tak, jak nařizují vládní nařízení. Je samozřejmé, že umožňujeme převzetí mateřského mléka pro novorozence, který nemůže být společně se svou maminkou z důvodu nákazy. Zdraví maminek a novorozenců jsou naší prioritou,“ popsala.

Z odpovědí nemocnic je vidět, že postupují různě. Například Fakultní nemocnice v Hradci Králové bonding u covid pozitivních matek neumožňuje, stejně jako nemá povolené návštěvy otců na oddělení šestinedělí. 

Porody ve třetí vlně: nemocnice začaly na příjmu testovat všechny rodičky

„U symptomatických covid-19 pozitivních matek bonding z epidemiologických důvodů neumožňujeme. Časné přiložení ke kojení a následná péče systémem rooming-in je i u těchto rodiček samozřejmostí,“ popsal mluvčí Jakub Sochor. Kontakt pozitivních rodiček se svým dítětem umožňují.

Trochu odlišný přístup mají ve Fakultní nemocnici Ostrava. Tam například umožňují návštěvy otců na šestinedělí, ale i bonding u covid pozitivních matek. „Ano, nejen umožňujeme, ale hlavně podporujeme,“ uvedl přednosta tamní gynekologicko-porodnické kliniky Ondřej Šimetka.

Podle primáře Novorozeneckého oddělení FN Olomouc Lumíra Kantora a bývalého předsedy České neonatologické společnosti existuje riziko, že se novorozenec může od matky nakazit, ale je podle něj výrazně menší než u dospělých. „My necháváme dítě u maminky. Jiná situace je, když má maminka velmi závažné příznaky a nemá sílu se o dítě starat,“ uvedl.

Snaha o zachování kontaktu

Problematiku dětí a covid pozitivních matek řeší i Česká neonatologická společnost. „Pokud má matka prokázanou infekci covid-19, je doporučeno omezit kontakt matky s dítětem, nicméně kojení/podávání mateřského mléka je možné,“ uvádí ve svém doporučení Doporučení pro péči o fyziologického novorozence a kojení u matky v karanténě a matky SARS-CoV-2 pozitivní. 

Ve Zlínském kraji rodí desítky matek s covidem, nemocnice se přizpůsobily

To, že nemocnice oddělí matku od dítěte, má podle společnosti nastat v případě, kdy je matka závažně nemocná infekcí covid-19 nebo není možné z provozních důvodů dostatečně efektivně zabránit přenosu infekce z matky na novorozence nebo na personál. 

Redakce iDNES.cz se obrátila také na ministerstvo zdravotnictví s dotazy. Mluvčí Barbora Peterová však pouze odkázala na interpelace z poloviny března, kdy se poslanci bývalého ministra Jana Blatného na tyto případy ptali. „Odborná společnost doporučuje, aby byl zachován co největší kontakt mezi matkou a novorozencem. S tím jednoznačně souhlasím, sám jsem pediatr,“ uvedl tehdy Blatný. Podle něj se může stát, že dojde k dočasnému oddělení matky od novorozence, a to kvůli závažnému průběhu onemocnění u matky. 

„Rozhodnutí závisí vždy na konkrétním ošetřujícím lékaři a na podmínkách v té nemocnici, ale když se ptáte mě jako ministra zdravotnictví nebo jako lékaře, v žádném případě nedoporučujeme paušální odebírání novorozenců covid pozitivním maminkám,“ dodal Blatný s tím, že když ministerstvo v této věci získá konkrétní poznatky, bud to podle něj řešit.

Autor:

Nájemní agentura zboří překážky mezi lidmi v nouzi a majiteli bytů, věří radní

  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš ohlásil registrace pro 45leté, odborníci mu vyčítají změnu v očkování

Premiér Andrej Babiš v pondělí požádá Radu pro zdravotní rizika, aby otevřela registraci k očkování proti covidu-19 pro...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Názory, které prý urážejí. Co se stalo se svobodou slova?

Premium Máte raději Čajkovského než Dvořáka? A tiramisu raději než plněnou papriku? A nestydíte se za to? Jste ochotni se za to...

Pouta a na záchytku! Protialkoholní stanice slaví 70 let. Jak se změnila?

Premium Známá záchytka u Apolináře vznikla před 70 lety, zapsala si i světové prvenství – nejenže nechávala lidi vystřízlivět,...

Očkování pro starší 40 let startuje, registrovat se mohou od nedělní půlnoci

Starších 40 let v Česku žije více než 923 tisíc, nyní se mohou nechat očkovat proti nemoci covid-19. Dosud jim mohli...

Bez dozoru a déle online. Predátoři loví děti snadněji i díky covidu

Děti za poslední „covidový“ rok trávily více času na internetu. I to je nejspíš důvod, proč přibylo rizikového chování...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...