„Šedesát procent chodců zemře v noci a osmdesát procent za snížené viditelnosti,“ řekl ve středu senátorům před schválením návrhu ministr dopravy Dan Ťok. K tomu, aby zákon začal platit, chybí už pouze podpis prezidenta Miloše Zemana. Pro hlasovalo 46 ze 72 přítomných senátorů, třináct jich bylo proti a stejný počet se zdržel. (jak kdo ze senátorů hlasoval, najdete zde)
Povinné nošení reflexních prvků, kdy za porušení nové povinnosti může pro chodce znamenat pokutu až do dvou tisíc korun, podpořil senátor Petr Gawlas z ČSSD. Když je totiž snížená viditelnost a chodci jsou oblečeni tmavě, výrazně podle něj stoupá pravděpodobnost smrtelné dopravní nehody. A to zejména mimo obec.
„Chybí tam chodníky, lepší osvětlení a také rychlost vozidel je vyšší,“ řekl Gawlas. Vyjádřil přesvědčení, že v zájmu vlastního zdraví by chodci měli zvážit, aby reflexní prvky na oblečení nosili nejen mimo obec.
Senátor Václav Hampl, zvolený s podporu KDU-ČSL, neúspěšně navrhoval, aby se tato povinnost týkala jen dětí do 15 let bez doprovodu starší osoby, toho, kdo jde s kočárkem, a lidí pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. Takové změkčení zákona ale neprošlo.
Zákon také uloží motoristům povinnost čistit vozidla od ledu a od sněhu, pokud jim brání ve výhledu. Policisté budou mít právo zadržet řidiči malý technický průkaz, když na autě zjistí při kontrole nebo při objasňování dopravní nehody nebezpečnou závadu.
Prošlo omezení pro segway, alkohol pro cyklisty nikoli
Obec budou také moci svým nařízením vymezit místa, kde bude zakázán pohyb vozítek segway. Ta využívají zejména turisté v historických centrech velkých měst. A na chodníku se segway bude moci pohybovat maximálně rychlostí lidské chůze.
Souhlasíte s povinností nosit za tmy reflexní prvky?
Neuspěl ani senátor za ODS Jaroslav Kubera s návrhem, aby městská policie přišla o možnost měřit řidičům rychlost. „Ty pásky na ruce jsou dobrý,“ podpořil zato Kubera povinné reflexní prvky pro chodce mezi obcemi v noci. „Všimněte si, jak je oblíbená černá barva, rozhlédněte se kolem sebe,“ řekl při svém vystoupení.
„Městská policie vůbec být nemá,“ podpořil iniciativu Kubery lidovec Jiří Čunek. „V České republice trvale omezujeme osobní svobodu člověka a snažíme se chránit člověka před sebou samým,“ prohlásil také Čunek.
Sociálnědemokratický místopředseda Senátu Zdeněk Škromach se zase do zákona marně pokoušel propašovat, aby u cyklistů byl do 0,8 promile tolerován alkohol na silnicích třetí třídy a na cyklistických stezkách (více čtěte zde). „V Rakousku to funguje,“ přimlouval se za svůj návrh Škromach. „Ti, kteří chtějí chlastat, tak chlastají a chlastat budou,“ zvýšil na chvíli hlas. Ani to ale nepomohlo, aby svůj návrh prosadil.
3. dubna 2014 |