Čert může být pro dítě stejné trauma jako znásilnění, tvrdí psycholog

  15:54aktualizováno  15:54
Ve středu v podvečer vyrazí do ulic i domácností malých dětí Mikuláš s čertem a andělem. Hodným dětem budou rozdávat sladkosti, ty zlobivější čerti postraší. Někteří čerti jsou však doslova „utržení ze řetězu“ a děti vystraší víc, než by bylo vhodné. Děti si tak ze svátku mohou odnést trauma či koktání.

(ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Terapeut Sáva Arabadžiev se s lidmi, které čerti v dětství nepřiměřeně vystrašili, setkává ve své poradně. Chodí k němu například pacient, který měl z čertů hrůzu i na konci základní školy. 

Fotogalerie

„Když byl malý, byl na vesnické slavnosti. Lidé se trochu opili a tatínek pro legraci nechal chlapce čertem čapnout. Ten ho donesl k nějakému chlívku,“ popsal terapeut. 

Když pak chlapec chodil na základní školu a děti se převlékaly za čerty, dostával panické záchvaty, přestože věděl, že to jsou jeho kamarádi. 

Na Mikuláše proto nechtěl chodit do školy. „Vzal si pití, jídlo, zastlal se s baterkou do úložného prostoru v posteli a tam trávil čas do půlnoci,“ uvedl Arabadžiev. 

Ohrožení na životě

Podle psychologa Jeronýma Klimeše mohou malé děti vnímat únos čertem jako úmrtí v rodině. „Pokud se to čertům podaří znázornit opravdu věrně, tak děti zažijí to, jako by vás na ulici někdo narval do auta a odvezl pryč,“ uvedl Klimeš. 

Mikuláš řídí a čert čte hříchy z knihy. Na pivo se chodí až po nadílce

„Nebo jako kdyby vás někdo znásilnil. Taky vám může říkat, že vás měl rád, že si to nemáte tak brát. Ale ženy to prožívají jako ohrožení na životě. Stejně je to u čertů, rodiče to vnímají, jako že se nic zvláštního nestalo, ale dítě zažilo to, že přišlo o rodiče,“ nastínil psycholog. 

Psychická traumata jsou navíc podle Klimeše nevyzpytatelná. „Je to taková nebezpečná loterie,“ doplnil. 

S tím souhlasí i psycholog Václav Mertin. „Co způsobí, když vám řeknu, že vás odnese čert, a vy mi věříte? Budete se bát. A my chceme vychovávat děti pomocí strachu? To asi nechceme,“ vysvětlil Mertin. „Malé dítě se bojí, protože rodičům věří. To se vůbec nemá používat,“ doplnil. 

Měli by čerti chodící do rodin procházet psychotesty?

celkem hlasů: 3563

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

Ne 2822
Ano 575
Je mi to jedno 166

Problematické jsou pak podle Arabadžieva i masky, které nebývají dostatečně polidštěné. Fóbii z masek tak podle něj mívají i dospělí lidé. „Myslím, že když není vidět tomu člověku do obličeje, tak to může být traumatizující,“ vysvětlil terapeut. 

OBRAZEM: Prosinec. Na Valašsku vylétají čerti, démoni a Smrt

Strašení čerty však může na dítěti zanechat i jiné následky než ty psychické. Může vést u dětí, které mají koktavost, ale ještě přímo nekoktají, k zakoktávání.

„Ta koktavost tam číhá, až dítě zažije hodně intenzivní šok nebo stres,“ nastínil klinický logoped Petr Staníček s tím, že podle něj to může být právě i leknutí z čerta. „Nebo nějaký nepochopitelný stres. Například když nechápou, proč je najednou někdo straší, když oni nemají pocit, že zlobí,“ uvedl logoped. „Některé děti se dokonce zaseknou, že najednou nemluví a musí dlouho čekat, než se rozmluví. Musí chodit k odborníkovi, což je většinou psycholog,“ dodal.

Čert by neměl být reálná hrozba

Rodiny by si proto měly ideálně zvát domů čerty, které už znají. „Když přijde domů opilý čert, tak nezná míru toho, co dítě unese. Teoreticky by proto měl přijít někdo, kdo děti zná,“ myslí si Arabadžiev. „Pokud nevíte, koho si domů vedete,  je na místě být opatrný,“ dodal Klimeš.

Oslovení psychologové také doporučují dbát na přiměřenost. „Pokud to dělají rodiče laskavě a v rámci rodičovského povzbuzení k nějaké životní úspěšnosti, tak to může být zcela bezproblémové,“ uvedl Klimeš. 

Mikuláš za 300 korun i za osm tisíc. O jeho návštěvu je v Česku zájem

Arabadžiev si myslí, že rodiny by si ze svátku by měly odnést hezké situace. „Že přijde i Mikuláš, který dítě chrání. Aby to nebylo jen tak, že rodiče dítě vystrčí napospas čertovi,“ tvrdí.

Podle Mertina by pak měl převážit právě hodný Mikuláš a anděl, kteří přinesou dárky. „A jestli ten čert je někde v dáli a něco si tam brumlá a dělá něco řetězem, to ať si dělá. Ale neměl by představovat reálnou hrozbu,“ uzavírá. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Kolik poslancům ušetřily náhrady? Stát jim přispěl na dopravu i bydlení

Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek)

Základní plat poslance je 82 400 korun. K tomu má ovšem každý zákonodárce nárok náhrady za reprezentaci, cestování,...

Indie versus česká uklízečka. Soudy už pět let řeší žalobu na velvyslanectví

Velvyslanectví Indie u Letenské pláně v Praze

V roce 2014 ji vyhodili, protože nepřišla do práce. Přitom byla Marcela Novotná, uklízečka na Indickém velvyslanectví,...

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Najdete na iDNES.cz