Chodci musí mít za tmy mezi obcemi reflexní prvky, schválil Senát

  12:01aktualizováno  12:01
Řidiče i chodce čekají nové povinnosti. Zatímco chodci musí nově počítat s tím, že v noci či za jinak snížené viditelnosti budou muset nosit mezi obcemi na oblečení reflexní prvky, řidiči budou povinni čistit auto od sněhu a ledu. Změnu zákona o provozu na pozemních komunikacích schválil po poslancích i Senát.

ilustrační foto | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

„Šedesát procent chodců zemře v noci a osmdesát procent za snížené viditelnosti,“ řekl ve středu senátorům před schválením návrhu ministr dopravy Dan Ťok. K tomu, aby zákon začal platit, chybí už pouze podpis prezidenta Miloše Zemana. Pro hlasovalo 46 ze 72 přítomných senátorů, třináct jich bylo proti a stejný počet se zdržel. (jak kdo ze senátorů hlasoval, najdete zde)

Povinné nošení reflexních prvků, kdy za porušení nové povinnosti může pro chodce znamenat pokutu až do dvou tisíc korun, podpořil senátor Petr Gawlas z ČSSD. Když je totiž snížená viditelnost a chodci jsou oblečeni tmavě, výrazně podle něj stoupá pravděpodobnost smrtelné dopravní nehody. A to zejména mimo obec.

„Chybí tam chodníky, lepší osvětlení a také rychlost vozidel je vyšší,“ řekl Gawlas. Vyjádřil přesvědčení, že v zájmu vlastního zdraví by chodci měli zvážit, aby reflexní prvky na oblečení nosili nejen mimo obec.

Senátor Václav Hampl, zvolený s podporu KDU-ČSL, neúspěšně navrhoval, aby se tato povinnost týkala jen dětí do 15 let bez doprovodu starší osoby, toho, kdo jde s kočárkem, a lidí pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. Takové změkčení zákona ale neprošlo.

Zákon také uloží motoristům povinnost čistit vozidla od ledu a od sněhu, pokud jim brání ve výhledu. Policisté budou mít právo zadržet řidiči malý technický průkaz, když na autě zjistí při kontrole nebo při objasňování dopravní nehody nebezpečnou závadu.

Prošlo omezení pro segway, alkohol pro cyklisty nikoli

Obec budou také moci svým nařízením vymezit místa, kde bude zakázán pohyb vozítek segway. Ta využívají zejména turisté v historických centrech velkých měst. A na chodníku se segway bude moci pohybovat maximálně rychlostí lidské chůze.

Souhlasíte s povinností nosit za tmy reflexní prvky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

ANO 4331
NE 829

Neuspěl ani senátor za ODS Jaroslav Kubera s návrhem, aby městská policie přišla o možnost měřit řidičům rychlost. „Ty pásky na ruce jsou dobrý,“ podpořil zato Kubera povinné reflexní prvky pro chodce mezi obcemi v noci. „Všimněte si, jak je oblíbená černá barva, rozhlédněte se kolem sebe,“ řekl při svém vystoupení.

„Městská policie vůbec být nemá,“ podpořil iniciativu Kubery lidovec Jiří Čunek. „V České republice trvale omezujeme osobní svobodu člověka a snažíme se chránit člověka před sebou samým,“ prohlásil také Čunek.

Sociálnědemokratický místopředseda Senátu Zdeněk Škromach se zase do zákona marně pokoušel propašovat, aby u cyklistů byl do 0,8 promile tolerován alkohol na silnicích třetí třídy a na cyklistických stezkách (více čtěte zde). „V Rakousku to funguje,“ přimlouval se za svůj návrh Škromach. „Ti, kteří chtějí chlastat, tak chlastají a chlastat budou,“ zvýšil na chvíli hlas. Ani to ale nepomohlo, aby svůj návrh prosadil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz